Utrata mocy przy zmianie biegu

09 Lis 2021, 21:43

Witam!
Od paru dni mam dość poważny problem z moim autem (Renault Scenic 2 1.5dci rocznik 2003) mianowicie przy zmianie biegów czy to w górę czy w dół raz na jakiś czas traci kompletnie moc, zaczyna strasznie mocno kopcić na szaro i tak jakby "rzęcholić", muszę wtedy wrzucić luz odczekać jakieś 10 sekund i wraca wszystko do normy. Czasami przejadę całą trasę (30km) bez problemu, a czasami dzieje się to co paręset metrów. Na forach wyczytałem turbiny, EGR-y i inne bajery, co kolejne to gorsze. Do mechanika jeszcze muszę poczekać ale już po nocach spać nie mogę, czego mogę się po tym spodziewać?
Glajcu
Nowicjusz

Prawo jazdy: 12 01 2021
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Scenic 2
Silnik: 1.5 dCi 84KM
Paliwo: Diesel
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003
  • 10 Lis 2021, 10:32

Jeżeli masz taką możliwość to sprawdź czy są jakieś zapisane błędy. Poza tym na początek proponuję sprawdzić i wyczyścić zawór recyrkulacji spalin EGR. Być może czasem przycina się przez to pojawiają się opisane problemy.
    Rokiko
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 18

10 Lis 2021, 19:34

Auto było podpinane pod komputer u znajomego - 0 błędów. O owym zaworze czytałem trochę, wiem że jego wyciągnięcie nie jest skomplikowane w tym przypadku ale chciałabym dopytać o czyszczenie, mogę do tego użyć WD40 i pędzelka do detailingu (taki z miękkim włosiem)? Czy lepiej zamówić te specjalne preparaty do czyszczenia EGR?
    Glajcu
    Nowicjusz

10 Lis 2021, 20:36

Egr może się zacinać i błędów nie pokaże. Przy wysprzęglaniu obroty spadają to i łatwiej może zgasnąć, warto zacząć od prostych rzeczy i go wyczyścić.

Ja tam myłem raz pędzelkiem i benzyną ekstrakcyjną. Jednak najczęściej mycie pomoże na chwile i tak się kończy kupnem nowego lub wyłączeniem go.
    Gość114260

10 Lis 2021, 22:15

Kupno nowego ani trochę mi się nie uśmiecha, spróbuję jutro dobrze go domyć Akrą od K2 i w ostateczności WD40. Mamy chociaż potwierdzonego winowajcę - po odpięciu wtyczki od EGR problem się nie powtarza
    Glajcu
    Nowicjusz

12 Lis 2021, 11:32

EGR wyczyszczony, jeden dzień był spokój i dzisiaj znowu, dodatkowo przy jednym razie było czuć zapach siarki w środku auta. Zauważyłem też, że ma on jakby "opóźnienie", czasami przy wciśnięciu gazu pracuje cicho i powoli się zbiera i nagle zrywa się (tak się dzieje tylko na 1 biegu). Tak samo problemem 1 biegu jest to, że przy redukcji z 2 na 1 czuje lekkie podbicie gałki zmiany biegów. Jest możliwość, że całym winowajcą jest sprzęgło? (Co prawda rok temu było wymieniane ale łapie dość nisko)
    Glajcu
    Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Niedzielny kierowca na autostradzie - nie bądź taki!
    W okresie świąteczno-noworocznym wielu polskich kierowców przemierza setki kilometrów, by spotkać się z bliskimi czy spędzić wolne dni z dala od domu. Nierzadko przynajmniej część trasy pokonują autostradą lub ...
    Prestiżowa nagroda "Red Dot" dla samochodu Skoda Rapid
    SKODA Rapid otrzymała prestiżową nagrodę "Red Dot" przyznaną za wzornictwo. 37 ekspertów z jury konkursu "Red Dot Design Award" przyznało jedną z bardziej pożądanych nagród modelowi Rapid. Auto wyróżniono ...

• 24 Lis 2021, 20:37

Problem został rozwiązany, zawór EGR nie zamykał się na jałowym biegu, wymiana zaworu w 100% rozwiązała problem
    Glajcu
    Nowicjusz

24 Lis 2021, 20:40

Tak jak mówiłem, jak egr pada to czyszczenie może pomóc na chwilę, ale w 99% przypadków trzeba kupić nówkę.
    Gość114260