Zakup samochodu bez dokumentów LPG

07 Kwi 2018, 21:40

Witam!
Planuję zakup samochodu w LPG. Problem jednak jest takich, że nie ma dokumentów. Jedyne co to to, że LPG jest wbite w dowód. Wiem, ze należy ubiegać się o duplikat. Jakie jednak są to dokumenty? Osobno butla i instalacja? Gdzie trzeba dzwonić w sprawie tych dokumentów i jaki jest koszt ich uzyskania?
No i kluczowe pytanie czy wolno mi takim samochodem(przegląd i OC ważne) wrócić na kołach do domu?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam
sczarek
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 09 02 2018
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Brak

07 Kwi 2018, 23:18

Jeździć jak najbardziej możesz, potrzebna Ci jest tylko legalizacja butli, koszt ok 300 zł.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16229
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

07 Kwi 2018, 23:24

No to sam atest czyli na butlę sama... A jeszcze podobno trzeba wyciąg ze świadectwa homologacji (przystosowanie pojazdu pod LPG) oraz fakturę z montażu gazu i to niby trzeba załatwiać jakoś u osoby, u której było LPG zakładane tylko nie wiem w jaki sposób to sprawdzić, załatwić i ile będzie kosztować
sczarek
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 09 02 2018
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Brak

08 Kwi 2018, 10:11

sczarek napisał(a): Jakie jednak są to dokumenty?
Przy wykonywaniu OBT pojazdu musisz posiadać legalizację zbiornika gazowego podpisaną przez inspektora TDT-warunek konieczny... :!:
sczarek napisał(a): Gdzie trzeba dzwonić w sprawie tych dokumentów i jaki jest koszt ich uzyskania?
Do najblizszego oddziału TDT w twojej okolicy.Wystawienie duplikatu kosztuje w granicach ok.60-80,-.Zeby to uzyskac musisz podac wszystkie dane z zbiornika gazowego/dane uwidocznione w środku pod pokrywą lub na zewnątrz dospawane w kształcie prostokatu/.
sczarek napisał(a):No i kluczowe pytanie czy wolno mi takim samochodem(przegląd i OC ważne) wrócić na kołach do domu?
Raczej tak.Jednak niektórzy klijenci wspominali mi nie raz ze przy rande-vu ze"smerfami"byli zobowiązani do okazania protokólu badania zbiornika.
sczarek napisał(a): wyciąg ze świadectwa homologacji
Są diagnosci ktorzy to rządaja przy okazji OBT...
sczarek napisał(a): u której było LPG zakładane tylko nie wiem w jaki sposób to sprawdzić
To juz sprawa do załatwienia przez sprzedającego...Jest to osoba fizyczna czy komis... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Kwi 2018, 10:17

Właśnie niestety od handlarza, więc jest to pewne większe ryzyko... Czyli jak rozumiem po zakupie auta dzwonię do TDT, umawiam się, przyjeżdżam, czytają dane z butli i za kilkadziesiąt złotych wydają duplikat?
sczarek
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 09 02 2018
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Brak

08 Kwi 2018, 10:33

sczarek napisał(a):dzwonię do TDT
Tak....A resztę Ci powiedza co masz zrobić...
sczarek napisał(a): umawiam się, przyjeżdżam,
Czytaj ze zrozumieniem.Nigdzie nie jedziesz ...
sczarek napisał(a): czytają dane z butli i
Ty msz wszystko odczytac i im podać...
sczarek napisał(a): wydają duplikat?
Tak...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Kwi 2018, 10:37

Aaa okay, czyli nawet prościej niż myślałem. Dzięki wielkie :D
sczarek
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 09 02 2018
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Brak

08 Kwi 2018, 13:10

sczarek napisał(a):od handlarza,
A czy z nim poruszłeś temat tych dokumentów... :?: Bo w tym przypadku to nie wiadomo tak do końca czy poprzedni własciciel pojazdu ich nie przekazał czy mu gdzies wsiakły... :?: Oczywiscie jak sie zdecydujesz na kupno to w DR będziesz miał dane właściciela i mozesz z nim sam tą sprawe poruszyc...Oczywiście wszystko zalezy od tego co Ci przekaze w tej sprawie handlarz...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Kwi 2018, 13:15

Powiedział mi po prostu, że ich nie ma, ale wbite w dowód, ale jeśli tak to spróbuję się jeszcze zorientować dokładniej...

A tak przy okazji to jest dozwolone modyfikowanie samochodu wizualnie na zewnątrz? Chodzi mi o to, że zastanawiam się czy wolno by mi było zamontować chowane reflektory do samochodu i co za tym idzie zmienić też nieco kształt maski wtedy...
sczarek
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 09 02 2018
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Brak

08 Kwi 2018, 13:17

I jeszcze jedno. Czy były właściciel/handlarz może wypowiedzieć umowę OC po moim zakupie czy jeśli kupię samochód z OC do października to bez przeszkód ono do października będzie?
sczarek
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 09 02 2018
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Brak

14 Kwi 2018, 22:09

sczarek napisał(a):Chodzi mi o to, że zastanawiam się czy wolno by mi było zamontować chowane reflektory do samochodu

Jeżeli w tym modelu tego samochodu były montowane oryginalnie takie reflektory to tak. Jeżeli nie - nie.
Co do kształtu maski, to nie wiem - nie spotkałem się nigdy z takim czymś. Ale myślę, że sprawa ma się tak samo jak wyżej - jeżeli ten model miał taką maskę, jak chcesz zamontować, to tak.
sczarek napisał(a):Czy były właściciel/handlarz może wypowiedzieć umowę OC po moim zakupie czy jeśli kupię samochód z OC do października to bez przeszkód ono do października będzie?

Sprzedający tylko zgłasza do ubezpieczyciela, że sprzedał samochód. OC wypowiedzieć nie może - to ty decydujesz, czy chcesz kontynuować to ubezpieczenie, czy zrezygnujesz. Jeżeli będziesz kontynuował, to od razu napisze, że po skończeniu się umowy w październiku, nie przedłuża się ona automatycznie, tylko wygasa. I to ty musisz zadbać o to, by samochód nie miał ani jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu, czyli musisz zawrzeć nową umową.
Warto też skontaktować się z tym ubezpieczycielem, żeby zrobił aneks do umowy ubezpieczenia, w którym zmieni dane właściciela, oraz może się okazać, że będziesz musiał p. dopłacić do tego ubezpieczenia jakąś kwotę. Ale niekoniecznie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000