Zmiana homologacji z samochód ciężarowy na samochód osobowy vs. hak

08 Lip 2022, 11:56

Cześć.
W 2013 dokonałem zakupu używanego samochodu marki Renault Megane III Grandtour (rok produkcji 2009). W Karcie Pojazdu w polu homologacja widnieje informacja Samochód Ciężarowy natomiast w miejscu do adnotacji urzędowych jest już zmiana na samochodów osobowy. Samochód nie posiada żadnych elementów dla samochodu ciężarowego, np. kratka, ograniczona ilość miejsc.
Jakież było moje zdziwienie, gdy na Stacji Diagnostycznej dowiedziałem się, że nie mogę ciągnąć przyczepy z uwagi na brak podanej masy całkowitej przyczepy na tabliczce znamionowej.
Zaznaczam, że w dowodzie rejestracyjnym i Karcie Pojazdu jest zmianka o zmianie rodzaju pojazdu na osobowy.
Co mogę zrobić w tej sprawie? Chciałbym założyć hak do platformy na rowery.
Pozdrawiam
Tomek
GustawFrost
Nowicjusz
 
Posty: 4

08 Lip 2022, 19:49

Przypuszczam że pojazd był homologowany na samochód osobowy, następnie w Polsce wydano homologacje na samochód ciężarowy (nr homologacji na tabliczce jest PL*XXXX*XX?) bez możliwości ciągnięcia przyczepy.

Powinny być dwie tabliczki znamionowe (jeśli przeszedł dwa etapy produkcji).

Jednym słowem. Producent zabronił ciągnięcia przyczepy.
Jeśli pojazd faktycznie mógł ciągnąć przyczepę na rodzaju osobowym to trzeba wystąpić do producenta o odpis homologacji i wydanie tabliczki znamionowej.
LimonQ
Nowicjusz
 
Posty: 22

10 Lip 2022, 12:39

Dziękuję za odpowiedź.
Pojazd pierwotnie był kupiony w Polsce. Ja kupiłem go już jako używany. Domniemam, że nie powinno być problemu z uzyskaniem homologacji osobowej, skoro setki Renault Megane III Grandtour jeżdżą jako osobowe.
Gdzie mam zatem zgłosić odpis homologacji?
Pozdrawiam.
Tomek
GustawFrost
Nowicjusz
 
Posty: 4

10 Lip 2022, 12:49

GustawFrost napisał(a):Pojazd pierwotnie był kupiony w Polsce
Czyli mam rozumieć ze został zakupiony w Serwisie lub u Dealera Renault.... :?:
GustawFrost napisał(a):Gdzie mam zatem zgłosić odpis homologacji?
Do serwisu Renault....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

10 Lip 2022, 13:11

Pojazd był kupiony w salonie, który sprzedaje tylko samochody od pierwszego właściciela. A pierwotnie była to Toyota Leasing i jakaś firma.
GustawFrost
Nowicjusz
 
Posty: 4

10 Lip 2022, 13:11

GustawFrost napisał(a):Gdzie mam zatem zgłosić odpis homologacji?

Napisz najpierw zapytanie do Renault Polska. https://www.renault.pl/kontakt/prosba-o-informacje.html
Pamietaj że musza wydać tez tabliczkę znamionowa na właściwe dane.
LimonQ
Nowicjusz
 
Posty: 22

10 Lip 2022, 13:29

Tak zrobię.
Jeszcze raz dziękuję.
GustawFrost
Nowicjusz
 
Posty: 4