Zgłoszenie nabycia pojazdu, a czas na jego rejestrację.

04 Lip 2022, 13:38

Witam.

Dziś zgłosiłem nabycie pojazdu (umowa sporządzona 3 tygodnie temu) w drodze darowizny korzystając z profilu zaufanego na stronie moj.gov.pl. Czy nadal w ciągu 30 dni od dnia nabycia pojazdu muszę udać się do wydziału komunikacji by go przerejestrować?

Przeszukałem trochę internety i na stronie Rankomat.pl znalazłem informację, że "Nabywca używanego samochodu po jego zakupie nie ma obowiązku jego przerejestrowania w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. Musi jednak w tym terminie poinformować wydział komunikacji o zmianie właściciela pojazdu.".

Na ten moment poinformowałem wydział komunikacji wysyłając wniosek on-line. Rozumiem więc, że nie muszę śpieszyć się z rejestracją auta i mogę na spokojnie podjechać np. za miesiąc?

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam :)
Madridista98
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Lip 2022, 14:18

Zgadza się - nabywca jak i zbywca mają czas 30 dni na zgłoszenie nabycia/zbycia pojazdu. Nabycie/zbycie a rejestracja/przerejestrowanie, to dwie różne sprawy. Ty zrobiłeś co należy zgodnie z prawem.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Lip 2022, 14:41

Dziękuję za odpowiedź. Czyli w razie kontroli policyjnej nie mam się co obawiać, że coś nie będzie się zgadzało w systemie? I rozumiem, że jeśli podjadę do wydziału komunikacji powiedzmy 2 miesiące po nabyciu to nie zapłacę żadnej kary ani nie będę miał komplikacji przy przerejestrowaniu?
Madridista98
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Lip 2022, 20:03

nie do końca tak jest....
po 1 na zgłoszenie nabycia/zbycia teraz jest 60dni
po 2 możesz oczywiście zgłosić nabycie w ciągu 60dni, ale najlepiej zapytać w swoim WK czy takie zgłoszenie nie będzie równoznaczne z przerejestrowaniem.
Są przypadki w Polsce że ktoś zgłaszał Tylko nabycie i dostawał wezwanie z Wydziału komunikacji żeby zarejestrował auto na siebie.
Generalnie to są samorządy i w różnych wydziałach komunikacji w Polsce jest naprawdę różnie. Trzeba dopytać w swoim WK.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

04 Lip 2022, 20:49

Generalnie być może są , były urzędy WK które utożsamiały zgłoszenie nabycia pojazdu z jego rejestracją . Bezprawnie . W przypadku wezwania żądać podstawy prawnej . Były takie chocki / klocki zaraz po wejściu ustawy ale to się unormowało . Zaś 60 dni tyczyło czasu epidemii . Teraz ?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4729
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

08 Lip 2022, 18:34

w moim WK dalej obowiązuje 60dni, w innych też, ale podobno są WK gdzie powrócili do 30dni , tak jak napisałem co WK to inne zasady.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Silnik 5.0 V8 2UR-GSE - Lexus
    Silniki samochodów luksusowej japońskiej marki słyną z doskonałej kultury pracy, niezawodności i znakomitych osiągów. Jednak prawdziwą dumą Lexusa jest 2UR-GSE – pięciolitrowy, wolnossący silnik V8, napędzający ...

08 Lip 2022, 19:42

1. Jeśli pojazd jest zarejestrowany w PL masz obowiązek zgłoszenia zbycia lub nabycia (termin aktualnie wynosi 60 dni - jeśli inne urzędy uważają że 30 to są w błędzie).
2. Nie ma terminu na rejestracje pojazdu zarejestrowane w kraju.
3. Masz termin na zgłoszenie zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym (wynosi 30 dni i nie ma konsekwencji karnych w organie rejestrującym jeśli przekroczysz ten termin - w dowodzie rejestracyjnym masz o tym informacje).

Madridista98 napisał(a):Czyli w razie kontroli policyjnej nie mam się co obawiać, że coś nie będzie się zgadzało w systemie? I rozumiem, że jeśli podjadę do wydziału komunikacji powiedzmy 2 miesiące po nabyciu to nie zapłacę żadnej kary ani nie będę miał komplikacji przy przerejestrowaniu?


Mogą Ci zatrzymać dokument elektronicznie za niezgodność danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym.
LimonQ
Nowicjusz
 
Posty: 22

08 Lip 2022, 20:36

LimonQ napisał(a):Mogą Ci zatrzymać dokument elektronicznie za niezgodność danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym.
Podstawa prawna ? Fakt że samo zgłoszenie nabycia pojazdu nie skutkuje zmianą właściciela w CEPIK-u . Za zgłoszenie nabycia dostaje się potwierdzenie więc nie widzę tutaj problemu.Czyżby kolega wywlekał jakieś fanaberię ?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4729
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

09 Lip 2022, 08:22

bonifacy napisał(a):Czyżby kolega wywlekał jakieś fanaberię ?

Hmm...

Prawo o ruchu drogowym:
Art. 132. 1. Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

4) uzasadnionego przypuszczenia, że dane dotyczące dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) zawarte w centralnej ewidencji pojazdów nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Sprawdzą dane w CEPiK dotyczące informacji o właścicielu widniejącym w dowodzie rejestracyjnym i gdy pojawi im się informacja o zgłoszeniu zbycia lub nabycia i mają podstawę do zatrzymania.

Art. 78. 2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
LimonQ
Nowicjusz
 
Posty: 22