Zgłoszenie, a rejestracja pojazdu w 2023

18 Gru 2023, 02:16

Dzień dobry, w lipcu kupiłem samochód i od razu w urzędzie komunikacji i US zgłosiłem kupno pojazdu, lecz do tej pory go nie przerejestrowałem. Czytałem, że kara jest za niezgłoszenie, a nie za brak przerejestrowania dlatego się z tym nie spieszyłem. Czy grozi mi jakaś kara, jeśli pojazd kupiony od Polaka i był już zarejestrowany w Polsce? Planuje iść w końcu przerejestrować samochód i się trochę obawiam.
advencex
Nowicjusz
 
Posty: 3

18 Gru 2023, 10:07

Z tego co wiem od 1 sierpnia 2023 zmieniły się przepisy. Rejestracja samochodu musi odbyć się w terminie 30 dni od podpisania umowy kupna, w przypadku zakupu pojazdu przez osobę prywatną lub firmę. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, których działalność opiera się na handlu używanymi samochodami – mają na to 90 dni.

Jak wygląda kara za spóźniona rejestrację? Nieprzerejestrowanie samochodu w terminie czyli rejestracji dokonujemy od 31 dnia do 180 dnia od daty zakupu to zgodnie z przepisami grozi nam kara w wysokości 500 złotych, a w przypadku przekroczenia daty rejestracji o ponad 180 dni, kara grzywny może wynieść nawet 1000 złotych.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

18 Gru 2023, 10:43

A czy prawo działa wstecz w tym przypadku?
advencex
Nowicjusz
 
Posty: 3

18 Gru 2023, 10:57

W Twoim przypadku jest szansa, że nie dostaniesz kary bo samochód kupiłeś jeszcze na starych zasadach kiedy obowiązywało tylko zgłoszenie i tu można było dostać karę. Nie mniej jednak postarałbym się w końcu uregulować tą kwestię i przerejestrować samochód.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

18 Gru 2023, 11:12

Rokiko napisał(a):Z tego co wiem od 1 sierpnia 2023 zmieniły się przepisy. Rejestracja samochodu musi odbyć się w terminie 30 dni od podpisania umowy kupna, w przypadku zakupu pojazdu przez osobę prywatną lub firmę.

a nie jest tak, że chodzi nie o rejestrowanie tylko o zgłoszenie nabycia? W ciągu 30 dni od daty na umowie KS trzeba zgłosić nabycie. I za brak tego zgłoszenia jest kara od 200 do 1000 zł. Przepis ten nie dotyczy przerejestrowania pojazdu. Niektórzy uważali, że zgłoszenie nabycia jest tożsame z przerejestrowaniem, ale to są dwie różne rzeczy - można zgłosić, ale nie przerejestrować. I dlatego, że był taki rozgardiasz, od 1 styczna 2024 roku, nie będzie już zgłaszania, tylko zostanie obowiązek rejestracji.
Powyższe przepisy weszły w styczniu 2020 roku.
Od sierpnia pozmieniało się tylko to, że nie trzeba juz zmieniać TR, nie ma pozwoleń czasowych, nie ma KP i nie ma opłaty ewidencyjnej :wink:
Jeżeli chodzi o kary dotyczące sytuacji w temacie, to za nie zgłoszenie nabycia pojazdu w ciągu 30 dni od daty zakupu ( data na umowie KS ) pojazdu zarejestrowanego w Polsce, kara wynosi 200 zł. 500 zł za nie zarejestrowanie w ciągu 30 dni pojazdu sprowadzonego zza granicy lub nowego kupionego w Polsce i 1000 zł za nie zgłoszenie/nie zarejestrowanie pojazdu w ciągu180 dni.
Zatem jak samochód był kupiony w lipcu 2023, to teraz ważną rolę odgrywa data ) a dokładnie dzień ) na umowie KS, bo będzie albo 200 zł kary albo 1000 zł kary.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Gru 2023, 11:19

Ja zgłosiłem nabycie w tym samym miesiącu co kupiłem. To jest samochód używany już zarejestrowany w Polsce
advencex
Nowicjusz
 
Posty: 3

18 Gru 2023, 11:28

advencex napisał(a):Ja zgłosiłem nabycie w tym samym miesiącu co kupiłem. To jest samochód używany już zarejestrowany w Polsce

Jeżeli zgłosiłeś nabycie, to żadnej kary nie będzie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Lut 2024, 20:58

Dzień dobry
Żeby nie zakładać nowego tematu pozwolę napisać sobie tutaj. Kupiłem auto 20.12.2023. Wiadomo zaraz święta itp. Zgłosiłem nabycie 11 stycznia 2024. Chcę teraz przerejstrowac. Pytanie czy za powyższe, że zgloszenie nastąpiło już w 2024, ale z zachowaniem wymaganych 30 dni grozi kara? Pozdrawiam. Ps. Urzędy maja różne zdanie na ten temat.
Danianre
Obserwowany
 
Posty: 1

07 Lut 2024, 22:12

Nie grozi kara bo pojazd kupiłeś w zeszłym roku gdzie obowiązywało zgłoszenie nabycia pojazdu. "Od 1 stycznia 2024 roku prawo wskazuje, że właściciel pojazdu ma obowiązek rejestracji w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu w wydziale komunikacji." Tak więc spokojnie możesz przerejestrować :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34