Instalacja gazowa a automatyczna skrzynia biegow (pytanie)

Instalacja gazowa a automatyczna skrzynia biegow (pytanie)

16 Lut 2009, 19:16

Witam,mam pytanie odnosnie instalacji gazowej w aucie z automatyczna skrzynia biegow.Posiadam Honde civic 89r silnik 1.4 dwugaznikowa.Na temat instalacji gazowej w autach z automatyczna skrzynia biegow znalazlem pare zeczy,ale nie wszystko jest dla mnie jasne a konkretnie to jedna zecz.Skopiowalem z jednej strony:

" Większość układów elektronicznych sterujących składem mieszanki gazowej przeznaczonych do monowtrysku i zaadaptowanych do pracy w układzie silnika z wtryskiem wielopunktowym posiłkuje się sygnałem pochodzącym z TPS sygnalizującego kąt otwarcia przepustnicy. W wielu skrzyniach sterowanych elektronicznie TPS współpracuje również z komputerem skrzyni zmieniając wartość ciśnienia liniowego w skrzyni przez sterowanie pracą elektrozaworu modulacji ciśnienia.

Jeżeli w określonym modelu samochodu występuje podwójny układ TPS, gdzie jedna sekcja współpracuje tylko z komputerem silnika, a druga tylko z komputerem skrzyni, to podłączenie układu sterującego składem mieszanki gazowej do sekcji współpracującej z komputerem silnika nie będzie miało absolutnie żadnego znaczenia dla pracy skrzyni biegów. ( Uwaga: w tym miejscu pomijam oczywiście pewne przesunięcie charakterystyki mocy silnika związane z zasilaniem paliwem o innych właściwościach energetycznych i tym samym nieznaczną zmianę charakterystyki punktów zmiany biegów).

Jeżeli w określonym modelu samochodu występuje układ TPS współpracujący wyłącznie z komputerem silnika to podłączenie układu sterującego składem mieszanki gazowej do sekcji współpracującej z komputerem silnika nie będzie miało absolutnie żadnego znaczenia dla pracy skrzyni biegów. (przy uwzględnieniu uwagi jak wyżej).

Jeżeli w określonym modelu samochodu występuje układ TPS pojedynczy współpracujący jednocześnie z komputerem silnika i skrzyni ( przy czym kolejność współpracy nie ma znaczenia tzn. TPS podłączony do komputera silnika, a sygnał TPS podawany jest do komputera skrzyni z komputera silnika lub: TPS podłączony do komputera skrzyni, a sygnał TPS podawany jest do komputera silnika z komputera skrzyni), to podłączenie niektórych układów elektronicznych sterujących składem mieszanki gazowej może wpływać na wartość ciśnienia liniowego skrzyni.

Wskutek nieprawidłowej współpracy układów elektronicznych sterujących pracą skrzyni z układem sterującym składem mieszanki gazowej podczas zmiany biegów może występować nadmierne szarpanie lub poślizgi. Każdy z tych objawów przyczyni się do szybkiego zużycia elementów skrzyni biegów. Przy układzie wspólnego TPS dla komputerów silnika i skrzyni należy stosować takie elektroniczne sterowniki mieszanki gazowej, w których układ wejściowy podłączenia sygnału z TPS jest elektronicznie separowany. Ponieważ układ wejściowy do sterownika gazu jest podłączany równolegle z TPS , separacja ma zabezpieczać przed zmianą rezystancji TPS. O dobraniu konkretnego układu musi zadecydować specjalista zajmujący się instalacją gazowych układów zasilania.

I tu mam pytanie,jak moge sprawdzic jaki uklad TPS wystepuje w mojej hondzie?Dodam tylko ze ona ma juz instalacje gazowa tylko ma wymontowana butle i jej nie uzywam,ale chce ja reaktywowac jesli to mozliwe.
Maro
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Modele zasilane LPG poszerzają ofertę Opla ecoFLEX Modele zasilane LPG poszerzają ofertę Opla ecoFLEX
    Opel poszerza i udoskonala swoją ofertę modeli z napędem LPG. Teraz można złożyć zamówienie na pięciodrzwiową Astrę w wersji hatchback, Astrę Sports Tourer i Merivę, wyposażone w nowy, mocny, a zarazem ekonomiczny ...
    Samochody koncepcyjne BMW Design Samochody koncepcyjne BMW Design
    Samochody koncepcyjne to doskonałe pole do popisu dla projektantów. Od elektrycznych układów napędowych, przez drzwi otwierane do góry, po nowatorskie materiały nadwozia – koncepty zawsze wybiegają ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Summer Cars Party 2010
      Chicago Auto Show 2008
      Audi A3 e-tron, licznik, zegary
      VW Golf Majówka 2007