5 najczęstszych błędów przy wyborze ubezpieczenia samochodu

22 Kwi 2025, 19:17

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie dla pojazdu zapewnia spokój i bezpieczeństwo na drodze. Niedopasowana polisa prowadzi do niewystarczającej ochrony lub niepotrzebnie wysokich kosztów. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym pomyłkom popełnianym przy wyborze polisy oraz podpowiemy, jak ich uniknąć, aby zapewnić sobie optymalną ochronę i ominąć nieprzyjemne niespodzianki.​

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie ubezpieczenia samochodu:

  • Sugerowanie się wyłącznie ceną
  • Brak porównania ofert u różnych ubezpieczycieli​
  • Pomijanie analizy ogólnych warunków ubezpieczenia
  • Niedopasowanie zakresu ubezpieczenia do własnych potrzeb
  • Zaniedbanie aktualizacji polisy przy zmianie okoliczności

Sugerowanie się wyłącznie ceną

Jeśli podczas zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego opierasz się wyłącznie na najniższej cenie, możesz doprowadzić w ten sposób do poważnych konsekwencji. Najtańsze polisy często oferują minimalny zakres ochrony, przez co nie zapewnisz sobie odpowiedniego zabezpieczenia w razie szkody. Tanie ubezpieczenia mogą zawierać liczne limity, ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności (w przypadku dobrowolnych form ochrony), co oznacza, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania.

Należy zwrócić uwagę również na sytuację odwrotną. Wysoka składka nie zawsze oznacza, że polisa będzie odpowiednia i jest wyposażona w liczne dodatki. Składka składce nierówna, bowiem każde towarzystwo inaczej ocenia ryzyko ubezpieczeniowe. Oznacza to, że jedna firma w cenie 500 zł może oferować wyłącznie OC, a druga zaproponuje za tę kwotę OC razem z assistance i NNW. Ważne jest zatem sprawdzanie zakresu ubezpieczenia” - mówi Karolina Dziurka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Brak porównania ofert u różnych ubezpieczycieli​

Jeśli nie porównasz ofert ubezpieczenia w różnych towarzystwach, możesz doprowadzić do tego, że przepłacisz lub pozbawisz się lepszej ochrony. Składki za ubezpieczenie OC mogą się znacznie różnić między towarzystwami nawet o kilkaset złotych, mimo identycznego zakresu ochrony. Polisy mogą być inne nie tylko pod kątem ceny, ale także zakresu ochrony oraz dodatkowych usług. Porównując oferty, masz szansę na to, aby znaleźć polisę najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb. ​Aby ułatwić sobie proces porównywania propozycji ochrony, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora OC, który szybko i przejrzyście zestawi dla Ciebie oferty różnych ubezpieczycieli.

Pomijanie analizy ogólnych warunków ubezpieczenia

Brak analizy OWU to bardzo częsty błąd popełniany przez kierowców przy zakupie ubezpieczenia. OWU to dokument określający prawa i obowiązki zarówno ubezpieczyciela, jak i ubezpieczonego, a także precyzujący zakres ochrony oraz sytuacje wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Jeśli nie zapoznasz się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, może doprowadzić Cię to do nieprzyjemnych niespodzianek, jeśli doznasz szkody lub będziesz potrzebował pomocy na drodze.

OWU precyzuje, jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem, a jakie nie. Dzięki temu możesz świadomie ocenić, czy dana polisa spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby. OWU informuje również o procedurach związanych z likwidacją szkody oraz terminach wypłaty świadczeń. Z tego dokumentu dowiesz się także, jakie działania musisz podjąć w razie wystąpienia szkody, np. ile masz czasu na zgłoszenie zdarzenia oraz jakich dokumentów potrzebujesz. Jeśli nie wywiążesz się z tych obowiązków, towarzystwo może odmówić Ci wypłaty odszkodowania lub je obniżyć.

Niedopasowanie zakresu ubezpieczenia do własnych potrzeb

Aby ubezpieczenie spełniało Twoje wymagania i potrzeby, musisz przeprowadzić dokładną analizę własnych oczekiwań przed wyborem polisy. Mowa tu przede wszystkim o dobrowolnych formach ochrony, ponieważ zakres OC jest regulowany ustawowo, więc nie masz możliwości zmiany formy wsparcia w ramach tej polisy.

Zrozumienie własnych potrzeb pozwoli Ci na wybór ubezpieczenia, które uchroni Cię przed realnymi zagrożeniami, jakie mogą Cię spotkać jako kierowcę.​ Dzięki takiej analizie unikniesz płacenia za ochronę, której nie potrzebujesz, co pozwoli Ci zoptymalizować koszty.​ Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na ochronę, która faktycznie może Ci się przydać.

Jeśli zdecydujesz się na zakup wyłącznie OC, aby zaoszczędzić, Twoja ochrona może być niewystarczająca, a Ty w razie nieprzewidzianych sytuacji będziesz zdany wyłącznie na siebie. Nie oznacza to oczywiście, że każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w pakiet ubezpieczeń od wszystkich ryzyk, na który przeznaczy kilka tysięcy złotych. Mowa tu o tym, że podstawowe ubezpieczenie OC pokrywa jedynie szkody wyrządzone osobom trzecim, pozostawiając Ciebie, jako właściciela pojazdu, bez zabezpieczenia w przypadku własnych strat. Jeśli często podróżujesz, udajesz się w dalekie trasy lub przewozisz dzieci, zastanów się nad rozszerzeniem ubezpieczenia, uwzględniając wszystkie za i przeciw.

Zaniedbanie aktualizacji polisy przy zmianie okoliczności

​Jeśli nie będziesz aktualizował danych w polisie ubezpieczeniowej, o ile dojdzie do zmiany okoliczności, doprowadzisz w ten sposób do poważnych konsekwencji. Wówczas towarzystwo może przeprowadzić rekalkulację Twojej składki, a nawet odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Jeśli zatem założysz w aucie instalację gazową, zmienisz miejsce zamieszkania, Twoje auto zmieni właściciela lub przepiszesz część własności np. na syna, zawsze i niezwłocznie poinformuj o tym ubezpieczyciela. Nieważne, czy dotyczy to nowej polisy w innym towarzystwie, czy ochrony odnowieniowej w tej samej firmie.

Więcej na temat ubezpieczenia OC dowiesz się z artykułu na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/

źródło: artykuł partnera | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3826
Zdjęcia: 13131
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mille Miglia 2017 - najpiękniejszy rajd na świecie
    Po 4 dniach i tysiącu mil kierowcy startujący w Mille Miglia dotarli do Brescii! Najpiękniejszy rajd na świecie dobiegł końca. Prawie pół tysiąca zabytkowych aut wyścigowych, co najmniej drugie tyle samochodów ...
    Porady dla kierowców przed wyjazdem na wakacje
    Dobre i sprawdzone w serwisie opony, prawidłowe ciśnienie, odpowiednia głębokość bieżnika, wyposażenie awaryjne – to najważniejsze elementy, które należy sprawdzić przed podróżą autem na wakacje. Ważna ...