Audi Design Close-Up - wzornictwo Audi obiera nowy kierunek

Audi Design Close-Up - wzornictwo Audi obiera nowy kierunek

07 Lis 2012, 22:43

Wzornictwo Audi obiera nowy kierunek. Z jednej strony jego celem jest zwiększenie różnic pomiędzy poszczególnymi seriami modelowymi, z drugiej w stylistyce przyszłych generacji Audi mają być bardziej widoczne aspekty techniczne. Ważnym elementem nowej strategii wzorniczej jest też zespolenie wyglądu zewnętrznego pojazdów i stylistyki wnętrza w jednolitą całość. W jaki sposób można realizować te założenia, pokazuje najlepiej nowe auto koncepcyjne Showcar Audi crosslane coupé.

Image

"Dobra stylistyka musi zawsze opierać się na jakiejś wizji" – przekonuje Wolfgang Egger. Szef stylistów Audi wyczuwa nadchodzący przełom w wyglądzie samochodów. "Musi nadejść coś nowego, bez zrywania z tradycjami" – dodaje Egger. Studio Audi Design gotowe jest do podjęcia nowych wyzwań. Wolfgang Egger, razem ze swoim zespołem, wyznaczył najważniejsze założenia prac prowadzonych w studio. Nowego znaczenia nadano procesom kreatywnym, przez co zwiększono wpływ na stylistykę przyszłych produktów Audi.

Technika w połączeniu z wzornictwem
Głównym założeniem ciągle rozwijanego języka stylistyki i filozofii Audi, jest ścisłe połączenie techniki i wzornictwa. Wolfgang Egger tak przybliża tę zasadę: "Samochód tylko wtedy wyraża idee marki Audi, jeśli stylistyka i technika idealnie się łączą." Dlatego nowe rozwiązania techniczne nie będą już skrywane w wnętrzu, lecz będzie można je zobaczyć. Po raz pierwszy, takie połączenie podkreśli wewnętrzne, techniczne elementy pojazdu, tworząc nowy wymiar autentyczności produktu. W stylistyce modelu Audi crosslane coupé można odnaleźć zarówno technikę w najczystszej formie, jak i przykłady nowatorskiego wykorzystania różnych materiałów. W tym koncepcyjnym samochodzie, rzuca się w oczy zwłaszcza wykonana z wielu materiałów karoseria Spaceframe, zaprojektowana wspólnie przez stylistów i specjalistów od lekkiej konstrukcji. Jej pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe, wloty powietrza w masce silnika, a po otwarciu drzwi, progi oraz kokpit, jako element nośny w formie funkcjonalnej listwy wykonanej z tworzywa węglowego, tworzą zupełnie nową jakość.

Image

Wnętrze i forma zewnętrzna pojazdu tworzą nierozłączną całość
Dzięki holistycznej formie, wnętrze i zewnętrzny wygląd przyszłych generacji Audi jeszcze ściślej się ze sobą współgrają. Tworzy się jednolita - niczym odlew - całość, zwiększająca rozpoznawalność marki nie tylko dzięki cechom zewnętrznym pojazdu, ale także dzięki jego unikalnemu wnętrzu. Charakter każdego modelu jest dodatkowo podkreślony. Ściślejsze połączenie zewnętrznego wyglądu pojazdu i jego wnętrza, widać również zza kierownicy Audi crosslane coupé. "Przedział pasażerski otwiera się w kierunku jazdy i jakby rozwija na masce w formie nieprzerwanej linii" – wyjaśnia Karl-Heinz Rothfuss, dyrektor ds. stylistyki wnętrza. Przejrzyste, spokojne powierzchnie i zredukowane do minimum elementy obsługi, umożliwiają większe skoncentrowanie się na przyjemności doznawanej podczas jazdy. Wnętrze w swej formie skupia się na kierowcy. "W naszej strategii udoskonalonej w studiu Audi Design, stawiamy na przejrzystość i koncentrujemy się na tym, co najistotniejsze" – podsumowuje Wolfgang Egger.

Image

Wolfgang Egger powołuje do życia atelier koncepcyjne
Studio koncepcyjne Konzept Design Studio w Monachium wyznacza trendy i jest wyrazem wolności pełnych kreatywności pracowników Audi. Projektanci samochodów i styliści przemysłowi inspirują się nawzajem swoimi kreatywnymi pomysłami. Tam, gdzie wcześniej znajdował się warsztat samochodowy, dziś mogą wcielać w życie swoje nowe idee. Mogą przekuwać wizje w konkretne działania. To, co sprawdziło się jako atelier koncepcyjne w monachijskim studiu, pojawi się również w pracowniach wzorniczych w Ingolstadt. Dzięki koncepcji atelier autorstwa Wolfganga Eggera, prace nad stylistyką wnętrza, formą zewnętrzną samochodu oraz nad lakierami i wykończeniami, mają być w przyszłości prowadzone w bardziej zharmonizowany sposób. Chodzi o to, aby już w pierwszej fazie projektowania nowego pojazdu, postrzegać go jako niepodzielną całość. "Dla pracowni stylistycznych w Ingolstadt, monachijska kuźnia pomysłów jest jak satelita, który od czasu do czasu prowokuje i w ten sposób pobudza potencjał innowacyjny" – stwierdził Steve Lewis, szef studia koncepcyjnego Konzept Design Studio w Monachium. Dzięki nowej filozofii pracy, powstaje coraz więcej wzorniczych "smaczków", których stylista pracujący samodzielnie nie byłby w stanie stworzyć. Forma atelier oznacza, że pierwsza faza projektowa przebiega w małych zespołach. "To w zespole powstają najlepsze pomysły" – Wolfgang Egger nie ma co do tego wątpliwości. Prace nad Audi Showcar crosslane coupé prowadzono zarówno w monachijskim studio stylistycznym, jak i w pracowniach w Ingolstadt. Pojazd ten daje przedsmak tego, jak będą wyglądać przyszłe modele Audi z rodziny Q.

Image

Linie modelowe nabierają bardziej wyrazistego charakteru
Wszystkie naświetlone wyżej czynniki sprawią, że przyszłe linie modelowe A, R i Q będą się od siebie różnić. Planuje się, że zespół stylistów skoncentruje się przede wszystkim na rodzinie Q. Jest ona symbolem pojazdu o zdecydowanym charakterze. Pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe zostanie wymodelowana w pojazdach tej serii w trójwymiarowy sposób. Wyglądać będzie niczym wyrzeźbiona. Podkreśli i tak już zdecydowany charakter modeli Q. Ten detal stylistyczny zaprezentowano w modelu koncepcyjnym pokazanym na tegorocznym salonie samochodowym w Paryżu. Nowość stanowi również zdejmowana środkowa część dachu, wykonana z tworzywa węglowego. Dzięki niej, miejskiego SUV’a można łatwo zamienić w uniwersalny pojazd z otwartym nadwoziem.

POLECAMY Audi Design - nowe koncepcje i kreatywne idee przyszłości

źródło: Audi
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2719
Zdjęcia: 9745
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Pięć cech dobrego kierowcy - sprawdź czy je posiadasz Pięć cech dobrego kierowcy - sprawdź czy je posiadasz
    Badania przeprowadzone przez psychologów wykazują, że większość osób ocenia swoje umiejętności kierowcy jako powyżej przeciętnej, nawet mając świadomość, iż inni oceniliby je niżej. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej ...
    Jak długo wytrzymują akumulatory w hybrydach i pojazdach elektrycznych Jak długo wytrzymują akumulatory w hybrydach i pojazdach elektrycznych
    W dyskusjach na temat ekologiczności zelektryfikowanych samochodów – hybryd i aut elektrycznych – sceptycy często powtarzają mity o małej żywotności akumulatorów trakcyjnych oraz konieczności ich ...

  •