Błąd SCBS - problemy pojawiające się w różnych momentach

19 Kwi 2022, 22:04

Witam czy ktoś dal rade naprawić mazdę cx5 gdy pojawiał się Błąd scbs czyli self brake system. Zapala did podczas jazdy w różnych momentach, na desce zapala się kilka innych kontrolek i zaczyna szarpać autem. Czasami zapala się ikonka silnika, która albo gaśnie po chwili lub po kilku dniach. Samochód nie jest w trybie awaryjnym. Nie jest to też spowodowane zepsutym czujnikiem. Kilku mechaników już próbowało znaleźć Błąd, ale niestety każdy z nich poległ.
ADA123
Nowicjusz
 
Posty: 4
Zdjęcia: 0
 • 20 Kwi 2022, 09:30

  Przy jakich prędkościach pojawia się problem? System ten działa głównie w niewielkich prędkościach w ruchu miejskim. Tu ma info slownik-motoryzacyjny/1164-scbs-smart-city-brake-support/ Zastanawiam się czy zwróciłeś uwagę na warunki pogodowe w jakich pojawia się problem? Zobacz też czy szyba nie jest zaparowana, brudna wtedy w miejscu gdzie zamontowany jest moduł z czujnikami laserowymi.
  Rokiko
  Forumowicz VIP
   
  Posty: 6497
  Zdjęcia: 23

  20 Kwi 2022, 09:34

  No właśnie ani prędkość ani pogoda nie ma znaczenia. Szyba jest czysta. Wszystko to było już sprawdzane a odp jak nie było tak nie ma. nawet przy wyłączonym czujniku to błąd się pojawia.
  ADA123
  Nowicjusz
   
  Posty: 4
  Zdjęcia: 0

  20 Kwi 2022, 09:46

  ADA123 napisał(a):nawet przy wyłączonym czujniku to błąd się pojawia
  Czy mechanicy sprawdzali konkretne błędy w systemie? Jeżeli masz wyłączone SCBS, a mimo to pojawia się problem to sprawa nie będzie dotyczyła czujników tylko pewnie samego modułu.
  ADA123 napisał(a):Czasami zapala się ikonka silnika, która albo gaśnie po chwili lub po kilku dniach.
  To jest kluczowe bo w tym momencie na pewno będzie jakiś błąd który można odczytać.
  Rokiko
  Forumowicz VIP
   
  Posty: 6497
  Zdjęcia: 23

  20 Kwi 2022, 10:20

  Już 5 mechanikow podłączało go pod komputer. Jeden stwierdził że to szukanie bez celu bo wyskakuje sporo błędów i trzeba by było wymieniać wszystko po kolei I w końcu się trafi, drugi wymienił pompę bo twierdził że to na pewno to. Nie zdążyłam dojechać do domu i wszystko znowu wyskoczylo. Dlatego pytam tutaj bo może ktoś już to miał i dal rade naprawić bo samochodem teoretycznie da się jeździć, ale nie jest to zbyt przyjemne i na dłuższą metę bezpieczne .
  ADA123
  Nowicjusz
   
  Posty: 4
  Zdjęcia: 0

  20 Kwi 2022, 10:33

  ADA123 napisał(a):Jeden stwierdził że to szukanie bez celu bo wyskakuje sporo błędów i trzeba by było wymieniać wszystko po kolei I w końcu się trafi
  Nie powinno być żadnych błędów więc zacznij od eliminacji wszystkich. Dlaczego tak bo problem może być złożony w tym przypadku i jeden błąd może być odpowiedzialny za inny itd. Ciebie akurat denerwuje problem który pojawia się na desce ale jak widać z samochodem jest ewidentnie coś nie tak i może się okazać że nie próbując naprawić wszystkich błędów nie naprawisz tego który Cię najbardziej irytuje.

  ADA123 napisał(a):Dlatego pytam tutaj bo może ktoś już to miał i dal rade naprawić bo samochodem teoretycznie da się jeździć, ale nie jest to zbyt przyjemne i na dłuższą metę bezpieczne
  Niebezpiecznie jest jeździć samochodem który nie jest sprawny technicznie i wyświetla sporo błędów. Nie wiemy jakie to są dokładnie błędy warto by było zrobić ich listę po odczytaniu ze sterownika, wtedy można by było zastanowić się nad nią i nad możliwie najlepszym rozwiązaniem.
  Rokiko
  Forumowicz VIP
   
  Posty: 6497
  Zdjęcia: 23
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Hulajnogi elektryczne – na co powinni uważać kierowcy?
  Niebezpieczne wypadki z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych nie należą do rzadkości. Badania przeprowadzone w Finlandii pokazały, że odsetek obrażeń w wypadkach u hulajnogistów jest wyższy niż ...
  Jaki wpływ na kierowanie pojazdem ma choroba kierowcy?
  Czasami choroba może dawać podobne objawy jak upojenie alkoholem. Na przykład osoby chore na cukrzycę, w trakcie nagłego obniżenia poziomu cukru we krwi, tracą kontakt z otoczeniem, są osłabione, mają opóźnione reakcje. ...

 • 20 Kwi 2022, 10:47

  Tutaj są w załączniku błędy które wyskakuja
  ADA123
  Nowicjusz
   
  Posty: 4
  Zdjęcia: 0

  20 Kwi 2022, 11:33

  Zobacz że wszystkie usterki na środkowym wyświetlaczu są ze sobą powiązane. To widać od razu, masz kontrolę trakcji DSC która może nie działać bo masz nieprawidłowe ciśnienie w oponach TPMS (uszkodzone czujniki, brak kalibracji lub coś innego), dalej wspomniany wyżej system nie będzie działał prawidłowo jak prawdopodobnie DSC nie działa i jest problem z hamulcem ręcznym (widać to niżej). Usterka układu pojazdu może być następstwem wszystkich tych komunikatów lub innym problemem.

  Widzisz tylko opis błędów, ale nie wiemy jakie są dokładnie kody bo to one głównie wskazują na konkretne problemy.

  Ja bym zaczął je eliminować w kolejności:
  1. TPMS
  2. Usterka ręcznego
  3. DSC
  4. Tu pozostałe
  Rokiko
  Forumowicz VIP
   
  Posty: 6497
  Zdjęcia: 23