Brak tylniej wycieraczki

03 Lip 2023, 17:30

Cześć,
szukając jakiegoś auta do kupna zauważyłem, że jedno auto (Seat Ibiza) ma wymontowaną tylną wycieraczkę :shock:, a zamiast niej jest zaślepka.

Chciałem spytać czy taki demontaż jest w sumie legalny w Polsce?
Wiem, że sedany np nie mają takich wycieraczek, no ale to fabrycznie takie wychodzą.
hetom
Nowicjusz
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0

04 Lip 2023, 07:43

hetom napisał(a):Chciałem spytać czy taki demontaż jest w sumie legalny w Polsce?
Nie musisz posiadać tylnej wycieraczki. Obowiązek posiadania i używania tylnej wycieraczki nie został określony odpowiednimi przepisami. Wycieraczki takie najczęściej są stosowane w samochodach hatchback i kombi bo tam przez zawirowania powietrza cały tył, a w tym szyba brudzą się najbardziej przy złej pogodzie.

Patrząc po sobie to praktycznie nigdy tej wycieraczki nie używam, nawet przy kiepskiej pogodzie. Fakt, faktem że na wszystkich szybach mam niewidzialną wycieraczkę i mniej się brudzą :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

04 Lip 2023, 11:19

Ja też nigdy jej nie używam ale tylko dla tego że jestem nauczony patrzeć w lusterka boczne, wstecznego lusterka nie używam wcale ale to każdy ma inaczej.
Tak czy tak też wydywalem auta fabrycznie bez wycieraczki ale z zaślepka, wszystko było pod nią przygotowane.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

25 Wrz 2023, 23:55

Ja też rzadko używam tej wycieraczki
Ostatnio edytowany przez ArteK, 26 Wrz 2023, 08:56, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin pkt 4.4.e
guslenko
Obserwowany
 
Posty: 2