Parkowanie równoległe - krok po kroku jak to zrobić prawidłowo

10 Gru 2020, 15:16

W okresie przedświątecznym parkowanie w pobliżu sklepów może być wyzwaniem. Wielu kierowców obawia się jednak parkowania równoległego, co często ogranicza wybór miejsc parkingowych. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, na co zwrócić uwagę podczas parkowania "na kopertę".

Rozpoczął się czas przedświątecznych zakupów. Wiele osób, chcąc uniknąć tłumów, wybiera mniejsze sklepy, w pobliżu których nie zawsze łatwo jest zaparkować.
Parkowanie równoległe - krok po kroku jak to zrobić prawidłowo Wielu kierowców, szukając miejsca parkingowego, omija te przeznaczone do parkowania równoległego. Pozornie ten sposób należy do trudniejszych i część osób nie czuje się pewnie, parkując "na kopertę". W praktyce jest to jednak manewr dość prosty i efektywny, dlatego warto go opanować - mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak zaparkować równolegle?

 1. Ustaw się możliwie blisko po lewej stronie auta, za którym chcesz zaparkować i jak najmocniej kręć kierownicą w lewo. Twoim celem jest jak najgłębsze „schowanie” samochodu między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika.
 2. Pamiętaj, że przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmuje dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom, dlatego manewr powinien być wykonany w miarę sprawnie. Należy jednak zachować spokój i nie wjeżdżać na miejsce parkingowe gwałtownie, bo może to się skończyć stłuczką, a w najlepszym razie będzie konieczne wyjechanie i ponowienie parkowania.
 3. Cofając, zwracaj uwagę, czy za pojazdem nie znajdują się przeszkody, a w pobliżu nie ma pieszych czy rowerzystów.
 4. Gdy już „schowasz” tył, zdecydowanie odkręć kierownicę i, bardzo uważając na przód auta, kontroluj odległość do samochodu znajdującego się z tyłu.
 5. Pamiętaj o pozostawieniu sporej przestrzeni przed samochodem, tak aby bez przeszkód wyjechać później z miejsca parkingowego.
 6. Po zatrzymaniu pojazdu i opuszczeniu go, warto z zewnątrz skontrolować, czy wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby przestawienia samochodu.

Parkujecie równolegle czy prostopadle? A może to nie ma dla Was znaczenia i w zależności od tego jakie jest dostępne miejsce tam się po prostu zatrzymujecie?

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3421
Zdjęcia: 12458
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Korzystanie ze smarfona podczas przechodzenia przez jezdnię
  Jednym z zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest korzystanie ze smarfona podczas przechodzenia przez jezdnię. Już w czerwcu wejdą jednak w życie przepisy, które tego zakazują. Choć to kierujący pojazdami powodują ...
  Czy zawsze trzeba kupować nowy akumulator?
  Zimny, mroźny poranek. Twój samochód pokryty lodem po minusowej temperaturze w nocy. Wsiadasz, chcesz jak najszybciej go odpalić i rozgrzać. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce silnik jednak ani drgnie. Akumulator ...

 •