Kupno samochodu + montaż LPG + ubezpieczenie - krok po kroku

03 Lip 2014, 19:02

Witam. Chcę kupić samochód i zainstalować gaz. (carisma 1,6 2000r) Mam 19 lat, prawko mam od roku, w związku z czym nie mam zniżek, a wręcz chyba mam zwyżki. Mam jednak do dyspozycji mamę, która to ma -60%. Jak to zrobić i w jakiej kolejności, żeby wyszło najtaniej (jeśli ma być taniej to samochód może być na nią).
Umowa kupna na mnie czy na nią?
Bezpośrednio po zakupie do gazownika czy najpierw do urzędu?
jarekm95
Nowicjusz
 
Posty: 4

04 Lip 2014, 09:43

Nie wiem dokładnie co ma być w umowie. Ale chyba mama musi być współwłaścicielem. Koledzy z forum napewno dopiszą.
Podczas zakupu auta musisz sprawdzić do kiedy jest ubezpieczenie. Jak jest jeszcze ważne, to wystarczy, że w ciągu 30 dni pojawisz się u ubezpieczyciela i spiszesz aneks do umowy OC. Lub ewentualnie umowę wypowiesz i zawrzesz nową z innym. Ale auto nie może być ani jednego dnia bez OC, bo za to są kary. I to nie małe.
Zanim jednak pojedziesz do WK go przerejestrować, to wcześniej pojedz do gazownika, żeby założył gaz i dał ci papiery. Dlaczego? Bo w DR będzie wbite, że masz instalację gazową. A po co jeździć dwa razy? Po założeniu gazu musisz prawdopodobnie zrobić przegląd. Ale tutaj już rola kolei Migi60 :) No i ów przegląd też jest dobrze zrobić zanim zgłosisz zakupi autka w WK, bo jak przy tym zgłaszaniu dasz kartkę od diagnosty, to w DR będzie z przeglądem zajęte tylko jedno okienko. A jak najpier załatwisz DR, potem zrobisz przegląd, to będą już zajęte dwa okienka.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

05 Lip 2014, 11:36

jarekm95 napisał(a):Umowa kupna na mnie czy na nią?
Umowa k/s na"starszą"a Ty jako współwłasciciel...
MotoAlbercik napisał(a):Po założeniu gazu musisz prawdopodobnie zrobić przegląd.
Nie ma takiej potrzeby ani nie jest wymagane przepisami.Adnotacja"GAZ"w DR jest wpisywana w WK na podstawie wystawionych dokumentów przez warsztat to wykonujący a mianowicie:
1/F-ra montazu instalki
2/Świadectwo homo montazu instalki
W którym momecie to zostanie dokonane nie ma większego znaczenia.Adnotacja ta zostaje dokonana od ręki.Przy wpisie do DR potrzebna jest tez KP/oczywiscie jezeli została wydana/..
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

05 Lip 2014, 11:38

Ps.Kiedy samochód ma TNBT... :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

05 Lip 2014, 15:09

jarekm95 napisał(a):nie mam zniżek, a wręcz chyba mam zwyżki

Jakieś kilka plnów będzie wyższa składka zapewne. :yes:
jarekm95 napisał(a):po zakupie do gazownika czy najpierw do urzędu?

Bez znaczenia .. wpisanie do DR instalacji jest bezpłatne i od ręki jak pisze Migi60.. :ok:
MotoAlbercik napisał(a):mama musi być współwłaścicielem

Tak, moze być 50/50 ..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

05 Lip 2014, 17:59

Migi60 - czyli LPG wpisują nam do DR w WK na podstawie ww dokumentów, a OBT jest wykonywane normalnie, wg "harmonogramu" w DR? I kolejne OBT po założeniu gazu jest juz wykonywane za 160 zł z groszami?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nie bój się parkować tyłem - to proste!
    Wąskie miejsca postojowe na parkingach podziemnych, na przykład pod biurowcami czy galeriami handlowymi, to dla wielu kierowców prawdziwe wyzwanie. W takich przestrzeniach najlepiej parkować tyłem – ten manewr ...
    Jakie modele i wersje oferują japońskie marki?
    Toyota GR Supra i Lexus LC to dobrze znane auta z Japonii. Toyota i Lexus proponują jednak nie tylko bezkompromisowe auta dla fanów adrenaliny, ale też usportowione wersje popularnych modeli. Zaglądamy do oferty obu ...

05 Lip 2014, 19:39

TNBT nie wiem, jeszcze nie jeździłem go oglądać. Mam na celowniku 2 fury - jedna tania i już z gazem, ale 10-letnim z przedłużoną butlą, druga nieco droższa, zapewne w lepszym stanie, ale do gazu trzeba będzie dołożyć...
W przyszłym tygodniu postaram się skonfrontować terminy mamie i mechanikowi i może coś z tego wyjdzie.
jarekm95
Nowicjusz
 
Posty: 4

05 Lip 2014, 19:44

MotoAlbercik napisał(a):czyli LPG wpisują nam do DR w WK na podstawie ww dokumentów, a OBT jest wykonywane normalnie, wg "charmonogramu" w DR?
Tak jak pisałem wczesniej wlasnie na podstawie dokumentów następuje wpis"GAZ"do DR bez zadnych dodatkowych badań.Natomiast jezeli biega o TNBT to jest bez zmian tylko w przypadku samochodu starszego od 4 lat w górę.W przypadku samochodu nowego/TNBT za 3 lata/zostaje skrócony do 1 roku i badanie tech.takiego pojazdu musisz wykonywac juz co rok....
MotoAlbercik napisał(a):I kolejne OBT po założeniu gazu jest juz wykonywane za 160 zł z groszami?
Tak-162zł dokladnie...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

05 Lip 2014, 20:00

A jak myślicie - czy jest w ogóle sens interesować się 10-letnim gazem? Instalacja niby sekwencyjna, ale już swój wiek ma.
jarekm95
Nowicjusz
 
Posty: 4

03 Maj 2015, 10:41

Witam
Mam pytanie odnosnie kupna rejestracji i ubezpieczenia.W najblizszych dniach chce kupic auto a wlasciwie kupi mi go moj ojciec poniewaz ja przebywam za granica.
-czy ktos moze kupic auto na moje imie
-czy ktos moze zarejsestrowac
-czy ktos moze ubezpieczyc
Inna opcja jest zakup auta (auto z komisu sprowadzane z niemiec) i wstawienie go do garazu o czasu mego powrotu i zalatwienie formalnosci osobiscie.w tym przypadku pytanie brzmi czy odwleczenie rejestracji i ubezpieczenia nie przyniesie jakichkolwiek konsekwencji prawnych wobec mnie.
strongbow
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 14 01 2002
Auto: honda jaaz

03 Maj 2015, 13:29

strongbow napisał(a):Mam pytanie odnosnie kupna rejestracji i ubezpieczenia.W najblizszych dniach chce kupic auto a wlasciwie kupi mi go moj ojciec poniewaz ja przebywam za granica.
-czy ktos moze kupic auto na moje imie
-czy ktos moze zarejsestrowac
-czy ktos moze ubezpieczyc

Odp na wszystkie pytania: Tak o ile będzie miał pisemne upoważnienie podpisane przez Ciebie.
strongbow napisał(a):Inna opcja jest zakup auta (auto z komisu sprowadzane z niemiec) i wstawienie go do garazu o czasu mego powrotu i zalatwienie formalnosci osobiscie.w tym przypadku pytanie brzmi czy odwleczenie rejestracji i ubezpieczenia nie przyniesie jakichkolwiek konsekwencji prawnych wobec mnie.

Żeby kupić auto, ktoś musi zostać właścicielem ;) Czyli może np kupić je Twój tata na siebie, ubezpieczyć (KONIECZNIE) i wstawić do garażu. Jak wrócisz to wtedy spisujecie darowiznę na Ciebie, rejestrujesz na siebie i ubezpieczenie przejmujesz (możesz z niego korzystać lub wypowiedzieć i wybrać inne).
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

03 Maj 2015, 13:40

Dzieki za odpowiedz...
Wlasciciel komisu stwierdzil ze nie ma problemu aby wpisac moje dane na umowie sprzedazy ,czy w takim przypadku moge wstawic autko do garazu i czekac na powrot i zalatwienie formalnosci osobiscie?
strongbow
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 14 01 2002
Auto: honda jaaz

03 Maj 2015, 14:46

strongbow napisał(a):Wlasciciel komisu stwierdzil ze nie ma problemu aby wpisac moje dane na umowie sprzedazy ,czy w takim przypadku moge wstawic autko do garazu i czekac na powrot i zalatwienie formalnosci osobiscie?

W teorii nie można, bo podpisanie się za kogoś to groźba więzienia (w praktyce każdy robi jak chce, ale odradzam). Oczywiście nie twierdzę, że będziecie się sądzić w rodzinie, ale np. w przypadku zakupu pojazdu w komisie i nielegalnym podpisie automatycznie zamykasz sobie drogę reklamacyjną itp. jeśli cwańszy handlarz.

Oprócz tego jeśli ten pojazd będzie kupiony trzeba go ubezpieczyć, bo za brak OC przez chociaż jeden dzień UFG dowali Ci 700 zł, za ponad 2 tygodnie masz już 3500 zł.
Jedynie rejestrację możesz sobie odłożyć legalnie i bezproblemowo na Twój powrót.
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna