Ubezpieczenie samochodu krok po kroku

Ubezpieczenie samochodu krok po kroku

28 Maj 2013, 15:57

Stając się właścicielem pojazdu, niezależnie od tego, czy jest to auto nowe czy używane, zachodzi konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku zakupu auta używanego, które jest już zarejestrowane w Polsce, posiada ono zazwyczaj polisę OC ważną jeszcze przez pewien czas. Nowy właściciel może korzystać z tego ubezpieczenia do końca okresu jego ważności. Następnie przychodzi chwila, w której należy wybrać najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia samochodu. Ważne jest, by zachować ciągłość ubezpieczenia OC, a w przypadku rejestracji auta nowego, bądź sprowadzonego z zagranicy, należy tego dokonać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Można wyodrębnić kilka etapów, które należy przejść jeden po drugim, by przebrnąć przez proces ubezpieczenia samochodu.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest posiadanie pojazdu, który ma zostać objęty ochroną ubezpieczeniową. Gdy istnieje samochód, który należy ubezpieczyć, należy zabrać się za znalezienie najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia. Na rynku ubezpieczeń działa kilkadziesiąt firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne. Wybór najlepszej oferty nie zawsze jest taki oczywisty. W przypadku ubezpieczenia OC, najważniejszym kryterium branym pod uwagę powinna być cena polisy. Miejscem, w którym można w szybki sposób sprawdzić przybliżony koszt takiego ubezpieczenia jest z pewnością Internet. Powstaje coraz więcej stron w sieci, które oferują możliwość skorzystania z doskonałego narzędzia do wyliczenia składki ubezpieczenia, jakim jest kalkulator OC. Pozwala on poznać przybliżony koszt wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Najkorzystniej jest wybrać kilka najlepszych ofert i spośród nich wybrać tą optymalną.

Zanim podejmie się ostateczną decyzję, z oferty którego towarzystwa ubezpieczeniowego się skorzysta, należy jeszcze zadbać o terminowe złożenie wymówienia, jeśli pojazd był ubezpieczony w Polsce. Wiedząc już, oferta którego towarzystwa ubezpieczeniowego będzie najlepsza, można udać się osobiście do siedziby ubezpieczyciela, bądź tez skorzystać z możliwości złożenia wniosku przez Internet. Druga możliwość jest zazwyczaj bardziej korzystna, gdyż można liczyć na dodatkową zniżkę za samodzielne wypełnienie wniosku.

Wpisując dane do formularza warto mieć pod ręką dowód rejestracyjny, a także ostatnią polisę, na której wyszczególnione mogą być posiadane zniżki. Należy pamiętać, by w poprawny sposób wpisać wszystkie niezbędne dane, a następnie wysłać wniosek i czekać na jego akceptację. Zazwyczaj przebiega to bardzo sprawnie i już po chwili można liczyć na telefon od konsultanta, który będzie chciał potwierdzić prawdziwość wprowadzonych danych. Po akceptacji wniosku i dokonaniu wszystkich formalności przez dwie strony, pozostaje jeszcze wpłacić należną kwotę i w niedługim czasie można cieszyć się z posiadanego ubezpieczenia pojazdu.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2672
Zdjęcia: 9686
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6
2

Re: Ubezpieczenie samochodu krok po kroku

10 Sie 2015, 10:29

W związku z tym, że na forum pojawia się wiele pytań odnośnie OC, to uzupełnię procedurę ubezpieczenia używanego samochodu kupionego w Polsce.
Po zakupie samochodu należy jak najszybciej zrobić przegląd ubezpieczalni i dowiedzieć się, ile będzie kosztowało ubezpieczenia u nowego ubezpieczyciela. Następnie jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem który widnieje na polisie OC i poprosić go o rekalkulację składki. Jak rekalkulacja będzie zrobiona, to będzie można podjąć decysję, czy zostajemy u tego ubezpieczyciela do końca trwania umowy, czy wypowiadamy tą umowę i zawieramy ubezpieczenie u innego, tańszego ubezpieczyciela. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę nie tylko na składkę, ale i na warunki - wysokośc ubezpieczenia NNW, czy jest darmowe holowanie w razie wypadku/kolizji itd.
Należy pamiętać o dwóch rzeczach - reklakulację składki warto zrobić, ponieważ jak tego nie zrobimy, to ubezpieczyciel i tak zrobi ją za nas. Problem w tym, że zazwyczaj ubezpieczyciele czekają z wysłaniem składki po rekalkulacji dopiero jak ubezpieczenie się kończy. I jak się wówczas okaże, że się nam to nie opłaciło, to już jest za późno. Dlatego rekalkulację należy zrobić jak najszybciej, żeby podjąć odpowiednią decyzję. Należy pamiętać, że ubezpieczyciel poprzedniego właściciela pojazdu liczy sobie za każdy dzień ubezpieczenia. I jak rekalkulację zrobimy np. tydzień po zakupie samochodu i zdecydujemy się zrezygnować, to ubezpieczyciel policzy składkę za ten wykorzystany tydzień.
Druga bardzo ważna sprawa o której zapominają nowi właściciele samochodów to ta, że po przejęciu ubezpieczenia poprzedniego właściciela, ubezpieczenie to kończy się w dniu napisanym na umowie i nie przechodzi automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia. Należy samemu zadbać o to, żeby najpóźniej w dniu następnym, kiedy ubezpieczenie się skończyło zawrzeć nową umowę. Pojazd nie może być nieubezpieczony nawet przez jeden dzień. Musi być ciągłość ubezpieczenia. Już za jeden dzień zwłoki są kary. O wysokościach kar można dowiedzieć się tutaj
17 kwietnia 2018 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15084
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
1
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja Powrót z wakacji - korki, stres, złość, poddenerwowanie, agresja
  Korki podczas powrotu z urlopu czy jazdy do pracy, konieczność nagłego hamowania, nieprawidłowe zachowania innych kierowców… - jazda samochodem może być źródłem stresu. Podenerwowanie kierującego negatywnie ...
  Opel Cascada - efektowny kabriolet na każdą pogodę Opel Cascada - efektowny kabriolet na każdą pogodę
  Nowy Opel Cascada to elegancki, czteromiejscowy kabriolet o wydłużonej sylwetce z wysokiej jakości miękkim dachem. Jako jeden z czołowych modeli Opla Cascada wyróżnia się nie tylko gabarytami (długość: prawie 4,7 m), ...

 •  
  • sensor
   Honda CRX Del Sol, alufelgi
   BMW E30 kombi
   Peugeot 406, wyposażenie