Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

25 Wrz 2017, 11:41

Rejestracja samochodu z zagranicy ( Holandia ), bez tablic rejestracyjnych , kupiony w komisie.
Przed kupnem samochodu robimy pierwszy przegląd techniczny w kraju. Po zakończonym badaniu ( bez znaczenia czy negatywnym czy pozytywnym ) dostajemy dwa dokumenty od diagnosty :
- zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technnicznym pojazdu
- dokument identyfikacyjny pojazdu
Następnie jak pojazd spełnia nasze oczekiwania, to udajemy się ze sprzedawcą do komisu i tam dostajemy od niego następujące dokumenty:
- oświadczenie, że samochód został sprowadzony z zagranicy
- oświadczenie, że samochód został sprowadzony z zagranicy na lawecie bez tablic rejestracyjnych
- odpis z centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej Przeczypospolitej Polskiej komisanta ( czyt. sprzedającego )
- dowód rejestracyjny, który jest przecięty w jednym rogu ( dowód rejestracyjny wygląda jak nasza karta bankomatowa z chipem i jest koloru zielonego)
- dowód rejestracyjny cz. II na kartce formatu A4 w kolorze zielonkawym
- faktura VAT ( nie podpisujemy umowy kupna-sprzedaży, ponieważ komisant prowadzi działalność gospodarczą, co jest potwierdzone wcześniejszym dokumentem i zamiast umowy kupna sprzedaży otrzymujemy fakturę VAT ) i to ją podpisujemy zamiast umowy KS
- dokument opłacenia akcyzy ( z tym, że akcyzę ma obowiązek opłacić osoba, która kupiła samochód za granicą, a więc komisant. Innej możliwości nie ma. Może sie zdarzyć, że jak samochód jest świeżo sprowadzony, to komisant nie ma jeszcze tej akcyzy opłaconej, bo ma na to czas do 30 dni od dnia sprowadzenia auta. Ma natomiast obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej ( AKC-U ) w ciągu 14 dni od sprowadzenia, przy czym, tą deklarację musi złożyć jeszcze przed pierwszą rejestracją pojazdu w kraju. Zazwyczaj składa ja w dniu przywiezienia samochodu. Ale to już jego problem żeby zalatwić to zanim my zarejestrujemy samochód w WK.

Dokumentu tego nie potrzebujemy przy pierwszej rejestracji - info poniżej
Wszystkie dokumenty, które dostaniemy od komisanta, muszą być przetłumaczone na język polski. Inaczej nie zarejestrujemy auta w WK.
Nie wiem, czy komisant musi dać nam dokumenty przetłumaczone. Jak nie są przetłumaczone, to tłumaczenie musi zrobić tłumacz przysięgły.
Aby zarejestrować samochód w WK, należy mieć ze sobą powyższe dokumenty + wniosek o rejestrację czasową, dostępny w internecie bądż w WK. Koszt rejestracji to 256 zł

W WK dostajemy białe tablice ( dla samochodów używanych nie ma tablic tymczasowych, czyli czerwone litery i cyfry na białym tle ) oraz miękki ( tzw. tymczasowy ) DR. Do 30 dni dostajemy normalny DR tzw twardy.

Po zarejestrowaniu samochodu obieramy azymunt na ubezpieczalnię i ubezpieczamy nasz nowy nabytek. Ważne - ubezpieczenie musi być załatwione w tym samym dniu co rejestracja. Nie może być ani jednego dnia zwłoki, bo już za jeden dzień braku OC jest kara odgórna z UFG.

Ważna informacja - podczas rejestracji dokument opłacenia akcyzy nie jest nam potrzebny. Potrzebny nam będzie dopiero przy odbiorze twardego DR.
Przy odbiorze twardego DR otrzymamy też KP ( katrę pojazdu ) która kosztuje 71 zł.

LPG - instalację LPG możemy zakładać jeszcze przed pierwszą rejestracją w kraju, ale po pierwszym przeglądzie technicznym w kraju. Ja akurat tak zrobiłem, że samochód kupiony w sobotę, OBT w kraju zrobione w sobotę, auto zawiezione do gazownika w poniedziałek, a rejestracja we wtorek. Czyli wykorzystuję czas, w którym auto nie może jeździć ( do czasu zarejestrowania ). Czas montażu LPG to daw - trzy dni. Dlatego wześniej warto umówić się do gaziarza na termin montażu. Można oczywiście najpierw latac i rejestrować samochód, a potem dać do gaziarza.

Ważna informacja - kupionym samochodem nie możemy jechać na kołach na OBT - trzeba jechać na lawecie. Tak samo po zakupie również należy jechać na lawecie do domu. Auto za granicą jest wyrejestrowane, ubezpieczenia nie mamy i mieć nie możemy bo auto nie ma tablic. Tak więc w razie zatrzymania przez policję kłopty jak nic. A w razie kolizji/wypadku ( nawet nie z naszej winy - wystarczy, że ktoś dobije do nas - kłopoty murowane. Lepiej zapłacić za lawetę i mieć spokojną głowę. Laweta to nie aż tak wielkie koszta.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16104
Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

10 Lis 2018, 12:25

Od początku 2018 roku nie tłumaczę dowodów rejestracyjnych, i samochody są rejestrowane w różnych wydziałach komunikacji bez tłumaczeń, nie ma podstawy prawnej żeby wydział komunikacji żądał tłumaczeń czegoś co
a) dane pokrywają się z naszym czy innym dowodem europejskim
b) zrobił diagnosta na przeglądzie technicznym , wszystkie dane do wpisania przez panią urzędniczkę do naszego dowodu.

Więcej np. tu

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 1285
Miejscowość: małopolskie

Re: Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

10 Lis 2018, 15:25

Na dwoje babka wróżyła, niby nie trzeba a urząd Ci powie że nie przyjmie wniosku bez przetłumaczonych dok. i co im zrobisz? nic. Tak naprawdę każdy urząd działa na innych zasadach chyba tak jak im się podoba stąd jedni nie mają problemów z rej a inny wręcz przeciwnie.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 10357
Zdjęcia: 49
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type,e36 Cabrio, xc70
Silnik: 2.0D, 2.0, 2.4D

Re: Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

10 Lis 2018, 15:57

Kao napisał(a):Tak naprawdę każdy urząd działa na innych zasadach chyba tak jak im się podoba
Masz całkowicie rację.Miałem z tym tematem do czynienia/przeglady/ ok 15 lat..... :!: :!:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 5825
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

Re: Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

10 Lis 2018, 17:25

Ja tez to stwierdzam to po swoich osobistych doświadczeniach
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 10357
Zdjęcia: 49
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type,e36 Cabrio, xc70
Silnik: 2.0D, 2.0, 2.4D

Re: Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

10 Lis 2018, 18:44

Kao napisał(a):Na dwoje babka wróżyła, niby nie trzeba a urząd Ci powie że nie przyjmie wniosku bez przetłumaczonych dok. i co im zrobisz? nic

wtedy zlecam tłumaczenie, wcześniej dzwoniąc i sprawdzając czy w wydz. komunikacji klienta który kupuje u mnie samochód wymagają tłumaczeń czy nie. 100zł tyła nie urwie na tłumaczenia, ale w cywilizowanych wydziałach nie żądają tłumaczeń, zresztą nie mają prawa żądać. a to że pani z okienka tak mówi to jej problem, z reguły to w pipidówach chcą jeszcze czasami tłumaczeń. Tak jak mówię ja nie robię tego od stycznia 2018 R , wydziały komunikacji w Krakowie/ Tarnowie przyjmują bez tłumaczeń bez żadnych problemów.
Inna sytuacja gdy dowód jest z jakiegoś egzotycznego kraju lub są dodatkowe zapiski w dowodzie wtedy to zmienia postać rzeczy.
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 1285
Miejscowość: małopolskie
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi łączy się z uliczną sygnalizacją świetlną w Düsseldorfie Audi łączy się z uliczną sygnalizacją świetlną w Düsseldorfie
    Audi uruchamia w Düsseldorfie swój projekt połączenia z sygnalizacją świetlną w mieście. Miasto nad Renem będzie drugim w Europie – po Ingolstadt – w którym cztery pierścienie wdrożą usługę ...
    Magazyny energii z baterii samochodowych Magazyny energii z baterii samochodowych
    Toyota i Chubu Electric Power zawarły porozumienie w sprawie wspólnej budowy systemu magazynowania energii Storage Battery System na przemysłową skalę. Zostaną w nim powtórnie wykorzystane akumulatory z samochodów ...

  •