Jak sprowadzić swoje wymarzone auto z USA krok po kroku?

08 Mar 2024, 22:44

Import auta z USA wymaga spełnienia szeregu formalności, które mogą przysporzyć nieco kłopotów osobom prywatnym podejmującym się tego zadania po raz pierwszy. Sprowadzenie samochodu z USA wymaga znajomości amerykańskiego rynku motoryzacyjnego, na którym znaleźć można modele aut znacznie lepiej wyposażonych, aniżeli w Europie. Jak sprowadzić samochód z USA? Czy auto z importu trzeba przerabiać? Sprawdź, gdzie najlepiej kupić auto z USA?

  1. Dlaczego samochody z USA są tak popularne w Polsce?
  2. Import auta ze Stanów do Polski – jak wygląda?
  3. Wybór marki i modelu
  4. Podpisanie umowy, wpłata kaucji
  5. Płatność
  6. Transport do portu, fracht morski
  7. Odprawa celna
  8. Transport auta pod wskazany adres, opłata akcyzy
  9. Dostosowanie auta z USA do obowiązujących w Polsce przepisów
  10. Rejestracja samochodu w Polsce
  11. Inne opłaty związane z importem samochodu z USA
  12. Czy warto sprowadzać auto z USA?
Jak sprowadzić swoje wymarzone auto z USA krok po kroku?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Co trzeba zrobić po zakupie auta z USA?
  • Czy auta z USA trzeba przerabiać?
  • Co po zakupie auta z USA?

Dlaczego samochody z USA są tak popularne w Polsce?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2023 roku do Polski trafiło 805 775 samochodów, z czego aż 46 066 sztuk pochodziło ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jak widać, dla wielbicieli motoryzacji odległość dzieląca Warszawę a Los Angeles (9 600 km), czy wschodnie wybrzeże (7 200 km) nie stanowi żadnego problemu. Nic dziwnego!

Samochody w Stanach Zjednoczonych dostępne są w atrakcyjnych cenach, a ich stan oraz wyposażenie musi budzić pożądanie. Dodatkowo wiele marek amerykańskich nie jest dostępnych w Polsce. Miłośnikom krążowników szos pozostaje jedynie import prywatny.

W podobnym kontekście należy rozpatrywać zakup Chevroletów, Corvett, czy Fordów Mustangów. Co ciekawe, Stany Zjednoczone Ameryki znalazły się na 4 miejscu pośród krajów, z których w 2023 roku sprowadzano do Polski najwięcej aut.

Import auta ze Stanów do Polski – jak wygląda?

Procedurę sprowadzenia samochodu z USA najprościej jest wytłumaczyć, porządkując poszczególne czynności na etapy.

Samochody z USA – krok po kroku:
  • Wybór marki i modelu;
  • Podpisanie umowy, wpłata kaucji
  • Płatność
  • Transport do portu, fracht morski
  • Odprawa celna
  • Transport auta pod wskazany adres, opłata akcyzy
  • Dostosowanie auta z USA do obowiązujących w Polsce przepisów
  • Rejestracja samochodu w Polsce

Wybór marki i modelu

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej firmy, która wraz z klientem wyszuka odpowiednie auto pośród wielu dostępnych na aukcjach, czy wyprzedażach. Na tym etapie przyszły właściciel samochodu zza oceanu powinien określić swoje możliwości finansowe. Po ustaleniu preferencji następuje wyszukiwanie interesujących ofert. Aby ułatwić sobie poszukiwania i pozostałe formalności, najlepiej od razu skorzystać z popularnej strony https://www.brykizameryki.pl. W ten sposób klient zyska pewność, że cały proces sprowadzenia auta z USA zostanie uproszczony do niezbędnego minimum.

Podpisanie umowy, wpłata kaucji

Po wyborze pojazdu następuje podpisanie stosownej umowy zabezpieczającej interesy obu stron. Trzeba pamiętać, że firma sprowadzająca samochód z USA musi poczynić pewne kroki, które związane są z nakładami finansowymi, a także wymaga zaangażowania pracowników. Stąd wymóg wpłacenia kaucji.

Ponadto w przypadku rezygnacji klienta po wylicytowaniu auta i co za tym idzie braku zapłaty za samochód, dom aukcyjny będzie się domagał nałożenia kary finansowej na podmiot pośredniczący.

Płatność

Po zakończeniu licytacji konieczna jest wpłata deklarowanej sumy. W zależności od domu aukcyjnego czas na wpłatę może wynosić kilka dni. Zwykle są to dwa dni robocze.

Transport do portu, fracht morski

Kolejnym krokiem jest transport nabytego auta z miejsca zakupu do portu, a następnie drogą morską do Europy. W celu obniżenia kosztów związanych z przewozem samochodu na obszarze USA, importer wyszukuje ofert usytuowanych w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych, w tym także miast portowych.

Odprawa celna

Wyładunkowi samochodu z kontenera zwykle towarzyszą funkcjonariusze kontroli celnej. Ich wizyta wiąże się z koniecznością opłacenia stosowanych danin (VAT, cło).

Obowiązujące cło na obszarze całej Unii Europejskiej wynosi 10% wartości pojazdu. Z obowiązku oclenia zwolnione są samochody zabytkowe i kolekcjonerskie. Podstawą naliczenia opłaty celnej, oprócz kwoty wskazanej na fakturze zakupu jest także koszt ubezpieczenia i transportu.

Transport auta pod wskazany adres, opłata akcyzy

Sprowadzone w ten sposób auto z USA ponownie trafia na lawetę, by udać się pod wskazany przez klienta adres. Jest to ostatni etap podróży. Oczywiście klient zostaje poinformowany o przewidywanym terminie dostawy swojego samochodu.

Dostosowanie auta z USA do obowiązujących w Polsce przepisów

Auta ze Stanów różnią się rozwiązaniami technicznymi (np. czerwone i białe kierunkowskazy) uniemożliwiającymi dopuszczenie ich do ruchu. Zanim samochód trafi na stację diagnostyczną, powinien zostać przystosowany do obowiązujących przepisów.

Należy zadbać o przerobienie kierunkowskazów, reflektorów (reflektory świecą poziomo, nie oświetlając pobocza), oraz o montaż światła przeciwmgielnego. Wymiany będzie też wymagał miernik prędkości, wskazujący szybkość w milach i być może opony, ponieważ wiele modeli zza oceanu nie ma europejskiej homologacji.

Rejestracja samochodu w Polsce

Po doprowadzeniu samochodu z USA do stanu zgodnego z prawem krajowym i europejskim można się udać na stację diagnostyczną celem przeprowadzenia badań technicznych. Wynik pozytywny przeglądu upoważnia kierowcę do zarejestrowania pojazdu w wydziale komunikacyjnym.

W tym celu niezbędne będzie okazanie kompletu dokumentów:
  • wniosek o rejestrację;
  • dowód odprawy celnej;
  • dokumenty potwierdzające własność auta (umowa kupna-sprzedaży, faktura);
  • potwierdzenie uiszczenia opłat skarbowych (akcyza, VAT, cło);
  • pozytywny wynik badania technicznego (jeżeli jest wymagany);
  • potwierdzenie dokonania opłaty związanej z rejestracją samochodu.

Inne opłaty związane z importem samochodu z USA

Po sprowadzeniu samochodu na terytorium Polski należy liczyć się z koniecznością opłaty akcyzy, która zależna jest pojemności silnika oraz rodzaju napędu.

Stawka akcyzy w stosunku do wartości pojazdu:
  • samochód osobowy do 2000 cm³ – 3,1%;
  • samochód osobowy od 2000 cm³ – 18,6%;
  • samochód hybrydowy (HEV) do 2000 cm³ – 1,55%;
  • samochód hybrydowy (HEV) od 2000 cm³ – 9,3%;
  • samochód hybrydowy (PHEV) od 2000 cm³ – 0%.

Czy warto sprowadzać auto z USA?

Opisany powyżej proces sprowadzenia samochodu z USA może się niektórym wydać czasochłonny i kosztowny. W rzeczywistości – zdaniem specjalistów – na takiej transakcji można zaoszczędzić nawet do 40% w porównaniu do zakupu auta w Polsce.

Jednak, aby tak się stało, nabywca powinien wiedzieć, jak kupić i sprowadzić samochód z USA oraz gdzie szukać atrakcyjnych ofert. Niezbędna jest także doskonała znajomość języka, wraz z branżowymi niuansami, a także orientacja w amerykańskim rynku motoryzacyjnym, który nie należy do najłatwiejszych.

Innymi słowy, odczuwalne korzyści odnieść można, współpracując wyłącznie z renomowaną firmą, zajmującą się profesjonalnie importem samochodów z USA, a występującą pod jakże optymistyczną nazwą "Bryki z Ameryki".

Firma jest niekwestionowanym liderem branży w zakresie importu samochodów nie tylko z USA, lecz także i z Kanady. Zamiast wybierać się na kosztowną wycieczkę do Stanów Zjednoczonych w celu poszukiwania wymarzonego samochodu, klienci dokonują transakcji wygodnie w domu, za pośrednictwem sieci internetowej.

Co więcej, w portfolio firmy znajdują się poza kultowymi dwuśladami także motocykle, skutery łodzie oraz luksusowe jachty. Niezależnie od dokonanego wyboru, w każdym przypadku to właśnie Bryki z Ameryki biorą na siebie cały ciężar przeprowadzenia transakcji, sporządzenia kompletnej dokumentacji, transportu oraz dopełnienia wszystkich formalności, włącznie z opłatą cła i podatku VAT.

Rola kupującego ogranicza się właściwie do wyboru marki i modelu auta a na końcu, odebrania samochodu w wybranym przez siebie miejscu. Jeżeli dodamy do tego informację, że wymarzone auto z USA może być u klienta już po 6 tygodniach, a także to, że istnieje możliwość zakupu samochodu używanego za nieporównywalnie niższą cenę, to dojdziemy do jedynego słusznego wniosku, że zakup samochodu w Polsce po prostu się nie opłaca! Czy można chcieć więcej?

źródło: materiał partnerski | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

09 Mar 2024, 19:08

Redakcja napisał(a):na takiej transakcji można zaoszczędzić nawet do 40% w porównaniu do zakupu auta w Polsce
W przypadku auta bezwypadkowe go to chyba raczej nie możliwe :wink: patrząc na nasz rynek samochodów sprowadzanych z USA to większość to auta po przejściach większych bądź mniejszych. Oczywiście czasem uszkodzenia są niewielkie i takie samochody królują wśród sprowadzanych z tego co wiem.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Za kierownicą w Dacia Jogger
    Nowa Dacia Jogger ma wszystkie cechy, których poszukują rodziny w samochodach segmentu C: zwrotność, komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jogger jest zwrotny i łatwy w codziennym użytkowaniu. Kabina jest dobrze wyciszona ...