Chroń środowisko! Nie wylewaj olejów gdzie bądź!

31 Lip 2013, 08:30

Natknąłem się na artykuł który przedstawia kilka negatywnych aspektów wylewania olei gdzie popadnie. Wiadomo każdy z nich korzysta, ale nie każdy wie co z nimi potem robić.

"Wiele ludzi, przede wszystkim właściciele warsztatów samochodowych ciągle musi zmierzać się z problemem jakim jest zużyty olej silnikowy. Co z nim robić ? Jest wiele sposobów, jednak większość nie zgodnych z prawem i bardzo szkodliwych dla środowiska. Mogłoby się wydawać że olej nie jest szkodliwy. Jednak jest inaczej, ropa co prawda jest naturalną substancją, ale już związki ropopochodne są jednym z największych zagrożeń dla środowiska.

Zatem wylewając olej do naszego otoczenia, wyrządzamy ogromną szkodę , która może zagrozić zdrowiu ludzi i zwierząt. Wylany olej z pewnością skazi glebę i przeniknie do wód gruntowych, później do rzek i różnych zbiorników wodnych. Jego ogromną siłę zniszczenia możemy zaprezentować na podstawie badań. Kilogram zużytego oleju może zanieczyścić aż 5 mln litrów wody. Najgorszym rozwiązaniem jest jednak spalanie takiego oleju. Ogromna ilość szkodliwych substancji wydziela się, gdy go podpalimy. Tak wielka, że może zabić ludzi w domu z niesprawną wentylacją. Ze spalaniem oleju, więc nie ma żartów pod żadnym pozorem nie wolno tego robić.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]Jakie więc postępować ?
Aby wszystko było zgodne z prawem, jeżeli nie jesteśmy w stanie sami unieszkodliwiać olejów powinniśmy je przekazywać firmom lub warsztatom, które mają możliwość regeneracji lub unieszkodliwiania tego niebezpiecznego produktu. Jeśli wytwarzamy natomiast bardzo dużo tego typu szkodliwych substancji musimy otrzymać ze starostwa decyzje, która zatwierdzi program gospodarki odpadami.

Gdy będziemy magazynować zużyte smary i oleje w specjalnych zbiornikach lub pomieszczeniach do tego przeznaczonych, potem w większych ilościach możemy przekazać je do stacji benzynowej. Jednak przed oddaniem ich na stacje paliw musimy mieć dokładny spis, w którym będzie znajdować się ilość i rodzaj, jakość odpadów. Musimy również płacić za korzystanie ze środowiska.

Łatwo i bez problemów
Najłatwiejszym sposobem, jeżeli nie posiadamy dużej ilości zużytych smarów i tylko co jakiś czas wymieniamy olej w samochodzie, jest zlecanie wymiany w warsztatach samochodowych, które posiadają zezwolenie na gromadzenie odpadów. Wtedy za zużyty olej odpowiedzialny jest warsztat i my nie musimy się już martwić co z nim zrobimy.
"
źródło: wybierz-olej.pl

To dla tych którzy jeszcze nie wiedzieli jakie są fatalne skutki ich nie wiedzy!
gracz24ha
Początkujący
 
Posty: 224
Auto: Peugeot

08 Sie 2013, 11:22

Dobry temat, wszyscy powinni przeczytac :ok:
motomoto
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 53
Miejscowość: Wrocław
Auto: PASSAT B5, 1,9, 101KM
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Wymiana baterii w elektronicznym kluczyku - Toyota
    Dzisiaj przyszedł czas na wymianę baterii w elektronicznym kluczyku. Przed wyłączeniem zapłonu przyciskiem otrzymałem informację o niskim stanie naładowania baterii w kluczyku i na zegarach wyświetliła się kontrolka w kształcie ...
    Toyota Corolla E11 G6 / G6R (1997–1999)
    Zaprezentowana w 1997 kolejna, przednionapędowa generacja Corolli zasłynęła uniwersalnością zastosowań oraz trwałością i bezawaryjnością. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych generacji, z którymi dość mocno była ...

  •