Citroen C3 2013 - Światła postojowe świecą z ledami

26 Mar 2020, 06:57

Witam. Moja żona posiada Citroena C3 2013r. 1.0 benz. po liftingu. W zderzaku przednim są oryginalnie zamontowane światła LED do jazdy dziennej. I tu sie pojawia problem. Odpalam silnik, włącznik świateł ustawawiony jest na 0. W tym momencie zapalają się ledy i światła postojowe. Moim zdaniem powinny świecić tylko ledy, patrząc po innych tych samych modelach C3. Później już jest ok. Ustawiam włącznik świateł na postojówki - ledy gasną i świecą tylko postojówki. No i po włączeniu światel mijania - świecą postojówki i mijania, czyli również dobrze.
Co mam zrobić z tymi postojówkami w pozycji 0? Chciałbym, żeby nie świeciły razem z ledami i uruchamiały się dopiero po włączeniu jakichkolwiek świateł.
andhrut
Nowicjusz
 
Posty: 5

26 Mar 2020, 11:19

Postojówki w pozycji ")" na przełączniku nie powinny świecić z LEDami (DRL). W sumie to ze światłami do jazdy dziennej nie powinny one nigdy razem świecić.

Czy w tej pozycji "0" świecą ci tylko przednie postojówki czy tylne również?

Nie masz tam pozycji AUTO? Bo tu też jak byś ją miał warto by było sprawdzić jak się one zachowują.

Przypuszczam ze tu problem może być nie związany z LEDami tylko będzie on dotyczył samych świateł pozycyjnych. Trzeba by sprawdzić wyjmując bezpiecznik od nich czy dalej świecą w pozycji "0". Winny też może być sam przełącznik w manetce lub jakiś przekaźnik od tych świateł. Ciężko tak na odległość odpowiedzieć musisz zacząć od sprawdzenia tych dwóch rzeczy.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

26 Mar 2020, 11:38

Właśnie chyba nie sprawdziłem, czy światła z tyłu również świecą z postojówkami na pozycji "0". Sprawdze.
Automatycznego włączania świateł nie ma w tym aucie, także to odpada.
I również się zabiorę za przekażniki oraz sprawdze, czy po wyjęciu bezpiecznika światła świecą - dobra rada :)
Dam znać.
andhrut
Nowicjusz
 
Posty: 5

26 Mar 2020, 13:43

andhrut napisał(a):Automatycznego włączania świateł nie ma w tym aucie, także to odpada.
Dokładnie ale zawsze o tym warto wspomnieć bo niektóre wersje mogły go mieć.
andhrut napisał(a):światła z tyłu również świecą z postojówkami na pozycji "0". Sprawdze.
Ok, czekamy na info :ok:
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

27 Mar 2020, 18:22

Witam.
Dzisiaj zrobiłem szybki przegląd w aucie.
1. Na pozycji "0" razem z ledami i pozycyjnymi świecą również światła z tyłu.
2. W ustawieniach auta (komputer pokładowy) jest możliwość wyłączenia świateł ledowych. Jak je wyłączę to na pozycji "0" nie świeci nic. Czyli jakby lepiej ale nie świeca ledy, a tylko one właśnie powinny. Może ta podpowiedź coś więcej wniesie?

Jeszcze nie zaglądałem dokładnie w bezpieczniki i przekaźnik.
andhrut
Nowicjusz
 
Posty: 5

31 Mar 2020, 09:29

Witam. Pomierzyłem co mogłem i jestem bezradny. Może ktoś ma jakieś pomysły na ten problem?
andhrut
Nowicjusz
 
Posty: 5

01 Kwi 2020, 10:04

andhrut napisał(a):Automatycznego włączania świateł nie ma w tym aucie, także to odpada.

Są automatyczne światła. Można je włączyć właśnie tak jak piszesz
andhrut napisał(a):W ustawieniach auta (komputer pokładowy) jest możliwość wyłączenia świateł ledowych

Tylko, że ktoś przy nich grzebał, nie co nieudolnie, a wskazuje na to, to, co piszesz
andhrut napisał(a): Jak je wyłączę to na pozycji "0" nie świeci nic. Czyli jakby lepiej ale nie świeca ledy, a tylko one właśnie powinny.

Całość działa tak :
Przełącznik w pozycji 0, w kompie pokładowym światła wyłączone - nie świecą żadne światła.
Po włączeniu w komputerze pokładowym świateł, jak jest ciemno, to na pozycji 0 przełącznika, włączają się światła mijania, a wraz z nimi oczywiście postojowe. Włączają się dzięki czujnikowi zmierzchu.
Ktoś przerobił automatyczne światła mijania, na światła dzienne ledowe. Działają one podobnie do oryginalnych, z tą różnicą, że włączają się też postojowe. Nie ma w tym nic złego - tak też może być - światła dzienne DRL, mogą się. świecić albo same albo z postojowymi.
Jeżeli chcesz by były tak jak oryginalne, to trzeba pogrzebać w elektryce - poszukać przekaźnik świateł dziennych ledowych i ze styku roboczego trzeba wypiąć przewód ze świateł postojowych i w to miejsce wpiąć przewód, na którym pojawia się plus po włączeniu stacyjki.
Chyba, że ktoś wpiął na drugi przewód ze styku roboczego, który leci już do ledów w obwód świateł postojowych, a ze świateł postojowych przy wtyczce reflektora puścił przewód do ledów. Wówczas trzeba poszukać gdzie leci przewód ze styku roboczego i go wypiąć ze świateł postojowych.
Myślę, że najłatwiej będzie sprawdzić, gdzie lecą przewody ze świateł ledowych - jak na kostkę reflektora, to jest jak piszę w drugiej opcji. Jak lecą do przekaźnika, to będzie tak jak pisałem w pierwszej opcji. Tyle, że przewód z przekaxnika, ze styku roboczego będzie wpięty prawdopodobnie w obwód postojówek gdzieś w skrzynce bezpieczników, albo na którymś złączu przy niej.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

01 Kwi 2020, 10:19

Dzięki za rozwiniętą odpowiedź. Tylko jest ale:
W tym aucie nie ma czujnika zmierzchu, a podczas gdy na pozycji 0 świecą z ledami postojowki to świecą również światła z tyłu. W Citroenie się dowiadywałem, że w tym aucie są w oryginale światła ledowe, więc wcześniej nie było samoróbki.
andhrut
Nowicjusz
 
Posty: 5

01 Kwi 2020, 22:11

andhrut napisał(a):W tym aucie nie ma czujnika zmierzchu

Może tak być.
andhrut napisał(a): podczas gdy na pozycji 0 świecą z ledami postojowki to świecą również światła z tyłu.

Inaczej być nie może - jak świecą postojówki z przodu, to z tyłu też muszą świecić.
andhrut napisał(a):W Citroenie się dowiadywałem, że w tym aucie są w oryginale światła ledowe, więc wcześniej nie było samoróbki

W takim razie, ktoś coś gdzieś grzebał, albo gdzieś robi się zwarcie świateł ledowych z postojowymi.
Nie mam niestety schematu jak te światła są połączone, bo uszkodzeniu mógł ulec sterownik tych świateł. Schemat jakby był, to można prześledzieć co gdzie posprawdzać.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Paź 2022, 15:45

Witam mam pytanie posiadam citroena ds4 z 2011 r problem jest następujący
Wyłączam światła Les w kompie pokładowym przełącznik na pozycji 0 oraz auto i nic nie świeci. Zatykam ręką czujnik zmierzchu zapalają się światła drogowe zdejmuje rękę gasną czyli działa ale cały czas nie świecą się ledy. Jeśli zapale w kompue ledy to pała się cały czas ledy i drogowe bez względu czy przełącznik ustawie na 0czy na auto. Moim zdaniem jeśli ustawie przełącznik na auto to zawsze powinny się zapalić ledy po odpaleniu silnika a drogowe jak robi się ciemno . Jeśli to jest fabrycznie to czy mogę podłączyć ledy pod bezpiecznik no zapalniczki aby zawsze się zapały po uruchomieniu silnika a światła drogowe dopiero po zmierzchu. Czy podać zasilanie do kabl wtyczki Led czy odpiąć wtykę i podać zasilanie oddzielnym kablem do ledow co o tym myslicie
TomekSmyk
Nowicjusz
 
Posty: 7

12 Paź 2022, 16:16

Światła drogowe to tzw. długie. Masz szyba na myśli światła mijania żeby się zapalały automatycznie po zmierzchu, tak?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

12 Paź 2022, 17:37

Po pierwsze, to pisz staranniej, bo trzeba się domyślać o co ci chodzi.
Co do działania samych świateł, to powinno być tak, że po włączeniu w komputerze pokładowym świateł LED, i przełączenie przełącznika świateł przy kierownicy w pozycję Auto, to w dzień powinny się zaświecić światła LED, a jak się zrobi ciemno ( lub jak przysłonisz ręką czujnik światła ) to światła LED powinny zgasnąć, a zaświecić się powinny światła mijania. Jak po zasłonięciu ręką czujnika zaświecają się światła LED i drogowe to masz coś pomieszane w instalacji.
TomekSmyk napisał(a):czy mogę podłączyć ledy pod bezpiecznik no zapalniczki aby zawsze się zapały po uruchomieniu silnika a światła drogowe dopiero po zmierzchu.

Nie możesz tak zrobić - zgodnie z przepisami, instalacja elektryczna świateł dziennych ( przez ciebie nazywane LED ) musi działać tak, że nie jest możliwe włączenie i świateł dziennych i mijania równocześnie. Jak włączysz światła mijania, to dzienne muszą zgasną automatycznie. A podłączenie dziennych pod zapalniczkę nie spełni tego wymogu.
Musisz zrobić porządek z instalacją elektryczną.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Paź 2022, 10:14

Dziękuje za odpowiedź
TomekSmyk
Nowicjusz
 
Posty: 7

15 Paź 2022, 15:46

Mam jeszcze jedno pytanie co myślicie aby pojsc Na skroty i odpiąć ledy od instalacji samochodu i podłączyć pod przekaźnik który zasilanie będzie miał z bezpiecznik mającego napięcie po stacyjce a drugi kabel przekaźnika wpiąć pod światła mijania. Z opisu przekaźnika wynika że po włączeniu świateł mijania przekaźnik odcina napięcie na ledy i one gasną a po wyłączeniu świateł mijania ponownie przywraca napięcie na ledy. Koszt przekaźnika z kablami to okoli 30 zł wiec o wiele niższe niż grzebanie i naprawa instalacji. Nie wiem tylko czy po dopięciu świateł led nie będę miał serwisu na desce. Jakie jest wasze zdanie
TomekSmyk
Nowicjusz
 
Posty: 7

16 Paź 2022, 10:35

Potrzebny ci będzie do tego przekaźnik 12V zwierno-rozwierny. [link do oferty na Allegro wygasł] takiego ( aukcja przykładowa )
Pod pin 86 dajesz masę. Pion 85 napięcie po włączeniu świateł mijania. Pin 30 to +12V po stacyjce. Pin 87a światła dzienne, a pin 87 wolny.
Po włączeniu stacyjki napięcie przez pin 30 leci na pin 87a i zaświecają ci się dzienne. Po włączeniu świateł mijania ( przez czujnik zmierzchu lub na manetce ) włącza się cewka i przyciągając styk rozwiera pin 87a i przełącza na 87, który jest wolny, a więc światła dzienne gasną a zaświecone pozostają mijania.
Ale ja bym sprawdził modu ł świateł. Bo ja zaświecają ci się dzienne razem z mijania, to może to być wina modułu świateł. A taki moduł oryginalny, używany to koszt jakieś 50 zł.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000