Citroen C4 - nadmuch się nie wyłącza

16 Sty 2024, 19:23

Witam,
Temat już był poruszany, ale nie znalazłem w odpowiedziach ostatecznego rozwiązania.
Mianowicie dzisiaj w pewniej chwili nawiew sam się przełączył na maksymalne obroty i nie da się go już wyłączyć nawet po wyłączeniu zapłonu, regulacja na panelu w ogóle nie działa.
Próbowałem odpinać klemę od akumulatora, odpinałem bezpieczniki pod maską i w środku odpowiedzialne za klimatyzację i w każdym przypadku nawiew dalej działa, mimo że bezpieczniki były wyciągnięte.
Jedno co zauważyłem (dorzucam zdjęcie) plus da wentylatora jest pociągnięty z innego miejsca, ale nie dopatrzyłem się skąd idzie, a oryginalny jest ucięty.
Na forach piszą, że może to być moduł BSM, jeden forumowicz napisał, że wymienił tranzystor z sterowniku mocy, tylko nie wiem gdzie on jest i które finalnie rozwiązanie wybrać. Czy sterownik mocy jest w panelu od klimatyzacji czy w module BSM?
Czy miał już ktoś taki problem i poradził sobie z nim, bo nie chcę w ciemno kupować modułu, który może się okazać, że jednak jest sprawny.
Na zdjęciach przerobiony kabel i moduł sterowania mocą który inny forumowicz pokazał jak naprawiał.
Dziękuję
Gadek80
Nowicjusz
 
Posty: 13
Zdjęcia: 3

25 Sty 2024, 19:35

Odpowiedź dla forumowiczów na przyszłość.
Kiedy wentylator działa cały czas na maksa, bez możliwości zmniejszenia na panelu przyciskami, powodem jest rezystor dmuchawy umieszczony w okolicach pedału gazu, na youtubie są filmy jak wyciągnąć.
Jeżeli działa cały czas nawet po wyłączeniu stacyjki, prawdopodobnie dodatkowo wcześniejszy właściciel podłączył go bezpośrednio do zasilania, bo w BSM wcześniej była awaria zasilania nadmuchu.
Gadek80
Nowicjusz
 
Posty: 13
Zdjęcia: 3