Citroen C5 mk1 fl 1.8 - po odpaleniu na zimnym silnik się dławi

27 Sie 2020, 17:37

Witam. Citroen c5 mk1 fl, rok 2004, silnik 1.8 116 koni z lpg.
Problem jest tego typu, że gdy odpalę auto na zimnym silniku, to po paru sekundach silnik zaczyna się dławić, szarpie nim. Zdarza się że obroty spadają w okolice 600-700 i zaraz podskakują.
Parę dni też silnik zgasł gdy dotknąłem lekko gazu.
Ale wystarczy, że mocniej dodam gazu, tak żeby obroty się trochę podniosły (a wcale chętnie się wtedy silnik na nie nie wkręca), i wtedy szarpanie oraz dławienie się ustaje momentalnie.
Silnik cały czas wtedy chodzi na benzynie, dodanie gazu nie przełącza na gaz.

Co może być nie tak? Obd pokazywało mi błąd P0420, czyli od katalizatora, ale nie wiem czy ma to związek.
pawel1550
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: Rzeszów

28 Sie 2020, 08:06

pawel1550 napisał(a):Co może być nie tak? Obd pokazywało mi błąd P0420, czyli od katalizatora, ale nie wiem czy ma to związek.
błąd który wskazałeś może mieć na to wpływ choć nie koniecznie bo najczęściej on się pojawia kiedy silnik jest już w pełni rozgrzany i katalizator który nie przepala już tak jak powinien. Tu masz na forum więcej na temat tego błędu kody/obdii/1-p0420/

Sprawdzałeś czy problem występuje również jak zgasisz silnik na benzynie? To warto sprawdzić a czasem nawet warto zakręcić gaz i zobaczyć czy wtedy dalej problem występuje.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

28 Sie 2020, 08:33

Tak, po zgaszeniu na benzynie też występuje. Zrobiłem kilkadziesiąt kilometrów na samej benzynie ostatnio.

Po zapaleniu silnika hydro pneumatyka się poziomuje - to również wyeliminowałem z listy ewentualnych przyczyn, bo wczoraj ręcznie obniżyłem zawieszenie do minimum, i po odpaleniu dziś auta nic się samo nie poziomowało dopóki sam nie podniosłem do normalnej wysokości.

W jednym miejscu ktoś mi podpowiedział, że to może być wina czegoś takiego jak pompa powietrza wtórnego (niby występuje w tym silniku), ale czytałem o niej i nigdzie nikt nie pisał o dławieniu silnika jako o skutku jej awarii.
No i też wczoraj tak pobieżnie zaglądnąłem pod maskę i nie bardzo wiem gdzie tego szukać.
pawel1550
Nowicjusz
 
Posty: 4
Miejscowość: Rzeszów