Czy przed pierwszą rejestracją auta w kraju jest konieczna polisa OC

22 Maj 2023, 11:15

Cześć, mam takie pytanie, kupuję samochód od handlarza przygotowany do rejestracji i nie wiem do końca czy między zakupem a dniem, w którym pójdę zarejestrować samochód jest konieczna polisa OC. Dzwoniłem do swojego przedstawiciela ubezpieczeniowego i stwierdził, że polisę wykupuję dopiero w dniu rejestracji auta czyli mam już miękki dowód i tablicę i po tym jadę do nich ubezpieczyć auto. Sam handlarz też proponował, że ubezpieczy samochód we własnym zakresie i też jest to polisa na rok. Także jak to w końcu jest?
KamilTru98
Nowicjusz
 
Posty: 15

22 Maj 2023, 11:25

KamilTru98 napisał(a):nie wiem do końca czy między zakupem a dniem, w którym pójdę zarejestrować samochód jest konieczna polisa OC.
Jest potrzebna bo inaczej otrzymasz karę UFG. Jezeli samochód nie ma ważnej polisy OC to Ty żeby uniknąć kary musisz ją wykupić najpóźniej w dniu zakupu auta i nie ma tu znaczenia data rejestracji tylko ta na umowie. Ty odpowiadasz za obowiązkowe ubezpieczenie tylko za okres posiadania pojazdu. Jeżeli uda Ci się kupić polisę OC tego samego dnia, w którym kupisz pojazd, unikniesz kary z UFG.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

22 Maj 2023, 11:33

Umówiłem się z handlarzem, że samochód przywiezie mi na lawecie jutro wieczorem to już nie mam jak podjechać czy zadzwonić do ubezpieczalni tego samego dnia. Tylko jak ubezpieczyć samochód bez numerów tablic i dowodu rejestracyjnego? Myślałem, że tak jak mi powiedzieli w ubezpieczalni dostanę tablice i miękki dowód i wtedy tego samego dnia muszę go ubezpieczyć. Z tego co się zorientowałem to polisa jest konieczna przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego. Jak mam miękki i chcę jeździć przed wydaniem stałego to wtedy wykupuję polisę.
KamilTru98
Nowicjusz
 
Posty: 15

22 Maj 2023, 11:46

KamilTru98 napisał(a):Sam handlarz też proponował, że ubezpieczy samochód we własnym zakresie i też jest to polisa na rok. Także jak to w końcu jest?
KamilTru98 napisał(a):Tylko jak ubezpieczyć samochód bez numerów tablic i dowodu rejestracyjnego?
To są dwie sprzeczne ze sobą rzeczy bo żeby handlarz go mógł ubezpieczyć musiałby na siebie zarejestrować bo w tej chwili samochód nie ma tablic. Jest możliwość wykupienia OC na VIN ale jakieś ważne tablice na samochodzie muszą być z tego co pamiętam. Zostaje Ci wykupienie OC w dniu rejestracji auta jak dostaniesz miękki dowód.

Badanie techniczne pojazdu jest ważne tzn. zostało u nas w kraju wykonane?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

22 Maj 2023, 11:56

Tak samochód jest po przeglądzie już w Polsce i handlarz wraz z autem daje mi komplet dokumentów do niego. Także po kolei, jutro dostaję samochód przywieziony na lawecie spod domu tego handlarza wystawia mi fakturę vat-marża a wizytę w WK mam umówioną na środę 31 maja i do tego czasu auto będzie stało u mnie na parkingu pod domem (w tym czasie nie korzystam z niego). 31 maja idę do WK dostaję tablice i miękki dowód i dopiero wtedy zaraz po wizycie w WK jadę do ubezpieczyciela z miękkim dowodem kupić polisę. Tak to powinno wyglądać?
KamilTru98
Nowicjusz
 
Posty: 15

22 Maj 2023, 12:20

KamilTru98 napisał(a):Tak to powinno wyglądać?
Dokładnie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

22 Maj 2023, 12:24

I o to mi właśnie chodziło, dzięki! Jeszcze mam jedno pytanie jakie w tym przypadku konkretnie dokumenty muszę otrzymać od handlarza poza pozytywnym badaniem technicznym i fakturą vat-marża na samochód?
KamilTru98
Nowicjusz
 
Posty: 15

22 Maj 2023, 13:36

A skąd samochód został sprowadzony?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

22 Maj 2023, 13:43

Auto sprowadzone z Niemiec.
KamilTru98
Nowicjusz
 
Posty: 15

22 Maj 2023, 14:07

Będziesz potrzebował:

- przetłumaczony dowód własności samochodu (umowa kupna-sprzedaży, faktura); Tu dostajesz fakturę komisową ale auto nie było rejestrowane w kraju więc nie wiem czy nie powinieneś jeszcze dostać dowodu zakupu auta w Niemczech żeby była ciągłość umów. (nie jestem pewien ale w u na jak byś kupił krajowe auto i ktoś by ci je sprzedał nie rejestrując go to musisz dostać jeszcze poprzednią umowę żeby była ciągłość bo inaczej ci go nie zarejestrują.)

- dotychczasowy dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeśli została wydana),

- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,

- oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych ,

- dokumenty potwierdzające dokonanie wszystkich opłat, w tym uiszczenie podatku akcyzowego,

- zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym przeprowadzonym w Polsce,

Chyba tyle ale Ja bym na Twoim miejscu jeszcze zadzwonił do wydziału komunikacji tego w którym będziesz rejestrował auto żeby podali Ci jakie dokumenty musisz mieć ze sobą do rejestracji. To chyba najlepsza opcja.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

22 Maj 2023, 20:18

KamilTru98 napisał(a):Dzwoniłem do swojego przedstawiciela ubezpieczeniowego i stwierdził, że polisę wykupuję dopiero w dniu rejestracji auta czyli mam już miękki dowód i tablicę i po tym jadę do nich ubezpieczyć auto.


zgadza się

KamilTru98 napisał(a):Sam handlarz też proponował, że ubezpieczy samochód we własnym zakresie i też jest to polisa na rok. Także jak to w końcu jest?

to zależy jak chcesz wrócić zakupionym samochodem, jezeli na kołach to handlarz ma rację. Sam tak robię :naughty:
KamilTru98 napisał(a):Umówiłem się z handlarzem, że samochód przywiezie mi na lawecie jutro wieczorem to już nie mam jak podjechać czy zadzwonić do ubezpieczalni tego samego dnia.

w takim przypadku nie ma potrzeby wystawiania takiej polisy
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

22 Maj 2023, 20:22

Jak czytam te wasze wypociny co jest potrzebne do rejestracji auta w Polsce to nie da się tego czytać


Rokiko napisał(a):Będziesz potrzebował:

- przetłumaczony dowód własności samochodu (umowa kupna-sprzedaży, faktura); Tu dostajesz fakturę komisową ale auto nie było rejestrowane w kraju więc nie wiem czy nie powinieneś jeszcze dostać dowodu zakupu auta w Niemczech żeby była ciągłość umów. (nie jestem pewien ale w u na jak byś kupił krajowe auto i ktoś by ci je sprzedał nie rejestrując go to musisz dostać jeszcze poprzednią umowę żeby była ciągłość bo inaczej ci go nie zarejestrują.)


od 2018roku dowodu EU nie ma potrzeby tłumaczyć, jeżeli jest FV Marża to nie ma wymogu ciągłości umów czy faktur.
Rokiko napisał(a):- dotychczasowy dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeśli została wydana),


niemiecka karta pojazdu ? a jak ona wygląda ?

Rokiko napisał(a):- oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych ,


Doprecyzuję to : Oświadczenie o dacie sprowadzenia pojazdu do Kraju oraz jeżeli pojazd był sprowadzony bez tablic to na tym samym oświadczeniu się to pisze.
Jeżeli pojazd był sprowadzony na tablicch celnych , czy tam krótkoterminowych to wtedy nie piszemy takiego oświadczenia
Ale w 99% auta przywożone są na lawetach
Rokiko napisał(a):- dokumenty potwierdzające dokonanie wszystkich opłat, w tym uiszczenie podatku akcyzowego,

opłata celno-skarbowa to tylko Akcyza
Rokiko napisał(a):Chyba tyle

ja jeszcze daję klientowi kopię CEIGD, niektóre wydziały komunikacji potrzebują tego, wiadomo nie wierzą że jest faktura tto jeszcze udowadniaj że prowadzisz działalność gospodarczą. Paranoja ale cóż
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

23 Maj 2023, 08:54

toyman40 napisał(a):jeżeli jest FV Marża to nie ma wymogu ciągłości umów czy faktur.
Kupowałem auto dwa lata temu od pośrednika i dostałem fakturę oraz poprzednią fakturę podpisaną notarialnie na którą on kupił auto i w WK były potrzebne obie.

Zgodnie z § 6 punt 2 rozporządzenia: "W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela pojazdu zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, dowodem własności są wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu".

Jak widać faktura tu nic nie zmienia i musimy mieć komplet umów / faktur od właściciela z dowodu rejestracyjnego do nas.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

23 Maj 2023, 11:19

Widzę, że ciężko ustalić czy umowa między handlarzem a osobą w Niemieckim dowodzie jest potrzebna przy fakturze vat-marża. Dając zadatek dostałem dokument, w którym jest napisane, że osoba sprzedająca (handlarz) w dniu tym i tym ma "dostarczyć samochód wraz z kompletem dokumentów wymaganych do rejestracji auta" w razie czego jest to jakaś podkładka gdyby czegoś brakowało w WK?
KamilTru98
Nowicjusz
 
Posty: 15

23 Maj 2023, 11:24

KamilTru98 napisał(a):w razie czego jest to jakaś podkładka gdyby czegoś brakowało w WK?
Podkładka jest, oby nie było trzeba z niej korzystać :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34