Czy warto próbować zdawać prawo jazdy na automacie ?

18 Mar 2022, 18:21

Yosuke7 napisał(a):nie wiem co by musiało się stać żebym zakupił samochód z manualna skrzynia biegów który jest tak nie pewny
To nie samochód jest nie pewny tylko kierowca, a to duża różnica. Samochód z manualem pozwala na większe panowanie nad nim itd. ale czasy zmieniają się i coraz więcej automatów mamy.

Yosuke7 napisał(a):Co ja mam kupić sobie auto i nie czuć się w nim komfortowo tylko modlić się po każdym zatrzymaniu czy aby na pewno ono ruszy ?
Dlatego jak nie czujesz się na siłach to rób prawko na automat nie ma dzisiaj wymogu żebyś miał manuala i to duże ułatwienie (w stanach od dawna tak jest).
Samochód w manualu najczęściej słucha się kierowcy więc jak Ty nie ruszysz poprawnie to on Ci w tym nie pomoże. Automat wybacza dużo błędów.

Podsumowując, zapisz się na egzamin z automatem. Przedtem jednak poczytaj trochę jak działa taki automat, jak się nim jeździ, jakie są zasady prawidłowej eksploatacji itd. Pamiętaj, że te skrzynie nie są też pancerne.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
0

18 Mar 2022, 18:37

Rokiko napisał(a):(w stanach od dawna tak jest)


Bo gdyby nie to to by tam połowa nie potrafiła ruszyć z miejsca :lol:
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
0

18 Mar 2022, 18:57

galakty napisał(a):Bo gdyby nie to to by tam połowa nie potrafiła ruszyć z miejsca
Haha :) no ale taka jest prawda... Tam jak byś komuś dał samochód z manualną skrzynią to nie wiedział by co ma zrobić żeby pojechać.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
0

19 Mar 2022, 08:33

Rokiko napisał(a):To nie samochód jest nie pewny tylko kierowca, a to duża różnica. Samochód z manualem pozwala na większe panowanie nad nim itd. ale czasy zmieniają się i coraz więcej automatów mamy.


No jezeli robisz wszystko zgodnie z instrukcją a i tak samochód gasnie to raczej na moje oko to z samochodem jest coś nie tak a nie z kierowcą. Zresztą jechałem kiedyś ze znajomym który ma już 7 lat prawo jazdy, czyli jest już doświadczonym kierowcą, mimo wszystko podczas jazdy znajomemu samochód dwa razy zgasł. W życiu bym o nim nie powiedział że jest wadliwym kierowca, ma długo prawo jazdy, a jeździ bezwypadkowo. No, a mimo wszystko auto zgasło dwa razy. To pokazuje że nawet doświadczonym kierowcom takie wpadki się zdarzają, a co dopiero laikom ?
Rokiko napisał(a):Samochód w manualu najczęściej słucha się kierowcy więc jak Ty nie ruszysz poprawnie to on Ci w tym nie pomoże. Automat wybacza dużo błędów.


No i właśnie o takie auto mi chodzi, które wybaczy mi więcej błędów, którym będę w stanie jeździć płynnie i pewnie nawet będąc laikiem. Wiem na razie tylko tyle, że manualem nie da się jeździć płynnie będąc niedoświadczonym. Musiałbym chyba odbyć ze 300h jazd żeby manual był dla mnie intuicyjny. No sorry ale za 300h jazd to kupię sobie bardzo dobre auto z automatem. Wiem, że 40-50h jazdy manualem to dla mnie za mało żeby się nauczyć nim jeździć, bo po tylu godzinach jazda wygląda mocno przeciętnie, ale to już nawet nie chodzi o skomplikowana obsługę ale też o fakt, że obsługa manuali jest po prostu męcząca.

Rokiko napisał(a):Pamiętaj, że te skrzynie nie są też pancerne.


Tak, wiem znam ten argument, że automaty lubią być awaryjne, a naprawa skrzyni jest zabiegiem bardzo kosztownym. Tyle że automaty nie psują się przecież co miesiąc czy po przejechaniu głupich 10tys km, mogą spokojnie wytrzymać bardzo długie dystanse, no a po przebyciu długich dystansow np 200-300tys km to i manual będzie nawalać i trzeba będzie robić w nim kosztowne wymiany. Wiadomo żaden sprzęt nie jest trwały.
Yosuke7
Początkujący
 
Posty: 62
0

19 Mar 2022, 08:35

galakty napisał(a):Bo gdyby nie to to by tam połowa nie potrafiła ruszyć z miejsca


No większość z nas by nie ruszyła z manuala gdyby nie długa i skomplikowana nauka.
Yosuke7
Początkujący
 
Posty: 62
0

19 Mar 2022, 08:44

Yosuke7 napisał(a):No jezeli robisz wszystko zgodnie z instrukcją a i tak samochód gasnie to raczej na moje oko to z samochodem jest coś nie tak a nie z kierowcą. Zresztą jechałem kiedyś ze znajomym który ma już 7 lat prawo jazdy, czyli jest już doświadczonym kierowcą, mimo wszystko podczas jazdy znajomemu samochód dwa razy zgasł.
Wątpię żeby z samochodem na egzaminie był jakiś problem, a druga sprawa to że ktoś jeździ nawet i 10 lat to nie znaczy że jest doświadczonym kierowcą :wink: Oczywiście czas i ilość przejechanych km ma tu spore znaczenie ale znam ludzi którzy dużo jeżdżą a dalej pewnych rzeczy nie ogarniają.

Yosuke7 napisał(a):a po przebyciu długich dystansow np 200-300tys km to i manual będzie nawalać i trzeba będzie robić w nim kosztowne wymiany
W manualu kupisz drugą skrzynię za 1000-2000zł a w automacie naprawa od 3000zł do 8000zł i w górę. Tak to mniej więcej wygląda.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
0

19 Mar 2022, 08:47

Może cię to zdziwić ale większość ludzi ma prawidłową koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową i nie mają problemu z ruszaniem autem nawet kiedy wsiadają do niego pierwszy raz. Podobnie jak nie mają problemów ze zmianami aut, gdzie w każdym sprzęgło działa inaczej, różnią się mocą, wielkością itd.
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2429
Przebieg/rok: >50tys. km
0

19 Mar 2022, 09:28

Rokiko napisał(a):Wątpię żeby z samochodem na egzaminie był jakiś problem, a druga sprawa to że ktoś jeździ nawet i 10 lat to nie znaczy że jest doświadczonym kierowcą Oczywiście czas i ilość przejechanych km ma tu spore znaczenie ale znam ludzi którzy dużo jeżdżą a dalej pewnych rzeczy nie ogarniają.


Nie chodzi o to że same samochody na egzaminie są wadliwe. Tutaj chodzi mi o to że manual jest wadliwy od strony czysto technicznej. Trochę jest to dziwne, że w tych samochodach praktycznie przy każdym wykonywanym manewrze trzeba wszystko zaczynać od 0. To jest trochę tak jakbyś musiał za każdym razem resetować komputer tylko dlatego że chcesz odpalić inny program, albo otworzyć nową kartę w przeglądarce.

Rokiko napisał(a):W manualu kupisz drugą skrzynię za 1000-2000zł a w automacie naprawa od 3000zł do 8000zł i w górę. Tak to mniej więcej wygląda.


Rozumiem że w samochodach psują się tylko skrzynie biegów i to tylko w automatach, pozostałe części są niezniszczalne i to szczególnie w manualach ? Rozumiem że po przejechaniu 200-300tys km manualem na jego wszystkie naprawy wydam 0zl ? Takie np sprzęgło nie ma szans się zepsuć ?
Yosuke7
Początkujący
 
Posty: 62
0

19 Mar 2022, 09:35

franccc napisał(a):Może cię to zdziwić ale większość ludzi ma prawidłową koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową i nie mają problemu z ruszaniem autem nawet kiedy wsiadają do niego pierwszy raz. Podobnie jak nie mają problemów ze zmianami aut, gdzie w każdym sprzęgło działa inaczej, różnią się mocą, wielkością itd.


No ja nie mam jako tako problemu z ruszaniem z autem, problem polega na tym, że to że umiem jako tako ruszyć autem nie oznacza że na 100% auto ruszy bez zgaśnięcia, skoro nawet zdarza się to i doświadczonym kierowcom. Żeby nauczyć się jeździć manualem musiałbym z pół roku albo rok jeździć nim nielegalnie na ulicach bez prawa jazdy. No i wtedy po roku podszedłbym do egzaminu i bym zapewne go zdał, bo bym umiał reagować odpowiednio. No ale to co bym potrafił po roku nie oznacza że będę potrafił po marnych 30h gdzie nie jestem w stanie robić niczego intuicyjnie bo nie mam wyćwiczonych ruchów. Pytanie czy warto tak ryzykować ?
Yosuke7
Początkujący
 
Posty: 62
0

19 Mar 2022, 09:57

Yosuke7 napisał(a):To jest trochę tak jakbyś musiał za każdym razem resetować komputer tylko dlatego że chcesz odpalić inny program, albo otworzyć nową kartę w przeglądarce.
Kiepskie porównanie i nie pasuje tu do skrzyni biegów. To trochę tak jak z kręceniem kierownicą zawsze musisz wrócić do pozycji wyjściowej po każdym zakręcie jak chcesz dalej jechać na wprost :mrgreen:
Yosuke7 napisał(a):Rozumiem że w samochodach psują się tylko skrzynie biegów i to tylko w automatach, pozostałe części są niezniszczalne i to szczególnie w manualach ?
Nie, tu mamy tylko temat dotyczący skrzyni i na tym się skupiamy pozostałe rzeczy w tej chwili nie są brane pod uwagę.

Yosuke7 napisał(a):Żeby nauczyć się jeździć manualem musiałbym z pół roku albo rok jeździć nim nielegalnie na ulicach bez prawa jazdy.
Tu nie chodzi o nielegalną jazdę, można się tego nauczyć na pustym parkingu i wcale nie trzeba wchodzi wyżej niż drugi bieg. najtrudniejsze jest ruszanie i przełączanie niskich biegów (kiedyś czytałem takie podsumowanie na temat prowadzonych badań). Ty jesteś już mocno nastawiony na automat i nikt tu na silę nie będzie Cię przekonywał do skrzyni manualnej. Zrobisz prawko na automat a jak uznasz za jakiś czas że przydało by się jednak na manual to zapiszesz się na taki egzamin i spróbujesz wtedy.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
0

19 Mar 2022, 10:09

Yosuke7 napisał(a):No większość z nas by nie ruszyła z manuala gdyby nie długa i skomplikowana nauka.


Wiem że Ci przykro, ale nie staraj się usprawiedliwiać na siłę. Długa i skomplikowana nauka? Moja ex za drugim razem ruszyła, a uważałem ją za sierotę pod tym kątem :mrgreen:
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
0

19 Mar 2022, 10:18

galakty napisał(a):Wiem że Ci przykro, ale nie staraj się usprawiedliwiać na siłę. Długa i skomplikowana nauka? Moja ex za drugim razem ruszyła, a uważałem ją za sierotę pod tym kątem


No ja nawet i pierwszą próbę miałem udana, co nie znaczy że później każda następna była tak samo udana. Co innego jeździć sobie po parkingu kiedy instruktor ci wszystko spokojnie tłumaczy, a co innego jeździć po drogach gdzie dochodzi setki innych czynników.
Yosuke7
Początkujący
 
Posty: 62
0

19 Mar 2022, 10:21

Rokiko napisał(a):Kiepskie porównanie i nie pasuje tu do skrzyni biegów. To trochę tak jak z kręceniem kierownicą zawsze musisz wrócić do pozycji wyjściowej po każdym zakręcie jak chcesz dalej jechać na wprost


Myślę że moje porównanie jest bardzo dobre. Przynajmniej miałem takie za każdym razem kiedy po nagłym hamowaniu instruktora musiałem ruszać. No i dlaczego po tym jak samochód był np na 3 czy 4 nie mogłem sobie normalnie ruszyć zwalniać pedał hamulca i dodając gazu ?
Yosuke7
Początkujący
 
Posty: 62
0

19 Mar 2022, 10:22

Nie masz podzielności uwagi i koncentracji po prostu, nie musisz tłumaczyć na forum samochodowym JAK TRUDNA jest jazda autem w ruchu publicznym ;)

Zdaj na automacie i kup potem automat.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
0

19 Mar 2022, 10:23

Rokiko napisał(a):Nie, tu mamy tylko temat dotyczący skrzyni i na tym się skupiamy pozostałe rzeczy w tej chwili nie są brane pod uwagę.


No problem polega na tym że jak masz do wydania kilka tysięcy to chyba nie zrobi ci się lepiej tylko dlatego że skrzynią biegów jest dobra, ale za co inne trzeba zapłacić tylko dlatego że ma się manual. No, ale to trzeba pisać uczciwie że każde auto się po pewnym czasie psuje i wymaga kosztownych wymian, s nie że psuje się tylko skrzynie biegów w automatach.
Yosuke7
Początkujący
 
Posty: 62
0