Czy wymieniać kable profilaktycznie z wymianą świec?

13 Gru 2023, 12:27

Witam. Mam auto ford c-max 1.6 2004 rok 100km benzyna. Kupiłem go niedawno i przez ten krótki czas użytkowania zauważyłem że raz jest mocniejszy raz taki przymulony trochę, podłączyłem kompa żadnych błędów nie było podstawowe parametry pracy silnika w normie więc stwierdziłem że przejże świecie. Świece były czarne całkowicie wypalone z jakimś takim tłustym nalotem, oleju auto na tą chwilę mi nie brało a zrobiłem nim już około 1k km i sprawdzam regularnie stać co 2/3 dni i jest tyle samo. Świecie wymieniłem na nowe i jest znacznie lepiej pytanie czy iść za ciosem i wymienić profilaktycznie kable wraz z cewka zapłonowa? Producent zaleca wymianę co 100-150tkm auto do 2022 roku jeździło po niemieckich oldrogach od 2022 w Polsce więc nie wiem czy już były kiedyś wymieniane czy nie. Co sądzicie?

Edit: na tą chwilę mam w nim 218 tkm przebiegu nie wiem czy przebieg jest ok czy był kręcony w jakiś sposób.
Urtas
Nowicjusz
 
Posty: 16
Prawo jazdy: 01 12 2015
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Seat Leon II
Silnik: 1.9 Tdi 105
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

13 Gru 2023, 13:18

Urtas napisał(a):Świecie wymieniłem na nowe i jest znacznie lepiej pytanie czy iść za ciosem i wymienić profilaktycznie kable wraz z cewka zapłonowa?
Jak nie wiesz kiedy były wymieniane kable to warto je zmienić. Cewkę nie koniecznie jak nie widać jakiś problemów.

Rozumiem że olej w silniku i filtry wymieniłeś zaraz po kupnie?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

13 Gru 2023, 17:16

Poprzedni właściciel okazał się fakturami za wymianę rozrządu wraz z filtrami wyglądało to dość wiarygodnie i też są karteczki z datami wymian w silniku przywiezione. Do olejów jeszcze mogę przejechać 5tkm, ale teraz raczej będzie mnie czekać wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów ponieważ świece były zalane olejem zobacz na zdj i co sądzisz?
Urtas
Nowicjusz
 
Posty: 16
Prawo jazdy: 01 12 2015
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Seat Leon II
Silnik: 1.9 Tdi 105
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

13 Gru 2023, 17:20

Ogólnie silnik od dołu wygląda ładnie suchy jest, od czoła czy po bokach nie widać wycieków oleju a świece znajdują się w nim z tyłu pokrywy po podszybiem i tam nie miałem jak zajrzeć żeby sprawdzić czy jest wyciek. Jedyna opcja moim zdaniem dlaczego te świece są tak mokre to jest uszczelka pod pokrywą chyba ze się mogę mylić?
Urtas
Nowicjusz
 
Posty: 16
Prawo jazdy: 01 12 2015
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Seat Leon II
Silnik: 1.9 Tdi 105
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

13 Gru 2023, 17:32

Urtas napisał(a):Jedyna opcja moim zdaniem dlaczego te świece są tak mokre to jest uszczelka pod pokrywą chyba ze się mogę mylić?
Dosyć mocno mokre, widać że nawet klucz w oleju. Wszystkie były tak samo mokre? Czasem, nie wiem jak dokładnie w tym silniku ale może być tak, że jak ktoś przy wlewaniu oleju do silnika trochę go rozleje to poleci do gniazd w świecach.

Urtas napisał(a):Poprzedni właściciel okazał się fakturami za wymianę rozrządu wraz z filtrami wyglądało to dość wiarygodnie i też są karteczki z datami wymian w silniku przywiezione
A z ciekawości jak wygląda olej na bagnecie jak sprawdzasz poziom, jest klarowny czy całkiem czarny?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

13 Gru 2023, 19:04

Wszystkie były tak mokre, też pomyślałem o tym że ktoś mógł rozlać i mogło wlecieć do gniazd świec, ale wlew do oleju znajduje się w dość dobrze dostępnym miejscu na pokrywie zaworów chociaż przypadki są różne. Na razie oczyscilem gniazda z tego oleju pojeżdżę z 3 tygodnie np i wykręcę świecie i sprawdzę czy nadal tak jest czy nie wtedy będę wiedział na 100% czy uszczelka czy był to kogoś incydent przy wymianie oleju.

Olej na bagnecie wygląda klarownie nie wygląda na zużyty. Poczekam aż trochę się ociepli to wymienię go szybciej niż jest na tej karteczce napisane, na jesień wymianialem znajomemu olej w 1.9 tdi co zapomniał o wymianie i wg przebiegu przejechał prawie 30tkm na 1 oleju :D
Urtas
Nowicjusz
 
Posty: 16
Prawo jazdy: 01 12 2015
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Seat Leon II
Silnik: 1.9 Tdi 105
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

14 Gru 2023, 14:21

Urtas napisał(a):Na razie oczyscilem gniazda z tego oleju pojeżdżę z 3 tygodnie np i wykręcę świecie i sprawdzę czy nadal tak jest czy nie
Do sprawdzenia nie musisz ich wykręcać. Zdejmiesz fajki a jak jest tam kiepski dostęp to zrobisz sobie zdjęcie smartfonem i będziesz widział jak wygląda świeca i czy w gnieździe jest olej.
Urtas napisał(a):Olej na bagnecie wygląda klarownie nie wygląda na zużyty
No to ok.
Urtas napisał(a):Poczekam aż trochę się ociepli to wymienię go szybciej niż jest na tej karteczce napisane
Będziesz wiedział na czym jeździsz, to dobre podejście.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34