Czy zawsze pierwszeństwo z prawej?

05 Paź 2021, 09:51

Ostatnio jeżdżąc zaobserwowałem szczególnie na wioskach sporo dróg dochodzących z prawej niemal z krzaków. Widać, że leci droga dopiero jak się jest na wysokości skrzyżowania. Brak znaku ustąp pierwszeństwa czy choćby informującego o skrzyżowaniu równożędnymi jak tu się zachować w takiej sytuacji? Co na to przepisy? Dodam, że często jest tak w przypadku jakichś łączników równoległych dróg, albo kiedy ta z prawej jest jakąś drogą utwardzoną prowadzącą do kilku domostw.
Yarecki
Początkujący
 
Posty: 104
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Wrocław
Auto: Peugeot 5008
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009

05 Paź 2021, 10:31

Art. 2. pkt. 10
skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

Musisz określić jak nie ma znaków dojeżdżając do takiej drogi czy jest to skrzyżowanie czy tez nie. Wtedy można rozpatrywać pierwszeństwa jak będziemy wiedzieli w jakiej aktualnie jesteśmy sytuacji.

Co nie jest skrzyżowaniem? Ne jest to połączenie, przecięcie drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do jakiegoś obiektu (domu, parkingu, stacji benzynowej itp.).
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

05 Paź 2021, 13:15

Sęk w tym, że takiej drogi często nie widać dopóki się nie jest na jej poziomie. Na tym etapie jadąc 50kmh ciężko się zastanawiać, czy wymuszam pierwszeństwo i dawać po hamulcach, czyli gwałtowne hamowanie, licząc, że ktoś na mnie nie najedzie, czy liczyć, że jak już ktoś mi nie wyjechał do tej pory, to co najwyżej może mi wjechać w bok. Tak, czy siak sytuacja niebezpieczna.
Yarecki
Początkujący
 
Posty: 104
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Wrocław
Auto: Peugeot 5008
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Opel Astra OPC - najmocniejsza Astra w historii
    Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie miała miejsce światowa premiera wysoce wyczynowej wersji Astry GTC, czyli nowej Astry OPC. Benzynowy silnik modelu OPC z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem, ...