Czysto teoretycznie.. import spoza UE

27 Kwi 2023, 10:09

Witam,
naszła mnie taka myśl i szukam odpowiedzi. Czysto teoretycznie, jakiś dziadek przyjeżdża swoją starą wołgą z ukrainy do polski, tutaj żeby mieć na życie postanawia sprzedać auto. Czy jest możliwe, żeby sprzedał auto, na ukrianie sobie je wyrejestrował, a następnie kupujący wyrzucił dokumenty i próbował zarejestrować jako zabytek bez dokumentów? Powiedzmy spisał umowe ze swoją babcią, że auto jest jej, stało w stodole wiele lat, dokumenty przepadły. W świetle prawa to przestępstwo, bo to oświadczenie składa się pod przysięgą chyba, ale tak teoretycznie, to państwo nie miałoby jak tego zweryfikować? Nie mają przecież dostępów do baz danych spoza UE? Chyba, że w momencie kiedy Ukrainy dołączy do UE za x lat to sprawa wyjdzie na jaw?

Nie jestem handlarzem, nie planuje sprowadzać auta, tak po prostu mnie naszła myśl, czy ludzie tak nie robią teraz.

Zapraszam do dyskusji
orzel12
Nowicjusz
 
Posty: 3

27 Kwi 2023, 10:10

nie dopisałem oczywiście, cały ten cyrk w celu ominięcia podatków - VAT, cło i akcyzy.
orzel12
Nowicjusz
 
Posty: 3

03 Maj 2023, 19:42

orzel12 napisał(a):a następnie kupujący wyrzucił dokumenty i próbował zarejestrować jako zabytek bez dokumentów?


no ale skoro ma dokumenty to po co me je wyrzucać i rejestrować jako zabytek ?

orzel12 napisał(a):czy ludzie tak nie robią teraz.

no tak raczej nie robią, nie spotkałem się z czymś takim, ogólnie to czasy kombinacji się skończyły

a za kilka lat przy cenach części i usług to i rozbitych samochochodów się nie będzie opłacać sprowadzać, już nie bardzo się opłaca.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286