Delikatny dźwięk pisku po zmianie biegu

19 Kwi 2021, 20:11

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :)

To mój pierwszy post na forum. Opiszę jaki pojawił mi się problem w aucie, dodam również kilka filmików dla jasności o jaki dźwięk chodzi.

Pojawia mi się dziwny dźwięk, który wcześniej nie występował. Jest on na zimnym czy nagrzanym silniku, to nie ma znaczenia. Występuje po przejściu z 1 na 2gi bieg, gdzieś w okolicy jak na liczniku jest prędkość między 27 a 32 km/h.
Dźwięk trwa czasami bardzo ale to bardzo krótko, a czasami nawet i do pół sekundy (nie dłużej). Bywa że pojawia się dwu krotnie np. przy 27 km i przy 31km. Dzwiek nie występuje na 1 biegu czy 3,4,5,6. Tylko na drugim biegu, najczęściej po zmianie z 1 na 2. Czasami jeżeli jadę delikatnie i zwiększam prędkość w tempie żółwia dźwięk się nie pojawia, natomiast jeżeli trochę "depnę" praktycznie pojawia się za każdym razem, chwile po wrzuceniu drugiego biegu.

Dodam że mam Citroena C4, 2021r, skrzynia to PÓŁ AUTOMAT. 6 biegów, Silnik 156KM THP, benzyna.

Czy ktoś wie czym to może być spowodowane? Mieliście coś podobnego?

Wstawiam 3 filmiki (nagrywane z auta)

[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


[Aby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

cheadelbob
Obserwowany
 
Posty: 2
  • 20 Kwi 2021, 10:59

    A jak jedziesz jakieś 25km/h na trójce i zredukujesz na dwójkę po czym dodasz gazu to tego dźwięku nie ma? Jest to taki jednorazowy pisk i jeżeli faktycznie występuje zawsze na drugim biegu to może dotyczyć tego przełożenia.
    Ja bym zaczął od wymiany oleju w tej półautomatycznej skrzyni i sprawdził czy problem dalej będzie występował. Pamiętasz kiedy był robiony serwis olejowy skrzyni?
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9774
    Zdjęcia: 34

    20 Kwi 2021, 21:17

    Mała aktualizacja, dźwięk pojawia się również jak jadę na 3jce, jeżeli jest to ta prędkość między 27-32 km/h, prawdopodobnie jezeli bym jechał na 1biegu z tą prędkością to może też by się pojawiał, ale wiadomo na 1,4,5,6 biegu takiej prędkości raczej nie osiągne. Dlatego pojawia się on na 2 i 3 biegu, przy tej prędkości.

    Odpowiadajac na Twoje pytanie, tak dzwiek sie pojawi, byle by był miedzy 27-32 km/h czy to bieg w górę czy redukcja i dodanie gazu, pojawia się.

    Wlasnie olej był wymieniany 4 miesiące temu, wszystkie filtry, oleje.. w serwisie specjalizujacym się od Citroena, wraz z przeglądem.

    Bardzo mnie niepokoi ten dzwiek, dzis nadal występuje, ciagle jest taki sam.
    cheadelbob
    Obserwowany
     
    Posty: 2

    21 Kwi 2021, 10:01

    Ciężko będzie to tak zdiagnozować po nagraniach z filmiku. Zobacz jeszcze czy ten dźwięk nie występuje czasem przy takich samych obrotach. Spróbuj tez na luzie dodać gazu do obrotów jakie osiągasz przy występowaniu tego dźwięku i posłuchaj czy on się nie pojawi.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9774
    Zdjęcia: 34