Do wypadku drogowego wystarczy jeden pojazd!

24 Lip 2020, 12:55

Większy wakacyjny ruch na drogach oznacza, że ryzyko wypadku jest większe. Często w niebezpiecznym zdarzeniu bierze udział tylko jeden pojazd. W takich okolicznościach zginęła co trzecia ofiara wypadków drogowych w Unii Europejskiej(1).

W ostatnich tygodniach można zaobserwować bezprecedensowe zwiększenie się ruchu na polskich drogach. Niestety, aby doszło do tragedii, wystarczy tylko jeden pojazd. W wypadkach z udziałem wyłącznie jednego pojazdu silnikowego śmierć ponosi ok. 30% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Unii Europejskiej(1). W tej kategorii mieszczą się zdarzenia, w których zginął kierowca i/lub pasażerowie pojazdu, ale poza nimi nie ucierpiał żaden inny uczestnik ruchu drogowego, np. rowerzysta czy pieszy.
Do wypadku drogowego wystarczy jeden pojazd! Tragiczne skutki uderzenia w drzewo
O jakie wypadki chodzi? Często są to sytuacje, gdy pojazd wypadnie z drogi i uderzy w taki obiekt jak drzewo czy słup. W Polsce tylko z powodu najechania na drzewo zginęło w ubiegłym roku 378 osób (13% wszystkich ofiar wypadków). Inne przykłady to kolizja z przeszkodą lub zwierzęciem, a także wywrócenie się pojazdu. Do większości tych zdarzeń dochodzi poza terenem zabudowanym.

Młodzi kierowcy i motocykliści najbardziej zagrożeni
Największe ryzyko śmierci w wypadku drogowym z udziałem jednego pojazdu dotyczy młodych kierowców i motocyklistów. Osoby w grupie wiekowej 18-24 są dwa razy bardziej zagrożone niż osoby w wieku 25-49 lat(1).

Młodym kierowcom brakuje doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, a jednocześnie często cechuje ich skłonność do ryzykownych zachowań na drodze. Nierzadko są to osoby podatne na rozproszenie uwagi np. z powodu korzystania z telefonu w czasie jazdy.

Jak się uchronić?
Badania wykazują, że wśród najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem jednego pojazdu związanych z czynnikiem ludzkim można wymienić rozproszenie uwagi, jazdę z nadmierną prędkością, jazdę po spożyciu alkoholu czy zmęczenie(1). Nierzadko jednym z czynników jest niesprawność techniczna pojazdu. Znaczenie może mieć jednak również wadliwa infrastruktura drogowa czy warunki pogodowe. Kierowca nie ma na to wpływu, ale powinien zawsze czujnie obserwować drogę i dostosować się do tych niekorzystnych warunków.

POLECAMY Brudne szyby w samochodzie to kwestia bezpieczeństwa

Istotne znaczenie mają szkolenia bezpiecznej jazdy, na których kierowcy mogą doświadczyć w praktyce niewidzialnych granic przyczepności i wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby nie popełnić błędów na drodze.

Niezależnie od przyczyny wypadku, jeśli do niego dojdzie, kluczowe są właściwie zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowca czy pasażer, którego chronią pasy oraz poduszki powietrzne, ma większe szanse na przeżycie niż osoba, która w momencie uderzenia może wypaść przez przednią szybę.

źródło: (1) Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu, 2017; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3607
Zdjęcia: 12826
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

13 Paź 2020, 10:36

Jak widać niewiele brakuje do nieszczęścia. Uważajcie na drodze.
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mówią, że wystarczy jechać ostrożnie - alkohol i kierowca
    Użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku. Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło ...
    Dlaczego warto zadbać o dobrą widoczność podczas jazdy?
    Zwłaszcza jesienią kierowca powinien zadbać o czystość szyb oraz świateł w swoim samochodzie. To czas, gdy deszcze i mgła mogą negatywnie wpływać na widoczność, a w dodatku przy kiepskiej pogodzie auto łatwiej ulega zabrudzeniu. ...