Dziwne rondo w Częstochowie (Rondo Mickiewicza)

Dziwne rondo w Częstochowie (Rondo Mickiewicza)

13 Sty 2020, 23:30

Witam wszystkich, mam problem z pewnym rondem w Częstochowie. Chodzi o Rondo Mickiewicza i o sygnalizowanie zamiaru zjazdu z tego konkretnego ronda. Mam wyjeżdżone kilkanaście godzin i ostatnio dostałem polecenie od instruktora gdy zbliżałem się do ronda, aby skręcić na nim w lewo (na zdjęciu jest zaznaczona trasa jaką jechałem). Wjeżdżam, jadę po rondzie i zbliżam się do tego zjazdu, włączam odruchowo kierunkowskaz (no bo przecież zawsze przy zjeździe z ronda włącza się kierunkowskaz) i dostaje opiernicz od instruktora, że "co ja robię, przecież jadę prosto, a nie w prawo". W tamtym momencie nie ogarnąłem, o co mu chodziło, przecież to jest normalne rondo (swoją drogą ten instruktor ma nie do końca po kolei pod kopułą, chyba od dłuższego czasu nie zaglądał do kodeksu i mówi czasami nieprawdę, wiec nie do końca mu ufam w każdej kwestii). Po powrocie do domu z ciekawości odpaliłem sobie google maps i sprawdzam to rondo. No i wychodzi, że faktycznie ono jest trochę specyficzne i mam teraz mętlik w głowie. Jak w końcu sygnalizować zjazd z tego ronda?
Czekam na wasze opinie, pozdrawiam.

Zdjęcie w załączniku
Link do google maps: https://www.google.com/maps/@50.8010.../data=!3m1!1e3
kraolol
Nowicjusz

Re: Dziwne rondo w Częstochowie (Rondo Mickiewicza)

14 Sty 2020, 09:17

No instruktor pewnie ma rację, pewnie nie ma tego oznaczonego jako rondo ale według mnie powinieneś włączyć kierunkowskaz zjedzajac z ronda w 3 maja.
Zachęcam do wzięcia udziały w ankiecie na wybór koloru na E36 Cabrio
kolor-na-bmw-e36-cabrio-vt117044.htm
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 49
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type,e36 Cabrio, xc70
Silnik: 2.0D, 2.0, 2.4D

14 Sty 2020, 12:49

To jest rondo, przed wjazdem jest znak oznaczający skrzyżowanie o ruchu okrężnym.
kraolol
Nowicjusz

15 Sty 2020, 17:56

To jest takie prawdę mówiąc specyficzne rondo. Jadąc od niepodległości na Wieluń, czyli w 1 Maja nie powinno się włączać kierunkowskazu prawego. Dlaczego? Dlatego, że jak ktoś włączy kierunkowskaz, to można wprowadzić tego jadącego za nami w błąd, że skręcamy w prawo w ulicę Mickiewicza - w stronę chyba Lidla.
Niby rondo, to jest nic innego jak skrzyżowanie. Skręcając w lewo bądź w prawo należy włączać kierunkowskaz, bo zmieniamy kierunek jazdy. Ale czasami trzeba tez myśleć. No bo jak włączać kierunkowskaz, jak jadę prosto? Wjeżdżając na rondo, czyli skrzyżowanie, wjeżdżam z zamiarem zmiany kierunku ruchu, bo na tym skrzyżowaniu pojadę w lewo. Ale będąc już na tym rondzie, okazuje się, że zjeżdżając z ronda jadę nie w prawo, a prosto. Sprawa była by o wiele prostsza, jakby była droga tylko na wprost. Wtedy można zasygnalizować dwoma, trzema mrugnięciami prawego kierunkowskazu, że zjeżdżam z ronda. Ale tu jak włączę kierunkowskaz prawy, to tak jak pisałem jadący za mną pomyśli, że skręcam w prawo, a nie jadę prosto na Wieluń.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

16 Sty 2020, 00:00

Dzięki MotoAlbercik, wyjaśniłeś mi to bardzo jasno i juz rozumiem dlaczego nie powinno sie przy tym zjeździe włączać kierunkowskazu. Temat zamykamy.
kraolol
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bentley EXP 100 GT - elektryczny luksus Bentley EXP 100 GT - elektryczny luksus
    Jak widać Bentley stawia na luksus w wydaniu samochodów elektrycznych. Na razie jest to prototyp ale w niedalekiej przyszłości może się okazać że takie samochody będą królowały na globalnym rynku. To nie tylko ...
    Opel powraca do sportu samochodowego Opel powraca do sportu samochodowego
    Marka Opel powraca do sportu samochodowego, w tym także – z nowym modelem Opel ADAM – do rajdów samochodowych w ramach międzynarodowego programu oraz na tor z nową Astrą OPC w programie ograniczonym do ...

•