EcoDriver - aplikacja mobilna wykorzystująca OBDII

13 Cze 2015, 18:46

Cześć wszystkim ;).
Wprowadzę trochę offtopa na Waszym forum :).
Jestem studentem Politechniki Wrocławskiej, razem z kolegami wykonaliśmy system, który nazywa się EcoDriver. Generalnie jest to aplikacja mobilna na Androida, która łączy się z odbiornikiem OBDII na Bluetooth i pozwala uczyć się jak jeździć ekonomicznie, a także rejestrować swoje przejazdy na danych odcinkach wraz ze wszystkimi danymi, takimi jak średnia prędkość, średnie spalanie paliwa, obroty silnika czy biegi używane w danych miejscach trasy, którą się przejeżdża. Można później taki przejazd ustawić jako wyzwanie i zapraszać inne osoby używające aplikacji do rywalizacji między sobą o jak najbardziej ekonomiczną jazdę na tym zdefiniowanym odcinku. Wyzwanie takie trwa przez pewien, określony przez nas przy jego definiowaniu czas.
Oprócz apki mobilnej posiadamy także stronę internetową, gdzie można się zalogować i przeglądać w postaci wykresów i różnych ciekawostek swoje przejazdy oraz przejazdy innych, a także dopisywać się do jakichś wyzwań utworzonych przez inne osoby, albo zapraszać do nich innych.

Piszę tutaj, bo widzę, że było na tym forum kilka tematów związanych z OBDII. Jednak wiadomo, żeby korzystać z naszego systemu trzeba posiadać taki odbiornik OBDII na Bluetooth, kosztuje to jakieś 30-40zł na Allegro. Pomyślałem, że może ktoś z Was posiada taki odbiornik i chciałby troszkę się w coś takiego pobawić, a raczej na razie potestować, bo projekt jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwojowej. Jest to jednak tego typu projekt, gdzie po prostu potrzebujemy, żeby ktoś to w realnych samochodach testował. Nie wszystkie auta w pełni wspierają OBDII, tylko od pewnych roczników (poglądowo można sprawdzić, czy nasze autko wspiera OBDII np. na tej stronie -> http://www.outilsobdfacile.com/vehicle-list-compatible-obd2.php). A my studenci nie zawsze mamy na tyle nowe autka, żeby móc to potestować :D.

Nie chcę tutaj nic reklamować, bo na razie nie ma czego. Po prostu potrzebujemy rzeczywistych testerów takiej aplikacji, kogoś, kto spojrzałby na to krytycznie z punktu widzenia użytkownika i ewentualnie coś nam doradził albo powiedział, jakie znalazł u siebie błędy, z czym miał problem itd.

Aplikacja może być łatwo znaleziona w Google Play na Androidzie, jednak tak jak wspomniałem jest na razie w bardzo wczesnej fazie rozwojowej.

Tak w ogóle to nawet jeśli nie jesteście zainteresowani testowaniem to będę bardzo wdzięczny jak napiszecie, co w ogóle myślicie o takim pomyśle ;). Ekologia jest teraz na topie, więc to dobry temat. Pytanie tylko, czy ludziom będzie się chciało zaopatrzać się w odbiornik OBDII na Bluetooth, żeby trochę się pobawić, a przy okazji oszczędzić trochę kasy poprzez ekonomiczną jazdę ;).

Gdyby ktoś był chętny do takiego potestowania systemu i posiadał OBDII na Bluetooth - śmiało piszcie.
Z góry dzięki za zainteresowanie!
Pozdrawiam,
Dawid.
Ostatnio edytowany przez iks11 13 Cze 2015, 19:14, edytowano w sumie 2 razy
iks11
Początkujący
 
Posty: 64
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 0-11-2011
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Renault Laguna I
Silnik: 1.9 DCI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

13 Cze 2015, 19:11

iks11 napisał(a):Nie wszystkie auta w pełni wspierają OBDII, tylko od pewnych roczników
To powinno być napisane wytłuszczoną czcionką, kolącą w oko , żeby nie było nieporozumień. Ja nie potestuję bo moje auto nie jest w systemie OBD II
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4729
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

13 Cze 2015, 19:14

Jasne, dzięki za odpowiedź!
Dopisałem do pierwszego posta link do strony, na której można sprawdzić, czy dany samochód wspiera OBDII czy nie.

PS: Moja Laguna też ma interfejs OBDII, ale go nie wspiera :/. Było wiele wersji protokołu OBDII, ten obsługiwany przez te odbiorniki Bluetooth i ogólnie najbardziej popularny dzisiaj to ELM 327, niektóre autka, takie jak moja Laguna np. wspierają pewnie jakiś stary standard, bo po coś chyba ten port mają.
Więc sam nawet nie mam jak testować.
iks11
Początkujący
 
Posty: 64
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 0-11-2011
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Renault Laguna I
Silnik: 1.9 DCI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Cadillac Eldorado Convertible
    Eldorado w niczym nie przypomina typowych, sportowych kabrioletów rodem z Europy. Trudno nazwać go smukłym, a na dodatek jest ogromny – w zależności od generacji jego długość przekraczała nawet 5,7 m! Równie ...