Energooszczędny układ klimatyzacji S-Flow z funkcją Nano-e

Energooszczędny układ klimatyzacji S-Flow z funkcją Nano-e

29 Mar 2012, 16:17

Oprócz licznych innowacyjnych udoskonaleń, poprawiających własności dynamiczne samochodu, bezpieczeństwo jazdy oraz stylistykę nadwozia, wnętrze nowego Lexusa GS zostało naszpikowane najnowocześniejszymi zdobyczami techniki, zapewniając wszystkim pasażerom maksymalnie komfortowe warunki podróżowania.

  Dziesięciokrotnie większa wydajność przy mniejszych wymiarach i masie
  Układ Nano-e oczyszcza i nawilża powietrze w kabinie

Image

Wśród nich jest energooszczędny układ sterowania nawiewem powietrza (S-Flow), opracowany z myślą o zapewnieniu wysokiej skuteczności przy mniejszym koszcie energetycznym. Układ S-Flow jest dziesięciokrotnie wydajniejszy niż układ klimatyzacji w poprzednim wcieleniu GS. Funkcja detekcji obecności pasażera pozwala zamykać wyloty wentylacyjne przy siedzeniach, na których nie ma pasażera. Ponadto układ mierzy temperaturę otoczenia, temperaturę w kabinie oraz stopień nasłonecznienia, by na tej podstawie dobierać optymalne parametry pracy. Za pomocą funkcji TAO (Temperature Airflow Output) intensywność nawiewu jest dostosowywana do każdego z siedzeń indywidualnie. Przy dużym obciążeniu (na przykład schładzaniu wnętrza latem lub nagrzewaniu zimą) układ klimatyzacji obejmuje swym działaniem całą kabinę, by szybko doprowadzić do uzyskania komfortowych warunków termicznych. Po ustabilizowaniu temperatury wnętrza układ koncentruje swoje działanie tylko na tych miejscach, na których spoczywają osoby.

W trakcie prac nad opracowaniem zcentralizowanego układu wykrywania obecności pasażera, prowadzano intensywne badania samochodu w tunelach aerodynamicznych. Następnie układ był wielokrotnie poddawany sprawdzianom na torach testowych i normalnych drogach w celu upewnienia się, że zapewnia odpowiedni komfort podczas jazdy w różnych warunkach otoczenia.

Oprócz sterowania nawiewem za pomocą funkcji TAO, niezależnie górnym i dolnym, zastosowano wielowarstwowy segmentowy mieszalnik strug powietrza, umożliwiający precyzyjne zróżnicowanie i indywidualne dopasowanie warunków temperaturowych dla kierowcy, pasażera na przednim fotelu oraz osób siedzących na tylnych miejscach. Pozwala to na przykład ustawić chłodny nawiew górnymi wylotami, by zniwelować efekt silnego nasłonecznienia, i równocześnie utrzymywać komfort cieplny na wysokości dolnych partii ciała.

Image

Wraz z nowym układem klimatyzacji wprowadzona zostaje również funkcja 2-poziomowego sterowania dopływem i nawiewem powietrza, której działanie polega na zapobieganiu zaparowaniu szyb dzięki wymuszaniu rozprowadzania w górnej części kabiny powietrza o niskiej wilgotności pobieranego z zewnątrz, przy jednoczesnym utrzymywaniu doskonałej skuteczności ogrzewania na poziomie stóp poprzez recyrkulację powietrza wewnętrznego. W porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami, ogranicza to straty wentylacyjne ciepła związane z doprowadzaniem zimnego powietrza z zewnątrz do ogrzanego wnętrza kabiny.

Nowy Lexus GS wyposażony został również w filtr zapachów, który oprócz usuwania pyłków, kurzu itp. wychwytuje również przenikające z zewnątrz gazy spalinowe.

POLECAMY Lexus GS więcej komfortu i większy bagażnik

Nowowprowadzony układ Nano-e podnosi na jeszcze wyższy poziom jakość powietrza i komfort w kabinie. Generator Nano-e emituje szczególnego rodzaju jony, które otoczone w przybliżeniu 1000 razy większą liczbą cząsteczek wody niż jony powietrza dodatkowo nawilżają nie tylko powietrze w kabinie, ale również skórę i włosy osób w kabinie. Ponadto układ ten istotnie ogranicza natężenie nieprzyjemnych zapachów.

źródło: Lexus
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 5941
Zdjęcia: 3343
Rejestracja: 19 Maj 2006, 22:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Nasz wiek, doświadczenie i bezpieczeństwo na drodze Nasz wiek, doświadczenie i bezpieczeństwo na drodze
  Możliwość swobodnego poruszania jest fundamentem wolności i niezależności. Od najmłodszych lat szukamy rozwiązań, które zwiększają naszą mobilność. Na początku uczymy się poruszania i korzystania z dostępnych środków ...
  Lexus IS Sriracha Red ze złocistymi płatkami Lexus IS Sriracha Red ze złocistymi płatkami
  Z okazji amerykańskiej premiery nowej wersji sedana IS, Lexus przygotował wyjątkowo pikantną stylizację tego modelu, w żartobliwy sposób nawiązującą do jednej z najostrzejszych odmian sosu chili. Auto prezentowane ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Autosacrum 2009
   Subaru Impreza STI
   GTP Light
   Jaguar