Filmik z przekroczeniem prędkości a mandat

29 Sie 2020, 14:44

Cześć,
Ostatnio czytałem artykuł jak jakiś chłopak wrzucił do internetu filmik wraz ze swoją nieprzepisową jazdą. O ile wykroczenia typu przejazd na linii ciągłej, czerwonym świetle są oczywiste to jak sprawa wygląda z przekroczeniem prędkości. Na nagraniu z telefonu czy z kamerki jest widoczny prędkościomierz i czy na takiej podstawie można wystawić mandat. Czy jest to wystarczający dowód? Czy konieczne jest zmierzenie prędkości przez policję?
Filipp25
Nowicjusz
 
Posty: 46
Auto: Nie mam

31 Sie 2020, 15:51

Filipp25 napisał(a):Na nagraniu z telefonu czy z kamerki jest widoczny prędkościomierz i czy na takiej podstawie można wystawić mandat. Czy jest to wystarczający dowód? Czy konieczne jest zmierzenie prędkości przez policję?
w tym przypadku za prędkość nie powinieneś dostać mandatu ponieważ licznik w samochodzie nie jest urzędzeniem homologowanym do pomiaru prędkości innych pojazdów. Oczywiście inne wykroczenia które widać na filmie mogą być pociągnięte do odpowiedzialności. W opisywanym przypadku kierowca samochodu w którym jest nagrywany filmik może dostać za prędkość mandat bo licznik dokumentuje prędkość tego auta i to widać z tego co opisujesz.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

02 Wrz 2020, 15:43

A jak wygląda udowodnienie, przekroczenia prędkości? Załóżmy, że osoba która popisała się takim filmikiem w internecie powie, że np. był zepsuty licznik a obecnie jest sprawny. Czytałem też że średnica kół ma wpływ na wskazania licznika. Jeśli założymy zbyt niestandardowe koła to licznik przekłamuje już o kilka procent co przy dużych prędkościach daje dużą różnicę. Jak wyglądają takie wytłumaczenia w praktyce?
Ewentualnie jest też możliwość zmierzenia prędkości po słupkach, ale czy widok z kamery to dobrze umożliwi?
Filipp25
Nowicjusz
 
Posty: 46
Auto: Nie mam

03 Wrz 2020, 19:49

Powiem tak - z takimi filmikami to walka z wiatrakami.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Wrz 2020, 06:42

Nawet jak licznik przekłamuje i kilka % gdy ograniczenie masz do 90 a jedziesz 150 to sory ale nie da rady wytłumaczyć. A takie tłumaczenie że licznik się popsuł jest śmieszne. Licznik działa lub nie nie ma tak że źle liczy
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16241
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

04 Wrz 2020, 10:22

Zgadza się. Masz rację. Ale możliwości żeby uniknąć konsekwencji i podważyć tą prędkość z naszego licznika jest wiele. Nie będę tego oczywiście tu pisał z wiadomych powodów. Dlatego napisałem że to walka z wiatrakami.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000