Carsharing - jak jeździć, gdy za każdym razem wsiadasz do innego auta?

22 Wrz 2023, 08:55

Carsharing to jedna z popularnych szczególnie w dużych miastach opcji transportu. Pomimo wielu zalet, bo nie trzeba ponosić kosztów związanych z zakupem czy utrzymaniem samochodu, żeby z niego korzystać w razie potrzeby, wymaga jednak od kierowców pewnej ostrożności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, co robić, gdy za każdym razem wsiadamy za kierownicę innego auta.
Carsharing - jak jeździć, gdy za każdym razem wsiadasz do innego auta? "Kilka bardzo ważnych czynności z punktu widzenia bezpieczeństwa należy wykonać jeszcze na parkingu. To przede wszystkim prawidłowe ustawienie fotela, kierownicy i lusterek. Jeśli jest dotykowy wyświetlacz czy wiele przycisków na kierownicy, warto zapoznać się z ich obsługą. Kolejne czynności, o jakich trzeba pamiętać, to połączenie telefonu z zestawem głośnomówiącym, ustawienie ulubionej muzyki oraz wybranie trasy w nawigacji. I wszystko to powinno odbyć się przed wyruszeniem w trasę" wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Ustawienie fotela kierowca musi zacząć od wyregulowania wysokości siedziska (ma zapewniać dobrą widoczność deski rozdzielczej i otoczenia), następnie ustalić odległość od pedałów (noga lekko zgięta przy maksymalnie wciśniętym pedale sprzęgła, w przypadku samochodów z automatyczna skrzynią biegów wciskamy hamulec), kąt oparcia fotela (jak najbardziej pionowo) i zagłówka (szczyt powinien być ustawiony na równi z czubkiem głowy). Przy ustawianiu pozycji kierownicy trzeba brać pod uwagę odległość – dobrze jeśli opierając plecy o oparcie, możemy wyprostowaną ręką dotknąć szczytu kierownicy nadgarstkiem, a także wysokość, która umożliwi wygodną obserwację zegarów i wskaźników znajdujących się na desce rozdzielczej. Na koniec ustawienie lusterek i zapięcie pasa bezpieczeństwa. Pas nie może być skręcony i powinien jak najściślej przylegać do ciała.

Jakie przyciski sterowania najlepiej zlokalizować w pierwszej kolejności? Przełącznik otwierania szyb, kierunkowskazy, manetkę wycieraczek i przełącznik świateł. Jeśli jest taka opcja, warto wycieraczki
i światła ustawić w trybie automatycznym. Istotna jest także czystość szyb, żeby nic nie ograniczało widoczności. Bardziej doświadczony kierowca może też ocenić stan opon.

"Pierwsze kilka kilometrów lepiej przejechać wolniej niż znanym samochodem i sprawdzić na spokojnie, jak hamuje, skręca czy przyspiesza" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3750
Zdjęcia: 13015
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

22 Wrz 2023, 09:20

Redakcja napisał(a):Kolejne czynności, o jakich trzeba pamiętać, to połączenie telefonu z zestawem głośnomówiącym, ustawienie ulubionej muzyki oraz wybranie trasy w nawigacji.
No bez przesady... wsiadamy do samochodu na jakiś 10-15 min. bo jedziemy z jednego końca miasta na drugi i po co nam parowanie telefonu, ulubiona muzyka? Zanim to wszystko ustawimy to okaże się że ustawienia które są zbędne zajmują nam drugie tyle czasu co sama podróż takim samochodem. Dodatkowo możemy mieć problem ze sparowaniem telefonu bo limit na sparowane urządzenia będzie już wyczerpany i wtedy trzeba często ręcznie usunąć jakieś zapamiętane urządzenie żeby nasze zostało przyjęte itd. Rozumiem takie zabiegi jak jedziemy w jakąś dłuższą trasę ale na takie krótkie odcinki szkoda czasu.

Zastanawiam się jeszcze oczywiście w ramach bezpieczeństwa ile osób wsiadając do takiego auta ustawia lusterka, fotel bo to podstawowe rzeczy nie wspominając już o innych opisanych wyżej :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9357
Zdjęcia: 33
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Testy czterech Audi R18 e-tron quattro
    Audi przeprowadzi testy czterech Audi R18 e-tron. Są one bezpośrednio związane z przygotowaniem do dwudziestoczterogodzinnego wyścigu w Le Mans. Obok wytypowanych do wyścigu pojazdów z numerami startowymi 1, 2 i 3, ...