Bezpieczna podróż na wakacje – jak się do niej przygotować?

08 Lip 2020, 11:04

W okresie wakacyjnym wzrasta liczba wyjazdów, a wraz z nią częstotliwość wypadków drogowych. Tylko w lipcu i sierpniu 2019 r. doszło do blisko 19% wszystkich wypadków tego roku. Jadąc na wakacje, kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność, ale ogromne znaczenie ma również przygotowanie do podróży. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, o czym należy pamiętać.

W ubiegłym roku czerwiec był miesiącem z największą liczbą wypadków drogowych, a w czasie wakacji (lipiec-sierpień) doszło do 5 668 takich zdarzeń, co odpowiada za około 19% wszystkich wypadków w 2019 r. W tym okresie kierowcy pokonują często bardzo długie trasy, by dostać się do miejsca wypoczynku. Jak bezpiecznie przygotować się do wyjazdu, aby bezpiecznie dojechać do celu?
Bezpieczna podróż na wakacje – jak się do niej przygotować? Zaplanuj trasę i postoje
Przed podróżą należy zaplanować trasę i uwzględnić w tym planie czas na przynajmniej kilkunastominutowe postoje co 2-3 godziny. Takie przerwy pozwolą kierowcy rozprostować nogi i dotlenić organizm.

Regularny odpoczynek pomaga kierowcy zachować dobre samopoczucie i koncentrację w czasie prowadzenia. Optymalna jest sytuacja, gdy autem podróżuje więcej niż jedna osoba posiadająca prawo jazdy i mogą one zmieniać się za kierownicą. Nawet w takiej sytuacji długą podróż lepiej rozłożyć jednak na dwa dni i zatrzymać się na nocleg.

Sprawdź stan techniczny samochodu
Nawet jeżeli auto niedawno było na przeglądzie, przed wyjazdem w trasę należy sprawdzić poziom płynów, działanie świateł, oraz ciśnienie w oponach. Każdy z tych elementów ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nigdy nie ruszajmy też w drogę, jeżeli w samochodzie świeci się kontrolka , która może oznaczać awarię jednego z układów. W takiej sytuacji najpierw udajmy się do mechanika.

Wyśpij się przed podróżą
Senność kierowcy jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wypadku drogowego. Bez solidnego wypoczynku kierowca może mieć problemy z koncentracją, być poirytowany, a jego reakcje ulegają spowolnieniu. Większość osób dorosłych do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 7-9 godzin snu i o taki wypoczynek należy zadbać przed wyruszeniem w podróż.

Pakuj się z głową
Na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu wpływa również sposób pakowania bagaży.
Najcięższe walizki i torby powinny znaleźć się jak najniżej i najbliżej przedniej części auta. Dzięki temu zachowamy większą stabilność pojazdu. W miarę możliwości lepiej też nie przewozić nic na dachu samochodu. Jeśli jednak chcemy na urlop zabrać ze sobą np. rowery, ograniczmy prędkość i pamiętajmy o tym, że z takim ładunkiem nasze auto będzie na drodze zachowywać się nieco inaczej niż zwykle oraz zużyje więcej paliwa.

Co warto mieć w samochodzie?
Zgodnie z polskim prawem musimy zawsze wozić ze sobą jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. W awaryjnej sytuacji może jednak przydać nam się także apteczka oraz kamizelki odblaskowe – optymalnie po jednej dla każdego pasażera. Aby spełniały swoją funkcję, powinny znajdować się w kabinie, nie w bagażniku. Nie zaszkodzi również wozić ze sobą zestaw podstawowych narzędzi. Nie zapominajmy też o wodzie lub innych (najlepiej niesłodzonych) napojach. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia kierowcy. Warto spakować również zdrowe przekąski na drogę.

Załóż wygodne buty
Nie każdy rodzaj obuwia sprawdzi się podczas prowadzenia samochodu. Klapki oraz buty na obcasach czy ze śliską lub grubą podeszwą nie są dobrym wyborem. Samochód najlepiej prowadzić w wygodnym, sportowym obuwiu, które pozwoli kierowcy dobrać odpowiednią siłę nacisku na pedały i nie ześlizgnie się z nich.

POLECAMY 5 zasad bezpiecznego wyprzedzania

Zapnij pasy
Ostatnia, ale niezwykle ważna czynność do wykonania przed ruszeniem w drogę, to prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Górna cześć ma dotykać obojczyka (nie powinna stykać się z szyją), a dolna znajdować się na wysokości bioder, poniżej brzucha. Tak zapięte pasy w razie wypadku zatrzymają nas w miejscu i ograniczą ryzyko poważnych urazów dzięki przeniesieniu sił działających podczas uderzenia na mocniejsze części ciała.

W przypadku dzieci niezbędny jest odpowiednio dobrany fotelik samochodowy.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3404
Zdjęcia: 12422
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Naprawa akumulatorów trakcyjnych do samochodów elektrycznych i hybryd
    Autoryzowany zakład naprawy akumulatorów trakcyjnych do samochodów elektrycznych i hybrydowych Renault został uruchomiony w ramach działalności spółki Dąbrowscy – autoryzowanego dealera Renault ...
    Europejska premiera samochodu Volkswagen Jetta Hybrid
    Jetta Hybrid jest napędzana nowoczesnym silnikiem benzynowym (TSI o mocy 110 kW/150 KM) oraz silnikiem elektrycznym o mocy 20 kW – takiej samej, jak w XL1, jako skrzynia biegów montowana jest seryjnie automatyczna, ...

  •