Hamulec nadal minimalnie drga

04 Paź 2021, 10:42

Dzień dobry,
Z góry przepraszam za podobny drugi temat.
Auto stalo dwa miesiące czekając na części (stłuczony reflektor itp - naprawa w aso) po odbiorze okazało się że pedał hamulca przy hamowaniu tlucze jakby coś miało odpaść. W serwisie powiedzieli że to zardzewiałe tarcze od długiego stania żeby trochę pojeździć i w razie czego dać znać. Po przejechaniu jakichś 400km problem nadal był, choć nieco mniejszy i było widać na jednej z tarcz z przodu że w dwoch miejscach nierówno się ściera. Po tel do serwisu kazali przyjechać że zeszlifują (nie pamiętam jak to fachowo określili) je z rdzy. Po wizycie powiedzieli przeszlifowali obie przednie z zewnątrz i żeby zobaczyć jak się będzie jeździć.

Poprawa jest spektakularna. Przy jeździe po mieście, terenach podmiejskich problem znikł. Natomiast ostatnio na trasie zauważyłem że przy mocnym hamowaniu z większej prędkości pod koniec wyczuwalne są delikatne drgania hamulca - czyli coś tam jeszcze jest "" nierówno".
Moje pytanie czy zostawić tak jak jest i się nie przejmować, czy wymieniać tarcze na zupełnie nowe? Dodam że głównie jeżdżę po mieście gdzie przy jeździe tego nie czuć, z drugiej strony auto klasy premium i nie chciałbym aby dodatkowo coś od tego miało się zepsuć. Obecnie przejechane jakieś 1000km od tego dwumiesięcznego przestoju od którego zaczął się problem.
FilipBonn
Nowicjusz
 
Posty: 4

04 Paź 2021, 11:02

FilipBonn napisał(a):Natomiast ostatnio na trasie zauważyłem że przy mocnym hamowaniu z większej prędkości pod koniec wyczuwalne są delikatne drgania hamulca - czyli coś tam jeszcze jest "" nierówno".
Nie wiem jaki przebieg mają tarcze i jakiej są grubości względem nowych. Generalnie hamując z wysokiej prędkości dosyć mocno, tarcze nagrzewają się do wysokiej temperatury przez co w końcowej fazie można wyczuć czasem lekkie drgania. Przy słabszych już tarczach i klockach możliwy nawet jest wyczuwalny spadek hamowania.

FilipBonn napisał(a):Moje pytanie czy zostawić tak jak jest i się nie przejmować, czy wymieniać tarcze na zupełnie nowe? Dodam że głównie jeżdżę po mieście gdzie przy jeździe tego nie czuć, z drugiej strony auto klasy premium i nie chciałbym aby dodatkowo coś od tego miało się zepsuć. Obecnie przejechane jakieś 1000km od tego dwumiesięcznego przestoju od którego zaczął się problem.
Ewidentnie widać że problemem jest tu wina tarcz i ewentualnie klocków. jeżeli rdza była na tarczach przez dłuższy czas, a nie zostały one potem przetoczone i tylko zostały przeszlifowane (nie wiemy w jaki sposób odbyło się to dokładnie) to nie koniecznie jej powierzchnia musi być idealna stąd mogą pochodzić te drgania przy hamowaniu z wyższych prędkości.

Jeżeli tarcze są jeszcze w dobrym stanie nie za cienkie można pokusić się o ich przetoczenie na samochodzie i sprawdzenie bicia. Takie działanie powinno rozwiązać problem. Jak nie to pozostanie tylko wymiana.

Przy takim czasie stania pod chmurką powinno się już zabezpieczyć jakoś tarcze. Mamy dzisiaj do tego nawet środki w sprayu które nie pozwolą na ich rdzewienie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

04 Paź 2021, 11:15

Pierwsze słyszę, żeby w aso podjęli się przetoczenia tarcz hamulcowych :o
Trzeba sprawdzić czy nadal mają bicie, jeśli tak to najlepiej wymiana razem z klockami.
Gość114260
 

04 Paź 2021, 11:18

quel napisał(a):żeby w aso podjęli się przetoczenia tarcz hamulcowych
Tu nikt nie napisał o takiej usłudze w ASO :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

04 Paź 2021, 11:43

Samochodów obecnie 12 000 km.
Z tego co pamiętam to gość mówił właśnie coś o przetaczaniu, to nie tyle był serwis aso, co blacharnia aso bo miałem mała stłuczkę :zderzak, reflektor i najdłużej się czekało na kabel rgb do reflektora.
Też uważam że powinni to jakoś zabezpieczyć, gość się chyba poczuwał bo zaproponował to toczenie.

Same tarcze po tym przetoczeniu nie są jakieś na błysk, widać że nadal muszą się one dotrzeć do powierzchni klocków.

Auto obecnie na gwarancji więc ewentualna wymiana to tylko aso gdzie wyjdzie 3000 zł za sam przód klocki i tarcze. Dlatego się zastanawiam czy to ja schizuje i zostawić to tak jak jest. Czy w takim przypadku jest ryzyko że coś się od tych drgań może zepsuć?
FilipBonn
Nowicjusz
 
Posty: 4

04 Paź 2021, 13:28

No to zależy jak przetoczyli czy nie za dużo zebrali i tarcza jest już za cienka przez co przy mocnym hamowaniu z dużej prędkości za mocno się grzeje i lekko wichruje co odczuwasz na pedale.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hyundai i30 - kompaktowy hatchback do miasta
    Najbardziej ekonomicznym silnikiem, z jakim możemy zakupić Hyundaia i30 jest wysokoprężna jednostka 1.6 CRDI DPF o mocy 95 KM. Ten silnik jest jednak dostępny wyłącznie z manualną skrzynią biegów. Aby zdobyć wersję ...

04 Paź 2021, 14:10

Niestety, chyba przyczyna nadal jest widoczna, ta smuga była widoczna przed przetoczeniem, po nadal jest. Czy dobrze myślę że to jest winowajca?

Zdjęcie
Zdjęcie
FilipBonn
Nowicjusz
 
Posty: 4

04 Paź 2021, 15:22

Słabo wyglądają te tarcze hamulcowe... jak by był jakiś tłusty nalot na nich i klocki przez to nie zbierały tak jak potrzeba.

Ta czarna smuga jest tylko z tej strony czy z drugiej również?

Mi to wygląda tak jak by od klocków które w tym miejscu stały podczas długiego postoju samochodu. Był większy nalot z klocków, a tarcza zardzewiała trochę Ty ją przegrzałeś i w tym miejscu został taki ślad.

Być może jest to przyczyna problemu podczas hamowania z mocno rozgrzanymi tarczami.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9783
Zdjęcia: 34

04 Paź 2021, 17:42

Dzięki za odpowiedzi.
Nie jestem w stanie sprawdzić czy z drugiej strony są takie same smug, wiem że były od samego początku po tym przestoju (pojawiły się po przejechaniu się i paru hamowaniach) . Tylko że na początku było czuć dosłownie walenie w pedał hamulca nawet przy hamowaniu z 50km po przetłoczeniu jest znaczna poprawa poza sytuacją o której pisałem wcześniej. Ta smuga powstaje z innego ścierania się tarczy w tym miejscu.
Tylko jeśli to byłoby od rdzy to czy nie powinno już dawno się zetrzeć?
FilipBonn
Nowicjusz
 
Posty: 4

04 Paź 2021, 18:28

Wydaję mi się, że po odkształceniu tarcze się przegrzały. Najlepiej je wymienić, pytałeś czy możesz wymienić w niezależnym serwisie? Czasem jest taka możliwość zachowując gwarancję.
Gość114260