Hyundai i30 mapa, Chip tuning oraz zmiany

24 Cze 2022, 18:44

Witam serdecznie forumowiczów.
Niedawno zostałem szczęśliwym właścicielom Hyundaia i30 1.6 crdi 90km z 2008r. Samochód sprawuje się bardzo dobrze nie mniej jednak jak to auto z rynku wtórnego czekają mnie dodatkowe inwestycje między innymi regeneracja turbosprężarki bądź kupno nowej oraz kupno opon letnich wraz z felgami.

Jeźeli w przeciągu 6 miesięcy samochód nie wykaże żadnych większych ukrytych usterek zdecyduje sie rownież na wgranie mapy z wersji 115 km (czytałem że bebechy są dokładnie te same) oraz chip tuning.

Tu pojawia się kilka pytań związanych z tuningiem oraz ewentualnym zakupem felg oraz turbosprężarki.
1. Czy jeżeli decyduje się na wgranie mapy z mocniejszej wersji oraz wykonaniu chip tuningu (maksymalnie stage1) nie warto by od razy uwzględnić zakup turbosprężarki z mocniejszej wersji hyundaia i30 1.6 (115km) albo 2.0 crdi?
2. Pomimo że w większości opini słyszy sie ze turbosprężarki w 90km i 115km wersji są takie same to można rownież wyczytać że w niektórych modelach (zależy od roku oraz rynku produkcji) są turba ze stała lub zmienna geometrią? Która z nich sprawdziła by sie lepiej po przeprowadzeniu modyfikacji?
3. Czy przy planowanych modyfikacjach powinienem uwzględnić rownież zmianę opon i felg na większe? Np. Na 18? Czy taka decyzja powinna być uwarunkowana tylko i wyłącznie przeznaczeniem auta? Dodam że samochód wykorzystywany będzie głownie do długich tras w delegacji (1000km+)

Mam nadzieje że nie piszę od rzeczy, nie jestem znawcą a samochód chciałbym zmodyfikować tylko i wyłącznie w celu uzyskania większej dynamiki , przyjemności, ekonomii (wielu moich znajomych uzyskuje mniejsze spalanie w trasach po wykonaniu modyfikacji) i komfortu z jazdy. Uważam ze zawsze warto mieć kilka koni mechanicznych więcej w razie potrzeby.

Pozdrawiam!!
WalorinXe
Obserwowany
 
Posty: 1