Jak kupić auto - kilka przydatnych wskazówek

11 Sty 2018, 13:16

Zakup samochodu to ważna inwestycja, wymagająca namysłu. Przyszli właściciele nowych czterech kółek niejednokrotnie stają w takich momentach przed wielkimi dylematami, które nie sprowadzają się tylko do wyboru marki i segmentu. Popularne marki takie jak Toyota, Skoda, Opel czy Kia oferują na pozór podobne modele w poszczególnych segmentach, ale różnice między nimi są większe niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Oto kilka istotnych wskazówek, na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując auto.
Jak kupić auto - kilka przydatnych wskazówekWartość rezydualna – powinieneś o niej pamiętać
Wartość rezydualna to określenie, które pada w kontekście zakupu samochodu bardzo często. Jednak dla osób, które nigdy wcześniej nie wybierały własnych czterech kółek, to pojęcie może być nie do końca jasne. Czym jest więc wartość rezydualna? To nic innego, jak cena, jaką będziemy mogli uzyskać, kiedy zdecydujemy się na sprzedaż samochodu. Wartość rezydualną najczęściej bierze się pod uwagę, gdy mówimy o leasingu, lecz dla osób kupujących auto na własność powinna być równie istotna. Składa się na nią mnogość elementów, które mogą wpływać na późniejszą wartość auta, m.in. wizerunek producenta, niezawodność, wyposażenie czy wersja napędowa.

Dlaczego wartość rezydualna okazuje się tak ważna? To kwestia kalkulacji. Zakup samochodu za niższą cenę to kusząca propozycja. Może się jednak okazać, że chociaż nabędziemy swoje cztery kółka nieco taniej, w momencie sprzedaży uzyskamy za takie auto dużo mniej pieniędzy, niż za samochód od lepszego producenta lub w bogatszej wersji wyposażeniowej. To szczególnie ważne, kiedy bierzemy auto w leasingu – im więcej uzyskamy w momencie odprzedaży, tym bardziej opłacalna okaże się oferta, na którą się zdecydowaliśmy.

Samochody z najwyższą wartością rezydualną
Jak pokazują oceny ekspertów, w najpopularniejszym w Polsce segmencie aut kompaktowych najwyższą wartość rezydualną notują takie auta jak Toyota Auris, Volkswagen Golf, Skoda Octavia, Opel Astra czy Renault Megane. Natomiast w segmencie coraz popularniejszych SUV-ów najmniej tracą na wartości m.in. Mazda CX5, Toyota RAV4, Ford Kuga czy Kia Sportage.

Niezawodność auta – wybierz dobrą markę
Chociaż koszty eksploatacji liczone w małym przedziale czasu stanowią zwykle ułamek ceny samochodu, mogą w rezultacie złożyć się na całkiem pokaźną sumę. Trzeba zatem zadbać, by była ona jak najniższa. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na niezawodność auta. Nawet nieco droższy egzemplarz, ale słynący z małej awaryjności, w ogólnym rozrachunku może okazać się bardziej opłacalny niż tanie auto, które z ochotą będzie wracać do serwisu. W końcu ciągłe naprawy to nie tylko koszt części, ale także zmarnowany czas i często pokrzyżowane plany. Przed zakupem trzeba więc zwrócić uwagę, jaką pozycję w rankingach niezawodności notują marki i modele, którymi jesteśmy zainteresowani. Poniżej przedstawiamy listę 10 producentów produkujących najbardziej niezawodne samochody, sporządzoną w 2017 roku przez portal What Car?

TOP 10 najbardziej niezawodnych marek samochodowych wg What Car?
1. Lexus
2. Mitsubishi
3. Toyota
4. Suzuki
5. Alfa Romeo
6. Honda
7. Hyundai
8. MG
9. Ford
10. Subaru

Zużycie paliwa – samochód hybrydowy czy konwencjonalny?
Innym elementem składowym kosztów eksploatacji, dużo bardziej przewidywalnym, jest zużycie paliwa. To przecież stały wydatek, z którym będziemy borykać się przez cały czas użytkowania auta. Niegdyś poszukujący oszczędności byli skazani na samochody ze słabszymi silnikami, oferującymi mniejszą moc, a w rezultacie gorszą dynamikę jazdy. Dzisiaj jednak, w dobie samochodów hybrydowych, możemy kupić auto, które porusza się dziarsko i jest przy tym ekonomiczne głównie przy eksploatacji w mieście.

POLECAMY Ile pali hybrydowy SUV?

Jak kupić auto - kilka przydatnych wskazówekJak jest z awaryjnością - Hybrydy?
Samochody hybrydowe są również wyjątkowo niezawodne. W takich konstrukcjach silnik spalinowy jest wspomagany przez jednostkę elektryczną, dzięki czemu ulega mniejszym obciążeniom i wolnej się zużywa. Co więcej, samochody korzystające z napędu hybrydowego są pozbawione elementów znanych z klasycznych konstrukcji, które często przysparzają kosztów w czasie serwisowania – np. rozrusznika, alternatora, turbosprężarki czy dwumasowego koła zamachowego.

POLECAMY Ekologiczny samochód – to może się opłacić

Koszty ubezpieczenia – wybierz auto, które pozwoli płacić mniej
W ostatnich latach koszty ubezpieczenia w Polsce wyraźnie wzrosły, więc jego cena stała się czynnikiem, który coraz więcej kierowców bierze pod uwagę przy zakupie czterech kółek. Jak w tej sytuacji płacić za ubezpieczenie mniej? Jednym z najważniejszych czynników, który pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, są zniżki za bezszkodową jazdę. Warto więc zastanowić się nad autem, które wspomoże nas w osiągnięciu tego celu. Z pomocą mogą przyjść nam aktywne systemy bezpieczeństwa, które są obecnie montowane w coraz większej liczbie aut. One faktycznie działają. Jak pokazują badania przeprowadzone w Japonii, pakiet bezpieczeństwa Toyota Safety Sense obniża liczbę kolizji z autem jadącym z przodu o 50 procent w porównaniu do samochodów bez takiego rozwiązania. Co więcej, znane instytuty zajmujące się badaniem bezpieczeństwa pojazdów, takie jak Euro NCAP, promują samochody wyposażone w dodatkowe systemy bezpieczeństwa czynnego z wyższymi ocenami. To również sprawia, że pojazd wyposażony w tak nowatorskie rozwiązania ma szansę uzyskać wyższą wartość rezydualną.

źródło: complexPR, Toyota, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

11 Sty 2018, 18:35

Przede wszystkim nie można tracić głowy jak już coś nam się podoba tylko dokładnie sprawdzić taki samochód. Myślę że o wartości rezydualnej nie każdy myśli bo ludzie kierują się też tym czy dany samochód im się podoba czy spełnia ich wymagania itd. w tym momencie taki parametr jak wartość rezydualna ma najniższy priorytet bo jak wszyscy by się nim kierowali w pierwszej kolejności to samochody pewnych marek by się nie sprzedawały :)

Samochód kupujemy po to żeby nim podróżować i musi się nam podobać bo inaczej nie będziemy wcale nim chętnie jeździć, dobrze oczywiście jeszcze jest jak ne będzie się psuł, ale to w dużej mierze zależy też od samego właściciela.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

12 Sty 2018, 21:12

A ja tu trochę opowiem jak to jest z Francuską mentalnością do aut. Tu nie liczy się czy auto było malowane naprawiane ładne, brzydkie, tu ma być poprostu praktyczne, jeżeli potrzebne jest auto małe to kupują Twingo, Clio jeżeli jest potrzebne trochę większe to odrazu wskakujemy na poziom Kangoo lub mini bus. Kombi w tym kraju w ogole się nie przyjęło. Tutaj auto jest traktowane jak środek transportu a nie jako wizytówka człowieka, nikt tu nie myśli o tym że za rok czy dwa auto będzie warte połowe. Z jednej strony powoli zaczynam rozumieć ich podejßcie ale z drugiej widzę że nie ma tu żadnej sympatii do motoryzacji.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kiedy kierowca może używać świateł awaryjnych?
    W jakich okolicznościach kierowca może używać świateł awaryjnych: postój z powodu uszkodzenia pojazdu lub wypadku. Włączanie tych świateł, gdy chcemy zatrzymać się w miejscu niedozwolonym jest niezgodne z obowiązującymi ...
    Wyjazd na wakacje samochodem – o czym pamiętać?
    Długo wyczekiwany po okresie kwarantanny czas wakacyjnych wyjazdów w końcu nadszedł. Z uwagi na bezpieczeństwo, o wiele więcej Polaków w tym roku zdecyduje się na podróże krajowe, by zobaczyć lokalne ...