Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)?

Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)?

27 Wrz 2018, 14:28

Światła do jazdy dziennej w skrócie DRL (Daytime Running Lights) to światła które jak sama nazwa wskazuje służą do jazdy w ciągu dnia. Takich świateł można używać w ciągu dnia jako alternatywę dla świateł mijania. Oczywiście trzeba pamiętać że takie światła świecą tylko z przodu i kiedy wjeżdżamy na parking podziemny lub do tunelu to powinniśmy przełączyć światła na mijania.

Jaka jest zasada świecenia świateł DRL?
Światła te zapalają się automatycznie po włączeniu zapłonu lub po odpaleniu silnika, nie możemy mieć do nich żadnego przełącznika. Kiedy włączymy światła pozycyjne lub mijania światła do jazdy dziennej powinny automatycznie zgasnąć (wyłączyć się), a kiedy wyłączymy takie światła to powinny się zapalić.

Jak zamontować światła do jazdy dziennej?
Jeżeli nasz samochód nie był wyposażony w takie światła to możemy kupić komplet takich świateł z homologacją i założyć je do samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. wszystkie komplety dostępne na rynku z homologacją mają przeważnie czytelną instrukcję która pozwala na samodzielny montaż podłączając je odpowiednio do instalacji w samochodzie. Jeżeli nie czujemy się na siłach to oddajmy samochód do elektryka który na pewno zrobi to sprawnie i profesjonalnie. Tu oprócz podłączenia musimy pamiętać o przepisach i wytycznych odnośnie odległości jakie musimy zachować podczas takiego montażu świateł z przodu samochodu.

Zgodnie z wymogami przepisów które nas obowiązują podczas montażu dodatkowego oświetlenia jakim są światła DRL musimy pamiętać o tym:
1. Każde światło do jazdy dziennej musi mieć na kloszu znak homologacji,
2. Barwa światła musi być biała,
3. Światła włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika lub włączeniu zapłonu i gasną po jego wyłączeniu,
4. Światła wyłączają się automatycznie po włączeniu świateł pozycyjnych, mijania,
5. Minimalna odległość montażu od dolnej krawędzi światła i ziemi nie może być mniejsza niż 25 cm i nie powinna być większa niż 150 cm biorąc pod uwagę górną krawędź,
6. Od bocznego obrysu samochodu nie może być więcej niż 40 cm,
7. Odległość między tymi światłami nie może być mniejsza niż 60cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm.

Załączam tez schemat na którym widać odległości jakie powinny zostać zachowane podczas montażu świateł DRL.
Image
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6789
Zdjęcia: 3346
Rejestracja: 19 Maj 2006, 22:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jedź swoim torem i trzymaj się właściwego pasa Jedź swoim torem i trzymaj się właściwego pasa
    Niebezpieczne zjeżdżanie samochodów na sąsiedni pas ruchu, zwłaszcza na zakrętach oraz przekraczanie linii wyznaczającej granice toru jazdy to tylko niektóre z bardzo niebezpiecznych nawyków kierowców, ...
    Toyota Tundra i Sequoia TRD Sport oraz RAV4 Adventure Toyota Tundra i Sequoia TRD Sport oraz RAV4 Adventure
    Na targach w Chicago Toyota zaprezentowała swoją ofertę dla rodzin lubiących aktywnie spędzać czas. Pick-up Tundra i pełnowymiarowy SUV Sequoia otrzymały pakiet TRD Sport. Nową wersję o nazwie Adventure otrzymał także RAV4. ...

  •