Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)?

Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)?

27 Wrz 2018, 15:28

Światła do jazdy dziennej w skrócie DRL (Daytime Running Lights) to światła które jak sama nazwa wskazuje służą do jazdy w ciągu dnia. Takich świateł można używać w ciągu dnia jako alternatywę dla świateł mijania. Oczywiście trzeba pamiętać że takie światła świecą tylko z przodu i kiedy wjeżdżamy na parking podziemny lub do tunelu to powinniśmy przełączyć światła na mijania.

Jaka jest zasada świecenia świateł DRL?
Światła te zapalają się automatycznie po włączeniu zapłonu lub po odpaleniu silnika, nie możemy mieć do nich żadnego przełącznika. Kiedy włączymy światła pozycyjne lub mijania światła do jazdy dziennej powinny automatycznie zgasnąć (wyłączyć się), a kiedy wyłączymy takie światła to powinny się zapalić.

Jak zamontować światła do jazdy dziennej?
Jeżeli nasz samochód nie był wyposażony w takie światła to możemy kupić komplet takich świateł z homologacją i założyć je do samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. wszystkie komplety dostępne na rynku z homologacją mają przeważnie czytelną instrukcję która pozwala na samodzielny montaż podłączając je odpowiednio do instalacji w samochodzie. Jeżeli nie czujemy się na siłach to oddajmy samochód do elektryka który na pewno zrobi to sprawnie i profesjonalnie. Tu oprócz podłączenia musimy pamiętać o przepisach i wytycznych odnośnie odległości jakie musimy zachować podczas takiego montażu świateł z przodu samochodu.

Zgodnie z wymogami przepisów które nas obowiązują podczas montażu dodatkowego oświetlenia jakim są światła DRL musimy pamiętać o tym:
1. Każde światło do jazdy dziennej musi mieć na kloszu znak homologacji,
2. Barwa światła musi być biała,
3. Światła włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika lub włączeniu zapłonu i gasną po jego wyłączeniu,
4. Światła wyłączają się automatycznie po włączeniu świateł pozycyjnych, mijania,
5. Minimalna odległość montażu od dolnej krawędzi światła i ziemi nie może być mniejsza niż 25 cm i nie powinna być większa niż 150 cm biorąc pod uwagę górną krawędź,
6. Od bocznego obrysu samochodu nie może być więcej niż 40 cm,
7. Odległość między tymi światłami nie może być mniejsza niż 60cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm.

Załączam tez schemat na którym widać odległości jakie powinny zostać zachowane podczas montażu świateł DRL.
Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)?
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6822
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)?

04 Wrz 2019, 10:46

Tu jak widać @Kacper wszystko ładnie wytłumaczył :ok:

Światła do jazdy dziennej to fajna sprawa i już nie chodzi tylko o samą oszczędność paliwa jak to niektórzy liczą tylko o oszczędność na żarówkach, mniej zapotrzebowania na prąd, mniejsze nagrzewanie przednich świateł a za tym idzie wolniejsze wypalanie odbłyśników i można by tak jeszcze dalej pisać.

Jednak główna zaleta to lepsza widoczność (w stosunku do świateł mijania) w dzień z większej odległości nawet przy pełnym słońcu. Mówię tu o światłach LED z homologacją takie które naprawdę świecą i poprawiają bezpieczeństwo. Takie światła świecą symetrycznie więc są z każdej strony dobrze widoczne przed samochodem.

Zestawy nie są trudne do montażu ale jeżeli nie czujemy się na siłach warto taką modyfikację zlecić u elektryka ponieważ podłączenie musi być pewne i trwałe.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 3631
Zdjęcia: 35
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią
    W zeszłym roku właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki ...
    Kia Sorento po zmianach Kia Sorento po zmianach
    Odświeżona linia i zmodernizowana konstrukcja skorupy nadwozia, nowy silnik benzynowy 2.4 GDI o niższym zużyciu paliwa i emisji spalin, wyższy komfort podróżowania i lepsze własności jezdne – to tylko niektóre ...

  •