Jakie dokumenty przy zakupie auta z zagranicy

11 Lut 2022, 22:49

Witam wszystkich, chciałem kupić w Polsce auto sprowadzone z zagranicy. Auto nie jest przejerestrowane ani nie została dokonana opłata celna, dodam że handlarz kupił to auto w grudniu w Niemczech i do tej pory nie przerejestrował. Na jakie dokumenty zwrócić uwagę przy zakupie gdyż nie chce aby później okazało się że brakuje jakiś papierów itp. Czyli dwa pytania, jakie papiery powinny być przy zakupie auta z zagranicy oraz jeszcze drugie pytanko jak wygląda procedura opłaty celnej i czy przypadkiem handlarz nie powinien sam tego zrobić wcześniej?
kwolo8
Nowicjusz
 
Posty: 32

12 Lut 2022, 19:22

kwolo8 napisał(a):Czyli dwa pytania, jakie papiery powinny być przy zakupie auta z zagranicy oraz jeszcze drugie pytanko jak wygląda procedura opłaty celnej i czy przypadkiem handlarz nie powinien sam tego zrobić wcześniej?

1. dowód rejestracyjny DEl 1 i DEL 2
2. potwierdzenie zapłaty Akcyzy
3. przegląd techniczny w Polsce
4. faktura vat marża od sprzedawcy lub umowa kupna-sprzedaży
5. oświadczenie o dacie sprowadzenia do Polski
6. CEDIG sprzedawcy
7. w przypadku umowy zagranicznej , tłumaczenie tej umowy

Podatek akcyzowy opłaca osoba lub firma która wprowadziła pojazd na teren Polski.
Opłata powinna być zrobiona do 30 dni od daty powstania obowiązku, przy czym wniosek musi być złożony do 14 dni od daty powstania obowiązku.
Jeżeli będziesz miał to wszystko to idziesz do wydziału komunikacji, składasz wniosek i rejestrujesz auto za 256 zł, zostaje jeszcze tylko opłacenia OC i można jeździć.

Jeżeli handlarz będzie Ci wciskał umowę inblanco na niemca no to będziesz musiał wszystko to sam robić ,ale wg. mnie takich aut się nie kupuje. bo wtedy ty się podkładasz i poświadczasz nieprawdę. , pozatym uczestniczysz w ominięciu podatków więc jest to uczestniczenie w tzw. przestępstwie skarbowym za co są już paragrafy, pomijam fakt gdyby się okazało że kupiłeś bubla czy to technicznego czy to prawnego to masz problem i do nikogo wtedy się nie odwołasz. :mrgreen:
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

21 Lut 2022, 21:02

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Widzę że jesteś obeznany więc jeszcze mam pytanie. Co jeśli kupiłbym ten samochód ? Tak jak mówiłem handlarz kupił go w grudniu i nie dokonał opłaty celnej, czyli jeśli ja go kupię to mogę mieć problemy ? Czy po prostu kupuję i ja dokonuje tej opłaty i po problemie ?
kwolo8
Nowicjusz
 
Posty: 32

22 Lut 2022, 19:23

kwolo8 napisał(a): Tak jak mówiłem handlarz kupił go w grudniu i nie dokonał opłaty celnej, czyli jeśli ja go kupię to mogę mieć problemy ?


Generalnie rzecz biorąc wszystko zależy od dokumentów i dat na nich zawartych, napisz jakie otrzymasz dokumenty od sprzedawcy i Ci odpowiem .Więc chodzi o formę sprzedaży.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

23 Lut 2022, 10:44

kwolo8 napisał(a): Auto nie jest przejerestrowane ani nie została dokonana opłata celna, dodam że handlarz kupił to auto w grudniu w Niemczech i do tej pory nie przerejestrował.

toyman40 napisał(a):Jeżeli handlarz będzie Ci wciskał umowę inblanco na niemca no to będziesz musiał wszystko to sam robić

No i tak zapewne będzie...Handlarz będzie chciał uniknąć opłat i kar - akcyzę trzeba zapłacić do 30 dni a w ciągu 14 dni złożyć deklarację ( liczy się data kiedy auto wjechało na teren Polski ) i zarejestrować w ciągu 30 dni. Jak się tego nie zrobi, to niestety płaci się kary, którymi w tym przypadku będziesz obciążony ty...Chyba, że handlarz planuje szwindel z datami wraz z kupnem Na niemca.
toyman40 napisał(a):ale wg. mnie takich aut się nie kupuje

Dokładnie. Raz, że jest to przekręt z datami czyli opłatami, a dwa jak sie okaże że z autem jest cokolwiek nie tak ( np. okaże sie, że jest po powodzi ) , to zostajesz ze wszystkimi problemami sam. Chyba, że będziesz szukał owego niemca...
Moja rada jest taka, żebyś sobie to auto odpuścił. W obecnych czasach auta najbezpieczniej kupować z komisu czy z tych firm jak AutoHero lub bezpośrednio od osoby prywatnej, która ma to auto już kilka lat. wtedy możliwość przekrętu zmniejsza się do minimum. Oczywiscie zawsze auto warto posprawdzać pod względem tehnicznym jak i prawnym.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000