Auto z zagranicy - najpierw przerejestrować czy założyć LPG

19 Lut 2022, 11:56

Cześć. Szukałem podobnego tematu na forum ale nie znalazłem

Chciałem poprosić o radę. Kupiłem tydzień temu auto sprowadzone z innego kraju Unii Europejskiej. Auto od handlarza, mam fakturę VAT marża. Chciałbym założyć do niego instalację LPG. Tutaj pojawia się pytanie: czy muszę auto najpierw przerejestrować, a potem założyć gaz? Czy mogę najpierw założyć instalację, a dopiero potem przerejestrować auto? Jeśli tak, to czy nie będzie przy rejestracji problemów z homologacją/legalizacją?

I w którym momencie powinienem zrobić przegląd rejestracyjny?

Z góry dziękuję za porady i pozdrawiam :)
Michał
MicPek
Obserwowany
 
Posty: 2

19 Lut 2022, 16:07

Zarejestruj auto i dopiero oddaj na złożenie gazu moim zdaniem to najlepsza opcja. Później tylko wbijesz gaz do dowodu i po sprawie.

MicPek napisał(a):I w którym momencie powinienem zrobić przegląd rejestracyjny?
Po sprowadzeniu przed rejestracją na którą masz 30 dni. Cena przeglądu samochodu z zagranicy z UE jest taka sama jak wszystkich innych aut zarejestrowanych w Polsce. Koszt przeglądu auta osobowego wynosi 98 zł (benzyna, diesel) lub 162 zł (w przypadku aut z wyposażonych w instalację LPG) ale zdarza się że możesz z ten przegląd zerowy zapłacić więcej bo nie jest on sztywno określony co do ceny w ustawie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9785
Zdjęcia: 34

19 Lut 2022, 18:15

Rokiko napisał(a):Zarejestruj auto i dopiero oddaj na złożenie gazu moim zdaniem to najlepsza opcja. Później tylko wbijesz gaz do dowodu i po sprawie.

Dziękuję za odpowiedź. A czy to z jakiegokolwiek prawnego powodu problem, jeśli najpierw założę LPG, dopiero później przerejestruję auto? Mam na myśli komplikacje z homologacją/legalizacja/dodatkowe przeglądy/podatki?
Sytuacja wygląda tak, że na środę mam umówionego gazownika, a nie wiem, czy zdążę do tego czasu przerejestrować samochód, a wolałbym tego nie przekładać, bo z terminami jest ciężko.
MicPek
Obserwowany
 
Posty: 2

22 Lut 2022, 12:16

A słyszeliście może o Koalicji Na Rzecz Autogazu? Na ich stronie internetowej macie informacje o wszystkich firmach, które zrzeszają. Znajdują się tam przedstawiciele branży - zarówno producenci, jak i firmy zajmujące się montażem instalacji gazowych. Kiedy zastanawiałem się, z usług której firmy skorzystać to kierowałem się właśnie ich stroną internetową i znalazłem tam wszystkie potrzebne informację, więc zainteresowanym polecam zajrzeć.
Vigorek
Nowicjusz
 
Posty: 3

22 Lut 2022, 13:04

Vigorek napisał(a):Kiedy zastanawiałem się, z usług której firmy skorzystać to kierowałem się właśnie ich stroną internetową i znalazłem tam wszystkie potrzebne informację
Jakie informacje? Tam nic nie ma o firmach które zrzeszają tyko są nazwy tych firm więc pomoc praktycznie żadna. Dodatkowo to nie są wszystkie firmy tylko te które do nich dołączyły i opłaciły składkę członkowską :)
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9785
Zdjęcia: 34