Jazda bez prawa jazdy - konsekwencje

07 Sie 2016, 22:56

Witam.
Ciekawi mnie, czy hipotetycznie, jakbym jeździł bez prawa jazdy bez ukończenia 18 roku życia w samochodzie kategorii B, groziło by mi (a właściwie moim rodzicom) coś więcej niż kara grzywny. Mógłbym zdawać prawo jazdy jeszcze w życiu? Ile taka grzywna by wynosiła? I ogólnie, co by się stało.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
P.S. - Jeśli w złym dziale, proszę temat przenieść lub usunąć.
Magdzik
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 31 01 1992
Auto: Nie mam

09 Sie 2016, 09:33

Jazda bez uprawnień wg przepisów to tylko 500 zł mandatu. Ale....Policjantów może nie wypisać mandatu, a sprawę skierować do sądu. A sąd może zakazać prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czyli nie zrobisz prawka. Ale to wszystko jest niczym, w porównaniu z konsekwencjami gdyby doszło do kolizji lub wypadku. Nawet gdybyś nie był winnym, to wina i tak byłaby twoja. Oprócz tego płacisz za wszystko z własnej kieszeni, ponieważ ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Czyli płacisz za naprawę auta poszkodowanego, za ewentualne leczenie, pobyt w szpitalu, a nawet rentę jakby poszkodowany nie mógł pracować z powodu wypadku. No i na pewno w sądzie ( bo mandatu nie dostaniesz tylko policjant kieruje sprawę od razu do sądu, nawet przy zwykłej kolizji nie z twojej winy ) dostajesz zakaz prowadzenia pojazdów nawet dożywotnio. W razie wypadku dochodzi oczywiście pobyt kilka lat a może i kilkanaście w więzienu. Nie przesadzam - poczytaj sobie kodeks karny oraz ustawę o kierujących.
Opłaci się?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Sie 2016, 11:42

@Magdzik zamieszczam link do bardzo pomocnego [link do mFind wygasł], który odpowie na Twoje pytania w kontekście odpowiedzialności ubezpieczeniowej.
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...