Kolejne auto do gazu budżet 60-70 tys. AT

Kolejne auto do gazu budżet 60-70 tys. AT

16 Wrz 2018, 01:21

Witam

Zanim zacznę wypisywać swoje wymagania i oczekiwania co do zakupu kolejnego auta, opiszę swoją 15 letnią historię. Pomoże to z pewnością w propozycjach.
Każdym z tych aut zrobiłem bezawaryjnie ponad 100 tys. km jeśli chodzi o same instalacje gazowe:

1. Honda Civic VI HB D15Z6 1.5 114 KM MT - średnie spalanie gazu 7-8l.
- sprzedana z powodu zaczynającej się korozji (ruda zaczynała chrupać nadkola od wewnętrznej strony auta).

2. Honda Civic VIII HB R18A2 1.8 140 KM MT - 7.5 - 8.5l LPG/100km.
- bezawaryjny skubaniec, jedyną wadą tego auto było zbyt twarde zawieszenie, dlatego sprzedałem ją po 5 latach)

3. Obecnie Lexus GS 300 MKII 2JZ-GE 3.0 222KM AT - 12-14l LPG/100km.
- sprzedaje z trzech powodów - nie mieści mi się w garażu, znudziło mi się już skrobanie szyb w zimie, nie wszystkie miejsca parkingowe są dla mnie ze względu na gabaryty auta, w stosunku do poprzednich aut wydatki na paliwo po 100 tys. km były wyższe o 10 tys. zł w stosunku do dwóch poprzednich aut (samochód jest dla mnie środkiem transportu, pieniądze wolę wydawać na inne rzeczy).

Drogi i prędkości z jakimi się poruszam:

20% miasto - do 60 km/h
75% drogi podmiejskie - 50-100km/h
5% autostrady/ drogi ekspresowe - do 120km/h
Spokojny styl jazdy (Ecodriving bez bycia zawalidrogą)

Budżet na kolejne auto to 60 - 70 tys. zł, nie podam segmentu ale chodzi mi o auta o długości od 4.3 do max 4.7m, (przy większym nie domknę drzwi od garażu).

Czego szukam/wymagam:
- Auta z silnikiem bardzo dobrze znoszący instalacje LPG (osiągi na poziomie Hondy Civic VI 114 KM 11 sek. do 100 km/h są już dla mnie wystarczające).
- Po Lexusie skrzynia tylko Automatyczna która wytrzyma 5-7 lat i zrobienie kolejnych 150 tys. km.
- Światła w technologii LED lub Xenony (w tych czasach "wstyd" jeździć na halogenach a i chciałbym coś nowego),
- Automatyczna klimatyzacja,
- Tempomat,
- Podgrzewane fotele,
- Czujniki parkowania przód tył (w poprzednich autach nie posiadałem),
- Składane i podgrzewane lusterka.
- Bagażnik w którym po zainstalowaniu butli LPG i włożeniu koła dojazdowego coś się jeszcze zmieści.

PS: O koszt instalacji LPG się nie martwię, ma w bliskiej rodzinie "gaziarza", więc to są ceny części plus parę groszy. Np. do R6 Lexusa było to 2.5 tys. zł (AC R01 250KM, Barracuda, STAG-300-6 QMAX, butla 70l) .

Trochę się rozpisałem, ale chciałem podejść do tematu szczegółowo.

Z góry dzięki za porady.
Rafa80
Nowicjusz

Przebieg/rok: 26tys. km
Auto: Lexus GS 300
Silnik: 3.0 2JZ-GE 222KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

Re: Kolejne auto do gazu budżet 60-70 tys. AT

16 Wrz 2018, 08:20

Jeśli auto ma służyć do bezproblemowego przemieszczania z punktu A do B to Avensis III. Auto nudne, ale niezawodne. Silnik 1.8 ma pośredni wtrysk paliwa, łańcuch rozrządu i potrafi spalić bardzo małe ilości paliwa. Minus nrst taki, że masz tam tylko sktzynię CVT.
Ossy
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 0
Prawo jazdy od: 07 01 2010
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T

16 Wrz 2018, 09:27

Ciężko coś doradzić.
Wymagania co do wyposażenia masz jak do auta segmentu d (imo o przednich czujnikach parkowania możesz zapomnieć), a takie będzie za duże do garażu i spektakularnie mniej od lexa nie spali.
Czyli trzeba szukać dobrze wyposażonego segmentu c, gdzie automat nie jest często spotykany. Do tego jeszcze to lpg w czasach bezpośredniego wtrysku, gdzie jego montaż jest średnio opłacalny.

Popatrz na
Astrę J, kupisz coś pewnego, z pl salonu z ostatniego roku produkcji - 2015, fajny silnik 1.4T od fiata, lpg założysz bez problemu
Volvo V40, gaz średnio się opłaci ale auto względnie oszczędne
Fiat Tipo, będziesz miał auto z salonu, doposażysz je sobie jak chcesz i założysz lpg w salonie nie tracąc gwarancji
Insignia ST, 2.0DTH/170, '17
Focus 2, 1.6tdci/90, '10
Invi
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Focus 2, Insignia ST
Silnik: 1.6tdci, 2.0dth
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

16 Wrz 2018, 10:38

@Ossy
Garaż murowany, budowany jeszcze kiedy królował maluch i 125P pewnie z tego powodu przy zamkniętych drzwiach ma 4,77m długości, a twoja propozycja to 4,75m w sedanie (parkowanie byłoby obarczone zbyt małym marginesem błędu).
Liczyłbym tu spalanie 9-10 l/100km LPG
Skrzynia CVT mi nie przeszkadza, a nawet pasuje bo chyba mniej wpływa na zwiększenie zużycia paliwa niż inne. Poza tym już jeździłem okazjonalnie kilkoma autami z CVT.

@Invi
Przednie czujniki parkowania nie są potrzebne w sumie poszły z automatu przy opisie jak już tyknie to i przednie (w sumie by tylko denerwowały).

Nie zgodzę się o wymaganiach jak do segmentu (poza czujnikami przednimi). Wszystkie auto z segmentu C oferują to co wpisałem w wymaganiach, jedynie świtała LED ksenony pewnie 3/4 modeli ma w ofercie.

Twoja propozycja Astra J - widzę tu spodziewane spalanie nie dużo niższe od Avensisa 8.5-9.5l/100 km (ociężałe auto).

Padły propozycje ale nikt nie napisał jak się ma sprawa z automatami w tych autach i ich awaryjnością.

Wyszukując w allegro segment C światła LED/Ksenon znalazłem toyotę Auris Hybrid Kombi 1.8 ze skrzynią E-CVT jak się ma awaryjność tej skrzyni do skrzyni CVT w Avensisie.
Widzę, że na benzynie by mi auto paliło ok 4.5 do 6l, więc gazu liczę 5.5 do 7.5 (średnio 6.5 l/100km).

2.5l/100 km różnicy w spalaniu w porównaniu do Astry J. - czyli do 10 tys. zł różnicy w przeciągu 5-7 lat. Jak się mają koszty serwisowania w stosunku do Opla?

Fiat Tipo tu wogóle nie wiem czy jest opcja skrzyni automatycznej i jak to wygląda ze spalaniem.

Jedynym sensownym wyborem wydaje się wybór kombi segmentu C.
Będę szukał na pewno coś z przebiegiem do 50 tys. km z pełną historią z polskiego salonu.

PS: Kolejne auto to chyba będzie już elektryk, chociaż wątpię że elektryki się upowszechnią ze względu na problem z wytwarzaniem baterii a także zasilaniem z Polskich elektrowni które i tak mają duże obciążanie w niektórych okresach.
Rafa80
Nowicjusz

16 Wrz 2018, 11:45

Mnie zastanawia jedna rzecz. Uwzględniając to:
Rafa80 napisał(a):(samochód jest dla mnie środkiem transportu, pieniądze wolę wydawać na inne rzeczy).

po co wydawać na samochód 70tys.?
Proszę o wypowiedzi stałych bywalców:
usprawnienie-dzialu-jakie-auto-kupic-vt110560.htm
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 411
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy od: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

16 Wrz 2018, 16:52

@dzida

W związku z wykonywaną pracą nie mogę sobie pozwolić na nieplanowane naprawy auto (dlatego nie chcę starszych aut), cena do 70k zł to razem z instalacją 2k zł i pierwszym serwisem, do 1k zł się zmieszczę.

Stać mnie na kupno nowego auta z salonu, jednak te pieniądze wole w co innego zainwestować, a auto traci na wartości najwięcej po pierwszych trzech latach. Do tego są problemy z gwarancją jeśli chcesz zainstalować lpg w nowym samochodzie lub jest narzucany przez ASO jedyny słuszny producent instalki LPG.
Kolejna sprawa to jestem z tego pokolenia które samo potrafi zrobić podstawowe naprawy jeśli chodzi o serwis auta czy wymianę filtrów LPG i regulację instalacji gazowej, więc nie widzi mi się płacenia ponad 1000 zł za każdy przegląd.

Mam nadzieję, że zaspokoiłem twoją ciekawość.
Rafa80
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Mitsubishi Lancer Evolution - historia Mitsubishi Lancer Evolution - historia
    Lancer Evolution, często określany po prostu jako Evo, to ponad 23 lata pięknej historii mocarnego sedana zbudowanego na bazie modelu Lancer. Na przestrzeni lat powstało dziesięć generacji tego auta, a jego żywot zwieńczyła ...
    Hyundai skutecznie broni swojej pozycji w Europie Hyundai skutecznie broni swojej pozycji w Europie
    Najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, dotyczące wolumenu rejestracji nowych samochodów pokazują, że udział w rynku europejskim firmy Hyundai w pierwszym kwartale 2013 ...

•  
    • Volvo XC70
      Mercedes Atego, Aerografia, pomoc drogowa
      Drift, hostessy, 2
      20171104 142231