Kolizja samochodowa

04 Lip 2023, 17:40

Cześć, dzisiaj 4.07.23 dziewczyna miała kolizje z motocyklem, nie było mnie przy tym, jeżdżę z dziewczyną bardzo często, znam jej styl jazdy i chciałem się dowiedzieć co o tym myślicie. Tak więc do rzeczy. Dziewczyna skręcała w lewą stronę , podwójna linia ciągła, tylko i wyłącznie kawałek przerywanej do skrętu w lewo. Przed skrętem dziewczyna włączyła kierunkowskaz w lewo , zbliżyła się do lewej krawędzi jezdni(dodam , że jezdnia jest szeroka, spokojnie można ominąć pojazd z prawej strony) i wiadomo wytraciła prędkość, bo całe zdarzenie było na wysokości celu(cel dojazdu był z przeciwnej strony jazdy więc musiala tylko wykonac skret). Za nią jechał motocykl, miała włączony kierunkowskaz w lewo, widoczne były światła stopu, jednak kierowca motocykla postawił, że wyprzedzi ją jadąc po liniach podwójnej ciągłej i zahaczył o jej felgę, błotnik, zderzak oraz rozciął oponę. Wezwana została policja i UWAGA stwierdziła winę dziewczyny ! Co mnie mega śmieszy, kierowca motocykla oczywiście powiedział, że nie zauważył kierunkowskazu co tym bardziej pieczętuje jego winę, natomiast policjant powiedział, że kierunkowskaz mógł się jej włączyć przez przypadek(CO ON MÓWI?). Dziewczyna nie przyjęła mandatu, co myślicie o tej całej sytuacji, jest szansa to wygrać w sądzie? Dodam, że Pan na motocyklu okazał się vice prezesem zarządu powiatowego naszego miasta :) Ręka rękę myje.
Nyziu
Nowicjusz
 
Posty: 3

04 Lip 2023, 18:08

Osoba wyprzedzajaca musi zachować szczególną ostrożność więc powiedziałbym że wspolwolina gdyby była Kinią przerywana a jak była ciągła to wina motocyklisty. Kamerka jest?
rupertpumpkin
Początkujący
 
Posty: 67
Miejscowość: Kraków
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Audi A4 B5
Paliwo: Diesel
Rok produkcji: 1996

04 Lip 2023, 18:30

Oczywiście , spojrzała w lusterko kiedy zbliżyła się do lewej krawędzi drogi, motocyklista był za nią, kiedy już była przy krawędzi on nagle ją postanowił wyprzedzić i zahaczył , ona już nie zbliżała się do lewej strony tylko jechała jeszcze kawałek prosto. Kamerki nie ma, lecz poprosiła policję o zapis z kamer , była jedna kamera na tym odcinku być może się udało . Co do linii ciągłej to prosta droga, 3 km około długości , na całym odcinku jest podwójna ciągła, z wyłączeniami do skrętu .
Nyziu
Nowicjusz
 
Posty: 3

04 Lip 2023, 18:42

Daj znać jak siw sytuacja potoczy bo ciekawe bardzo ale na moje to wina motocyklisty
rupertpumpkin
Początkujący
 
Posty: 67
Miejscowość: Kraków
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Audi A4 B5
Paliwo: Diesel
Rok produkcji: 1996

04 Lip 2023, 21:05

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Oczywiście dam znać tutaj załączam jeszcze zdjęcie jak wygląda ten skręt, nie wiem co policjant miał w głowie uznając jej winę.
Nyziu
Nowicjusz
 
Posty: 3

05 Lip 2023, 08:08

Moim zdaniem wina motocyklisty który nie zachował należytej ostrożności przy wykonywaniu manewru. Musiał się wciskać na siłę no i nie może wyprzedzać jadą po ciągłej linii lub wjeżdżając na zebrę widoczną na zdjęciu.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

06 Lip 2023, 12:00

No ja również uważam, że winna tego motocyklisty. Jak dla mnie motocyklista popełnił co najmniej dwa wykroczenia przy tym manewrze - wyprzedził/ominął ( bo nie napisałeś, czy Twoja dziewczyna podczas tej kolizji stała, czy jeszcze powolutku jechała ) korzystając z powierzchni jezdni wyłączonej z ruchu ( P21 ), na którą nie wolno wjeżdżać ani się na niej zatrzymywać i drugie wykroczenie to jeżeli już stała to ominął ją z lewej strony, a jeżeli jeszcze powolutku jechała, to - nie upewnił się, czy ma dostatecznie dużo miejsca, żeby wykonać ten manewr ( art.24 pkt 1 pdpkt 1 ), nie upewnił się, czy dziewczyna nie zmienia pasa ruchu/zmienia kierunek jazdy ( art. 24 pkt 1 pdpkt 3 ), nie zachował odstępu minimum 1 metra od wyprzedzanego motoroweru/motocykla dziewczyny ( art.24 pkt 2 ), wyprzedził ją z lewej zamiast z prawej ( art. 24 pkt 5 ). Uważam, że dobrze zrobiła, nie przyjmując mandatu. Dobrze by było popatrzeć, czy w okolicy tego zdarzenia nie ma gdzieś kamer - np. na którymś domu, garażu, słupie, które mogłyby potwierdzić, że dziewczyna miała włączony lewy kierunek.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000