Kombi/kompakt - 20 25 tys zł

18 Mar 2020, 17:40

Witam!
Prosiłbym o pomoc w doborze 2, max 3 aut spośród których można coś kupić. Oczywiście to co byście polecali, również jeśli chodzi o konkretny silnik.

Kwota: 20 - max 25 tys zł. 25 tys. złoty to już tak liczę maksymalnie z opłatami i jakimś pakietem napraw na start. Więc coś w granicach 23 tysiące za auto.

Cel: Auto będzie służyć do dojazdów do pracy/zakupy na mieście/wypady na weekend. Dojazd do pracy to 35km w jedną stronę i 75% trasy to autostrada. Więc przebieg to od 20 do 30 tys km/rocznie.

Silnik: Diesel czy Benzyna? Prawdopodobnie przy tych przebiegach diesel będzie lepszy? Gaz byłby ok, ale zabrana przestrzeń w bagażniku to dla mnie za dużo. Problem z kołem zapasowym to duży problem dla mnie, z uwagi na doświadczenia.

Rocznik: min 2010

Segment: Najlepiej kombi. Jeśli kompakt to żeby to nie był malutki samochodzik. Minivan w ostateczności.

Modele:
1/ Ford Mondeo MK3
2/Ford Focus MK3
3/ Opel Astra? Która wersja?
4/ Volvo V50 lub V40
5/ Kia Ceed
6/ Toyota Avensis
7/ Skoda Octavia

Co w tych pieniądzach najlepiej szukać w dobrym stanie?
W razie pytań proszę pytać, może czegoś nie doprecyzowałem.
Gorthin88
Nowicjusz
 
Posty: 41
Auto: Daewoo Lanos

18 Mar 2020, 19:26

Gorthin88 napisał(a):Rocznik: min 2010
szybko licząc, połowa z Twoich propozycji się nie nada (za mały budżet vs oczekiwany rocznik)
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14080
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

18 Mar 2020, 19:36

To co ewentualnie sugerujesz. Obecnie mam auto rocznik 2004. Nie chce go zamienić na rocznik 2006 w podobnym stanie i przebiegu. Obecnie A4.

Połowa do odrzucenia, a z drugiej połowy coś uda się dobrać?

To co sugerujesz? Ile dołożyć aby móc kupić coś w dobrym stanie? Jestem w stanie to rozważyć.
Gorthin88
Nowicjusz
 
Posty: 41
Auto: Daewoo Lanos

20 Mar 2020, 11:26

Kia ceed/Hyundai i30 1.6 crdi 115km, chyba do któregoś rocznika nawet nie miały dpfa i dwumasy. Znajomy ma, jeździ parę lat po Europie i sobie chwali.
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 275
Auto: Dacia Duster II FL
Silnik: 1.0 tce 100km + lpg
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

20 Mar 2020, 11:56

Popatrz sobie na Seata Exeo 2.0 TDI (w Twoim budżecie roczniki 2008-2011). Technicznie to Audi A4B7. Silniki są z CR więc są dużo lepsze od tych z pomppwtryskami. Na minus chyba tylko wielkość auta - bliższe jest dzisiejszym kompaktom - w środku dużo mniejsze od Mondeo czy Passata.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

20 Mar 2020, 12:07

W tej cenie to raczej Leonik wciąż :ok:

A Mondeo Mk4 2.0? Rocznikowo i rozmiarowo spełnia wszystkie wymagania.
Marcel2727
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 435
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Bartolekk ma wtyki u moderacji
Silnik: SzybszyOdTwojego
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2020

20 Mar 2020, 12:48

Marcel2727 napisał(a):W tej cenie to raczej Leonik wciąż


Leon ma kiepskie diesle 2.0, mały bagażnik. Zauważalnie gorsze wykończenie i wyciszenie niż Exeo. W zasadzie tylko 1.6 MPI i 1.9 TDI jest tam godny polecenia.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

20 Mar 2020, 13:30

Ten Exeo ładny, chociaż faktycznie to Audi jak malowane. Rozumiem, że eksploatacja kosztowo zbliżona do Audi? Blacha rozumiem też w porządku?
Warty rozważenia, aczkolwiek w mojej okolicy za dużo go nie ma.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktualnie jeżdżę Audi A4 B6 1.9TDI kombi z 2004. Chyba nie do końca chciałbym się przesiadać do w sumie znowu Audi. Na jakiś czas mi starczy, chociaż nie narzekałem na mojego Audi.

=========================================================
Rozważam aktualnie opcję zakupu auta za 20 tysięcy. I taką kwotę wpisuję. Rezerwę mam +/- 3 tys. Ale to na OC ewentualnie, i wkład na początek/serwis.

A co myślicie o:
1/ Avensis II (2007-2009)?
2/ Volvo S40 (2007-2009)?
3/ Volvo V40/V70? (2007-2009)?
4/ Focus mk2 (2008-2009)?
5/ Mondeo mk4 (2007-2009)?

Za 20 tysięcy coś spośród tego można oczekiwać w dobrym stanie? Czy raczej strupy potrzebujące gruntownego remontu?

Edit:
Czy Focus Mk3 jest w ogóle wart rozmyślania w tych granicach pieniężnych?
Gorthin88
Nowicjusz
 
Posty: 41
Auto: Daewoo Lanos

20 Mar 2020, 15:42

1. Avensis II niby spoko, bo to nie jest specjalnie awaryjne auto, ale od Audi A4 będzie lepsze tylko pod względem przestronności. Z silników w zasadzie tylko 1.8 VTTI jest godny polecenia.
2. Volvo S40 - ok
3. V50 -ok. V70 III generacji nie kupisz w tym budżecie.
4. Focus MK2 - ok
5. Mondeo MK4 - jakiś najsłabszy silnik z początku produkcji dorwiesz.

I teraz moje spostrzeżenie - czy jest sens zmieniać auto skoro tak naprawdę stać Cię na auto 3-4 lata młodsze, które będzie mniej komfortowe, gorzej wyciszone, etc.? Chyba, że chcesz coś taniego w utrzymaniu...
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

20 Mar 2020, 17:35

1/ Avensis - proponujesz silnik benzynowy, a przy moim przebiegu z pierwszego posta będzie lepsza benzyna czy diesel jednak? Jeśli diesel to jaki silnik? Rozumiem, że szukać Toyoty po lifcie?
2/ S40 bardzo mi się podoba. Ładne auto. Pytanie jaki silnik szukać, i jak eksploatacja tego auta? Kosztowne utrzymanie? Jak awaryjność?
3/ V40 w zestawieniu S40 jest jakaś różnica?
4/ Focus jaki silnik? Na co zwrócić uwagę?
5/ To wygląda, że Mondeo odpada. To jest kawałek klocka, a jak wypadają diesle? Coś warto brać?

=========================================================
W Audi A4 mam nalatane 310 tysięcy. Też się zastanawiam czy nie wymienić kilka rzeczy typu dwumasę, jakieś gumy w zawieszeniu, ogarnąć turbo może. Pompowtryskiwacze pewnie drogie w ogarnięciu. W każdym razie włożyć ze 3-4 tysiące i jeździć aż prawie padnie. W środku auto naprawdę zadbane, jedynie kierownica otarta. Z zewnątrz kilka drobnych rys po kamieniach pewnie, dwa otarcia i tyle. Blacha to takie 4.5 na luzie. Tak to też jest rozważana opcja. Po niedzieli na pewno idę do mechanika aby spojrzał co trzeba wymienić.
====================================================
Stać nie stać. Mógłbym wydać więcej. Ot zastanawiam się czy warto zmienić mój obecny samochód na coś nowszego i czy właśnie jest sens. Dlatego dopytuję się na forum, czy takie moje Audi wymienić na ciut nowsze czy eksploatować aż padnie i wywiozą je do Afryki.
Toi jest kwestia, że powiedzmy czy warto sprzedać moje Audi za 10-11 tysięcy i kupić coś za 20 tysięcy czy temat zostawić, wymienić to co ważne i jeździć dalej.
Gorthin88
Nowicjusz
 
Posty: 41
Auto: Daewoo Lanos

20 Mar 2020, 18:38

Gorthin88 napisał(a):2/ S40 bardzo mi się podoba. Ładne auto. Pytanie jaki silnik szukać, i jak eksploatacja tego auta? Kosztowne utrzymanie? Jak awaryjność?
3/ V40 w zestawieniu S40 jest jakaś różnica?
4/ Focus jaki silnik? Na co zwrócić uwagę?
5/ To wygląda, że Mondeo odpada. To jest kawałek klocka, a jak wypadają diesle? Coś warto brać?


S40 to technicznie to samo co focus z inaczej wygiętą blachą. Nie V40 a V50, to różnica. Po prostu volvo oznacza sedany jako "s", kombi jako "v", coupe jako "c" a suv jako "xc". V50 jest po prostu wersją kombi modelu s40. Jeżeli chodzi o silniki to dobrym wyborem jest 1.6 i 2.0 konstrukcji PSA (dostępne zarówno w focusie i volvo) oraz 2.4 (tylko w volvo) - jeśli s40/v50 to chyba właśnie tego bym szukał, koszty większe niż w 2.0 ale za to kultura pracy i trwałość na wysokim poziomie. W mondeo mk4 masz ten sam bardzo fajny silnik 2.0 co w focusie i volvo konstrukcji PSA, znajdziesz go też w peugeotach i citroenach. Swoją drogą ciekawym autem w tej kasie, raczej bliżej 25k jest citroen c5.

Fajnym kompromisem pomiędzy kompaktem a segmentem d jest renault laguna 3. Przyzwoity diesel 2.0 i świetny stosunek jakość/cena. Tutaj też bliżej tych 25k
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

20 Mar 2020, 19:29

Ok. Jeśli V50 lub S40 to taki trochę Focus. To pytanie brzmi jak wyglądają koszty eksploatacji Volvo?

Rozumiem, że to diesle. Więc będę szukał tego 2.0 w Mondeo, Focusie i Volvo. Ewentualnie 2.4 tego w Volvo.

Rozumiem, że Focus/Volvo S40 lub V50/ Mondeo mk4 w cenie 20 tysięcy jest do kupienia w dobrym stanie?

P.S.
25k brzmi kusząco chociaż nigdy nie miałem do czynienia ani z Citroenem ani z Renault (kiedyś rodzice mieli Reno 5 :P super autko ). więc 25k + coś na start to zrobi się tak, że już lepiej dać 30k i tak można w kółko :P
Gorthin88
Nowicjusz
 
Posty: 41
Auto: Daewoo Lanos

20 Mar 2020, 20:12

Gorthin88 napisał(a):Ok. Jeśli V50 lub S40 to taki trochę Focus. To pytanie brzmi jak wyglądają koszty eksploatacji Volvo?


Noooo chyba logiczne, że tak samo jak focusa. Chyba, że jakiś mechanik policzy Ci więcej za robociznę "bo masz volvo to Cię stać"

Gorthin88 napisał(a):Rozumiem, że Focus/Volvo S40 lub V50/ Mondeo mk4 w cenie 20 tysięcy jest do kupienia w dobrym stanie?


Focus i volvo jak najbardziej. Mondeo niekoniecznie - stosunkowo będą też bardziej wyeksploatowane, szczerze mówiąc odpuściłbym jeśli chcesz wydać 20k na sam zakup. Zresztą nie wybrzydzaj rocznikami skoro masz ograniczony budżet.

Gorthin88 napisał(a):25k brzmi kusząco chociaż nigdy nie miałem do czynienia ani z Citroenem ani z Renault (kiedyś rodzice mieli Reno 5 :P super autko ). więc 25k + coś na start to zrobi się tak, że już lepiej dać 30k i tak można w kółko


Zawsze tak jest i można to ciągnąć w nieskończoność. Masz 5k to dorzucisz 2 i kupisz coś lepszego, masz 20 dorzucisz 5, masz 100 dorzucisz 20 itd. Wszystko zależy od tego czy naprawdę potrzebujesz auta czy zakładasz czysto teoretyczny temat jak większość osób na tym forum - pyta, pisze, wybrzydza a portfel zupełnie pusty.
Po prostu kwestia priorytetów i potrzeb. Kiedy ja szukam auta dla siebie/rodziny/znajomych to mam twardo określony budżet i tego nie przekraczamy, Ma być 20 to szukamy do 20 a nie "pseudo okazji" żeby kupić coś co powinno kosztować 30
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

20 Mar 2020, 21:09

Ok super, dzięki za pomoc.
W takim razie szukam Focusa/Volvo S40/V50 z silnikiem 2.0 diesel. Ewentualnie 2.4 dla Volvo.

Mondeo odpuszczam.
A ten Avensis warto rozważać jeszcze?
=============================================
Tak zgadzam się. Trzeba mieć określony budżet i tyle. Dlatego mam 20 tysięcy na samo auto i takie 2-3 tysiące na start. I to stawiam jako max. Mógłbym więcej, ale obecnie nie chce.
Chcę wymienić auto na nowsze, może mniej wyeksploatowane niż moje obecne. Trochę młodsze. A za kilka lat kupię sobie młode kilkuletnie.
Gorthin88
Nowicjusz
 
Posty: 41
Auto: Daewoo Lanos

20 Mar 2020, 21:21

Avensis z dieslem to nie jest do końca udany temat. Polift z benzyniakiem 1.8 jak najbardziej, w innym wypadku są po prostu ciekawsze opcje
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km