Kto ma tu pierwszeństwo

Kto ma tu pierwszeństwo

29 Lip 2014, 13:26

Krzyżówka ta już od jakiegoś czasu mnie frapuje a przejeżdżam niemal codziennie https://www.google.com/maps/@51.15848,16.896662,3a,75y,80.92h,89.72t/data=!3m4!1e1!3m2!1sINF-eu4wPPrCkixCrYEt7A!2e0
Mam nadzieję, że dobrze się wyświetli. Chodzi o skrzyżowanie Wełnianej ze Świeżą. Z tego co zaobserwowałem, to co kierowca to inne podejście do tego problemu. Moim zdaniem jadąc Wełnianą prosto mam pierwszeństwo przed pojazdami nadjeżdżającymi ze Świeżej będącej drogą poboczną czyli w tym przypadku przed pojazdami nadjeżdżającymi z mojej prawej strony. Moim zdaniem wystarczyłoby tam chlapnąć białe koło na środku i dać znaki tworząc minirondo i problem by się rozwiązał, ale u nas minironda się buduje co jest wielkim marnotrastwem a na takim kole wiele by nikt nie zarobił więc pewnie się nie opłaca bo nie było by z czego ukraść. Wracając do tematu co sądzicie o tej sytuacji? Kto ma pierwszeństwo i jaki tu przepis by pasował?
Yarecki
Początkujący

Miejscowość: Wrocław
Auto: Peugeot 5008
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009

Re: Kto ma tu pierwszeństwo

29 Lip 2014, 18:14

Yarecki napisał(a): Moim zdaniem ............... Świeżej będącej drogą poboczną
Uzasadnij dlaczego jest takie Twoje zdanie.Z jakich to powodów Świeża jest drogą poboczną ?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi

29 Lip 2014, 20:23

Kieruję się tym, że Świeża jest tu odcięta od drogi głównej linią tworzącą przedłużenie krawędzi chodnika.
Yarecki
Początkujący

02 Sie 2014, 21:10

Yarecki napisał(a):Kto ma pierwszeństwo i jaki tu przepis by pasował?

Pierwszeństwo ma wjeżdżający na skrzyżowanie z ulicy Świeżej.
Podstawa ; Ustawa prawo o ruchu drogowym.
Art. 25.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony ...

Przepisy nie są aż tak trudne, :wink:

... a wybudowanie mini-ronda niczego by nie zmieniło, no chyba, że postawiono by znaki A-7, ale to już zupełnie inna historia...
yorki
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 0- 0-1977
Auto: Ford Focus

02 Sie 2014, 21:49

Jest dokładnie tak jak napisał "yorki".
Jeżeli nie ma wyraźnego znaku pionowego lub poziomego o sposobie rozdzielenia drogi na podporządkowaną i z pierwszeństwem, to tak samo jak na skrzyżowaniu dróg równorzędnych kierujemy się zasadą prawej strony - czyli ustępujemy pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym z ul. Świeżej, w tym przypadku.
zazul93
Nowicjusz

Auto: Nie mam

03 Sie 2014, 15:05

Rozumiem, ale w takim przypadku jadąc kawałek dalej Wełnianą mamy podobną sytuację, https://maps.google.com/maps?ll=51.159108,17.029495&spn=0.000861,0.461426&cbll=51.159113,16.898999&layer=c&panoid=E5SVGMQcN4cryUp4MAF0Tw&cbp=12,71.49,,0,11.33&t=m&z=11 która wygląda już bardzo dziwnie jeśli kierować się zacytowanym przepisem. Na Dziarskiej sprawdziłem nie ma znaku nakazującego ustąpienie pierwszeństwa, tak więc i w tym przypadku według tej zasady, jadąc Wełnianą powinienem ustąpić pojazdom wyjeżdżającym z Dziarskiej pomimo, że ledwo ją tam nawet widać i podejrzewam że nikomu sunącemu Wełnianą nie przyszło by do głowy, że coś stamtąd wyjeżdżającego ma pierwszeństwo.
Co do mini-ronda, to oczywiście musiałoby być odpowiednio oznakowane i nie jestem tu pewien czy wystarcza znak nakazu "ruch okrężny" w połączeniu z odpowiednimi znakami poziomymi czy musi też koniecznie stać A7, w każdym razie tworzy to dla mnie bardziej oczywistą sytuacje - jestem na rondzie więc jadę dalej. Z resztą badania potwierdzają, że mini-ronda powodują sprawniejszy przepływ pojazdów niż inne alternatywy dodatkowo pozytywnie wpływając na bezpieczeństwo.
Yarecki
Początkujący

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowy papamobile Mercedes-Benz dla papieża Benedykta XVI Nowy papamobile Mercedes-Benz dla papieża Benedykta XVI
    Dostarczając papieżowi Benedyktowi XVI nowy papamobile, Mercedes-Benz kontynuuje tradycję, która liczy już ponad 80 lat. Dr Dieter Zetsche, prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars, osobiście przekazał w ...
    BMW Zagato Roadster 2012 BMW Zagato Roadster 2012
    BMW Zagato Roadster to eleganckie wcielenie BMW Zagato Coupé, Koncept jest niezwykle trójwymiarowy, szeroki i odznacza się masywnie wyprofilowanym przodem. Przednia sekcja została dynamicznie pochylona i osadzona ...

• Re: Kto ma tu pierwszeństwo

03 Sie 2014, 17:36

Yarecki napisał(a): Na Dziarskiej sprawdziłem nie ma znaku nakazującego ustąpienie pierwszeństwa, tak więc i w tym przypadku według tej zasady, jadąc Wełnianą powinienem ustąpić pojazdom wyjeżdżającym z Dziarskiej pomimo, że ledwo ją tam nawet widać i podejrzewam że nikomu sunącemu Wełnianą nie przyszło by do głowy, że coś stamtąd wyjeżdżającego ma pierwszeństwo

Jak widać na Wełnianej i bocznych ulicach nie ma żadnych znaków także każde skrzyżowanie jest równorzędne.Każdy wyjeżdżając z prawej strony Wełnianej ma pierwszeństwo.Dużo jest takich przypadków że komuś się coś wydaje ale znaki czy ich brak mówią co innego.
    kant95
    Zaawansowany

Miejscowość: lublin
    Przebieg/rok: 20tys. km
    Auto: Chrysler Voyager
    Silnik: 2.5
    Typ: Van
    Rok produkcji: 1995

03 Sie 2014, 19:16

No nic trzeba uważać na każdym kroku. Ja bym to chyba podciągnął po zaniedbanie albo brak środków bo sensu za wielkiego w tym miejscu to nie ma.
    Yarecki
    Początkujący

03 Sie 2014, 20:08

Jeśli dobrze widzę, to przy wjeździe na ul. Dziarska stoi znak D-40 Strefa zamieszkania, a wiec wyjeżdżający ze strefy włącza się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa jadącym ul. Wełnianą.

(Edytka) Chyba nie dokładnie zobaczyłem, ten znak jest wcześniej, przed ul. Dziarska.
    yorki
    Nowicjusz

03 Sie 2014, 21:04

Z ciekawości, kto by się odważył wyjechać z Dziarskiej pod nadjeżdżające z lewej (Wełnianej) auto? ;) Tak mi się zdaje, że przepisy jedno a rozsądek nie zawsze z tym w parze.
    Yarecki
    Początkujący

03 Sie 2014, 22:07

Yarecki napisał(a):Z ciekawości, kto by się odważył wyjechać z Dziarskiej pod nadjeżdżające z lewej (Wełnianej) auto?

Ktoś kto zna przepisy na pewno i ktoś kto chce zarobić parę złotych też by się odważył.
    Szybkość na Wełnianej to max.30km/h to praktycznie żadna szybkość.
    https://www.google.com/maps/@51.159066, ... fmvtqw!2e0
    A ciekawe co powiesz o skrzyżowaniu z Górecką?
    kant95
    Zaawansowany

Miejscowość: lublin
    Przebieg/rok: 20tys. km
    Auto: Chrysler Voyager
    Silnik: 2.5
    Typ: Van
    Rok produkcji: 1995

04 Sie 2014, 07:41

Z Górecką to skrzyżowanie równorzędne choć znaku nie ma. Nie ma tam też nic, co by wyglądało na znaki poziome jak to jest w przypadku Świeżej, więc jadący z prawej ma pierwszeństwo. Osobiście widziałbym tam mini-rondo :) Sama jego obecność spowolniłaby ruch przed samym przejazdem zmniejszając szansę, że ktoś się zagapi i wymusi pierwszeństwo.
    Yarecki
    Początkujący

04 Sie 2014, 11:21

Przepisy to jedno, zachowanie miejscowych to drugie.. Obcy w takim miejscu ma wiele problemów, bo swoi jeżdżą w takich miejscach "po swojemu" czyli "bo tak się utarło".. Niekoniecznie jest to zgodne z prawem, ale nie mam na to lekarstwa. :no:
    Dobrze by było zainteresować zarządcę na tym osiedlu żeby usankcjonował pierwszeństwa na tych drogach(skrzyżowaniach) bo strach wyjeżdżać z domu.. :roll:
    silvo44
    Moderator
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
    Prawo jazdy od: 01 09 1983
    Auto: OPEL VECTRA C
    Silnik: Z18XER
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Hatchback
    Rok produkcji: 2007

04 Sie 2014, 12:09

Okolica nie wygląda jakby miała jakiegoś zarządcę więc nie wiem kto tu za to typu sprawy odpowiada. Może jakiś zarząd dróg Wrocławia może policja. Tak czy siak nie ma dnia żebym nie wiedział jakiejś konsternacji kierowców na krzyżówkach Świeżej z Wełnianą i stąd ten cały post. Sam zresztą wyszło byłem w błędzie.
    Yarecki
    Początkujący

05 Sie 2014, 18:53

Przypomniało mi się zdarzenie pod Lublinem :

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /140119777

I teraz już nie jestem tak w 100% pewny, czy to w ogóle są skrzyżowania :?
    yorki
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • Monster Truck Rock Star, 11
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      Subaru Impreza STI
      Jaguar