Który samochód z listy (20-25 tys.)?

04 Maj 2022, 11:12

Szukam samochodu do jazdy głównie po miescie - ekonomiczny (rozsądna dynamika mile widziana) i w miarę możliwości nowoczesny wygląd. Budżet: 20-25 tys.
Patrzę na roczniki od 2010 w górę (na pewno nie starszy niż 2008). Przeglądając forum upatrzyłem sobie poniższe samochody.

Prosiłbym:
- o komentarz do poniższej listy (który z tych samochodów to najlepszy wybór/a który niekoniecznie, a może jest jakiś inny, podobny samochód godny polecenia?)
- o pomoc w dopasowaniu silnika do danego samochodu z listy (które są najbardziej polecane/a których lepiej unikać)

1) Opel Astra J
2) Ford Fiesta Mk7
3) Seat Leon II
4) Renault Megane III
5) Audi A3 8P

Dziękuję za pomoc.
atm59
Nowicjusz
 
Posty: 6

04 Maj 2022, 11:54

Tak na szybko to w Seacie i Audi z dobrymi silnikami w benzynie w Twoim budżecie będzie ciężko więc raczej bym te samochodu odpuścił. Astra całkiem fajna i silnik 1.4T powinien Ci wystarczyć tylko tam trzeba uważać na skrzynie manualne.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

11 Maj 2022, 12:28

@Rokiko
Chyba najwięcej jest właśnie tych Astr z silnikiem 1.4T, a też coś czytałem o tych skrzyniach i teraz nie wiem czy warto?

A co do pozostałych samochodów z listy to jakie silniki do nich polecacie, a jakich unikać?
atm59
Nowicjusz
 
Posty: 6

11 Maj 2022, 12:38

I co przeczytałeś o skrzyniach? Że są badziewne i się sypią łożyska? Jesli tak jest to w 10-12 letnim samochodzie na jaki cię stać już jest to dawno zrobione
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2429
Przebieg/rok: >50tys. km

11 Maj 2022, 13:39

Ktoś przed sprzedażą ładuje pensje w skrzynie żeby następny miał naprawioną czy w kilku letnim aucie skrzynie ktoś remontował?
W takich autach to sukces jak jest na bieżąco olej zmieniany a nie remont skrzyń
Trevor
Zaawansowany
 
Posty: 681
Prawo jazdy: 09 10 2010
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: Opel
Paliwo: Benzyna

11 Maj 2022, 13:50

A to nie można skrzyni zrobić i nadal jeździć autem? Wszyscy lamentują na temat tej m32 a zaczęli to montować ze 20 lat temu, do tej pory te auta jeżdżą i jakoś nie słychać powszechnego płaczu użytkowników np. vectry c
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2429
Przebieg/rok: >50tys. km

11 Maj 2022, 14:26

Trevor napisał(a):Ktoś przed sprzedażą ładuje pensje w skrzynie żeby następny miał naprawioną czy w kilku letnim aucie skrzynie ktoś remontował?
W takich autach to sukces jak jest na bieżąco olej zmieniany a nie remont skrzyń

A czemu przed sprzedażą ? Były robione na gwarancji, po gwarancji do tego wsiadasz i słyszysz więc dla mnie panikowanie z tymi skrzyniami jest śmieszne już nie wspomnę o kosztach które przy turbo oplu nie są jakieś ekstremalnie wysokie w stosunku co można się spodziewać podczas dalszego użytkowania.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10361
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

14 Maj 2022, 13:52

Ok czyli wnioskuję po Waszych postach, że Astry J w 1.4T 140KM raczej nie mam się co bać i to będzie najbardziej pożądana jednostka? :) 1.6 Twinport ECOTEC 115KM traktować jako drugi wybór?

A co z pozostałymi samochodami z listy?
2) Ford Fiesta Mk7
3) Seat Leon II
4) Renault Megane III
5) Audi A3 8P

Jakie silniki benzynowe do nich polecacie, a jakich unikać? I czy ogólnie są to samochody warte kupna?
Jazda 99% po mieście (co 2-3 miesiące jakiś wyjazd ~200km) :)
atm59
Nowicjusz
 
Posty: 6

14 Maj 2022, 17:32

Jako posiadacz Leona I Audi mogę coś o nich napisać
Oba mam z silnikami 1.6 MPI, o dynamice trudno tutaj pisać, ale jeśli 90% twojej jazdy to miasto to nic więcej nie potrzeba.

Wygląd to kwestia gustu, oba są ładne ale z pezewaga Seata.
Wygoda podróżowania i jakość wykonania wnetrza, tutaj Audi wypada znacznie lepiej
Właściwości jezdne, ogromną przewaga Seata, Audi to typowy kanapowiec, Seat nawet z tak słabym silnikiem jest zestrojony bardzo sportowo, uklad kierowniczy, zawieszenie, fotele.
Awaryjność prawie zerowa, elementy eksploatacyjne, w Seacie z ustereknto termostat i wydech przerdzewiał że starości, w Audi szwankowały kierunkowskazy i to tyle.
Leonem zrobiłem ok 100tys km, Audi dopiero 15tys
Z silników polecanych to jeśli nie zależy Ci na dynamice a na długowieczności to zdecydowanie 1.6 MPI, nieco mocniejsze silniki to 1.4 TSI 122km, tu głównym problemem jest rozrzad który pomimo że jest łańcuchowy to wymaga takich samych interwałów wymiany jak pasek przy czym jego Wymiana jest znacznie droższa + dochodzi ew. Naprawa turbo, dwumasy i całego osprzętu przy turbinie. Naturalnie ta jednostka ma też mniejszy resurs, jest jeszcze dość rzadko spotykany 2.0FSI ale też też ma trochę za uszami i eksploatacja nie należy do najtańszych.
Czy kupiłbym któreś z tych aut ponownie? Seata...Audi mialo być następca Seata ale o wiele lepiej jezdzi mi się seatem, głównie z powodu właściwości jezdnych, w każdym razie oba auta polecam, kwestia tylko tego czego oczekujesz, z pozostałych Twoich wyborów to Fiat, skrzynia nie ma co się przejmować, albo będzie już zrobiona albo Ty zrobisz za nieduże pieniądze i zapomniesz o temacie
Raziel11
Stały forumowicz
 
Posty: 1452
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Wałbrzych
Prawo jazdy: 21 03 2016
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Seat Leon 1P / Cupra R
Silnik: 1.6 MPI / 2.0 TSI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

14 Maj 2022, 18:04

Ok czyli wnioskuję po Waszych postach, że Astry J w 1.4T 140KM raczej nie mam się co bać i to będzie najbardziej pożądana jednostka? :) 1.6 Twinport ECOTEC 115KM traktować jako drugi wybór?


Astra jest po prostu stosunkowo ciężka i te 1.4T/140 to takie minimum żeby się tym sprawnie poruszać, 1.6/115 jest po prostu mułem. Takim samym jakim będzie 1.6mpi w leonie/audi a jest on tam w sumie jedynym silnikiem, który można "polecić" komuś kto nie ma zamiaru jakoś szczególnie spuszczać się nad autem. W megane w sumie wszystkie benzyniaki będą "ok". 1.6/110 ma o wiele lepszą charakterystykę niż w 1.6 w vag czy astrze i pojedzie od nich lepiej. 1.4tce jeśli chodzi o właściwości użytkowe jest świetny ale do któregoś rocznika zdarza się wypalenie uszczelki pod głowicą (żadna tragedia, robisz raz i spokój, jak skrzynia w oplu, albo będzie trzeba zrobić albo nie). Jest też 2.0tce, który w sumie technicznie ma same plusy ale w związku z tym cena jest wyższa i pewnie zabraknie na coś trzymającego się kupy. Fiesta to miejskie autko, klasa niżej niż wszystko inne co tu pada.
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2429
Przebieg/rok: >50tys. km

15 Maj 2022, 12:50

Dzięki za odpowiedź. Ok to podsumowując (od bardziej pożądanej jednostki), będę szukać tak:

1) Astra J: 1.4T/140KM lub 1.6/115KM
2) Megane III: 1.6/110KM lub 1.4TCe/130KM
3) Leon II: 1.6MPI/102KM
Z Audi dam sobie spokój.

A co jeśli chodzi o Fiestę Mk7? Ten wybór stawialibyście niżej niż 3 wyżej wymienione? Na pierwszy rzut oka wygląda nieco bardziej nowocześnie.
Myślałem o silniku 1.6/120KM (Duratec czy Ti-VCT?) lub ewentualnie 1.4/96KM (Duratec) tylko czy te jednostki są w ogóle polecane?
atm59
Nowicjusz
 
Posty: 6

15 Maj 2022, 13:02

Fiesta to segment niżej, ile razy można powtarzać? Nowocześniej bo to gorsze i tańsze auto, więc jest nowsze :roll:

I zdecyduj się czy chcesz prosty silnik, czy dynamiczny, bo wrzucanie 1.6 MPI obok 1.4 TCe to lekki śmiech.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

15 Maj 2022, 13:13

Rozumiem, że Fiesta to inny segment, mimo to nie jest aż tak mała stąd znalazła się na liście. Wrzuciłem po prostu samochody w moim budżecie, które mi się podobają i chciałem uzyskać informację o najbardziej polecanych jednostkach do danego samochodu, aby łatwiej było mi dokonać bardziej świadomego zakupu.

Najbardziej zależy mi oczywiście na niezawodności, stąd np. przy Megance będę bardziej celował w 1.6 niż 1.4TCe, ale wiadomo - zależy co się w danym momencie pojawi w moim regionie.

Fiesta najczęściej pojawia się na ogłoszeniach z silnikiem 1.25/60 lub 82KM, stąd zastanawiałem się jeśli chodzi o to auto nad jednostkami 1.4 lub 1.6, ale nie wiem jak z ich awaryjnością.
atm59
Nowicjusz
 
Posty: 6

15 Maj 2022, 13:15

Fiesta - 3950 mm
Astra - 4419 mm

Dalej nie rozumiesz?
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

15 Maj 2022, 13:55

No dobrze, tylko co to ma do moich pytań: "co sądzicie o Fieście Mk7" i "jakie jednostki najbardziej polecacie do tego samochodu"?

Nie mogą mi się podobać samochody z różnych segmentów? :unsure:
atm59
Nowicjusz
 
Posty: 6