Leon III ST - pytania o nowy nabytek / niedoświadczony użytkownik

05 Lip 2023, 17:25

Cześć !
Stałem się szczęśliwym posiadaczem Seata Leona z 2017r, silnik 1.4 TSI, przebieg 113tys.
Do tej pory jeździłem Chevroletem Aveo z 2005r więc totalnie nie wiem na co zwracać uwagę przy nowszym aucie.
Chciałbym się Was zapytać czy przy takim przebiegu i roczniki powinienem wymienić od razu rozrząd na nowy? W 'internetach' wyczytałem że producent zaleca zmianę przy 200tys dopiero.
Kolejne pytanie to jaki olej lać, znów w internecie wyczytałem że:
Olej (interwał 30tys): 5W30 lub 0W30 504.00/507.00
Olej (interwał 15tys): 5W40 502.00/505.00

Planuję zmieniać olej co 10tys (2 razy w roku, chyba że to za często?) czyli wybrać 5W40 ?

Ostatnie, jeśli ktoś wymieniał już rozrząd w tym autku to byłbym bardzo wdzięczny za info ile płacił (faktura, nie przejdzie w garażu u kolegi :( )

Dzięki,
Dawid :D
Deivid179
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Daewoo

05 Lip 2023, 17:59

1.4 nie jest wysilonym silnikiem tam rozrząd wytrzymuje dłużej, napewno warto skontrolować nie trzeba odrazu wymieniać
Deivid179 napisał(a):Planuję zmieniać olej co 10tys (2 razy w roku, chyba że to za często?) czyli wybrać 5W40 ?
nie ma czegoś takiego jak za często, im częściej tym lepiej, napewno warto zastosować jakiś ceramizer napewno nie zaszkodzi a może tylko pomóc.
Po zakupie trzeba zrobić pakiet startowy, czyli olej wszystkie filtry, świece, skontrolować rozrząd i turbo, warto też wymienić uszczelki od chłodzenia turbo.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

05 Lip 2023, 19:31

Dzięki Kao za odpowiedź :)
O świecach nawet nie pomyślałem skoro auto pali jak na razie na dotyk.
Możesz mi powiedzieć czy warsztaty mogą skontrolować rozrząd? Bo do tej pory tylko wymieniałem w poprzednim samochodzie co 60tys a nigdy go nie kontrolowałem, jak to by się miało odbyć?
I jeszcze pytanie ile powinna kosztować taka wymiana rozrządu w razie 'w', bo na internecie wyczytałem że między 1500 a 2000 zł. Przy cenie 600zł za poprzednie wymiany to trochę mnie zaskoczyło i to powiedziałbym że niezbyt miło :D
Deivid179
Nowicjusz
 
Posty: 21
Auto: Daewoo

05 Lip 2023, 20:28

Deivid179 napisał(a):O świecach nawet nie pomyślałem skoro auto pali jak na razie na dotyk.
to że pali nie oznacza nie jest dobrze :wink: świece też można skontrolować. Niestety ciężko będzie znaleźć kogoś kto by chciał to robić bo poprostu szkoda czasu mechanikowi, normalnie jest to masówka, wymiana wymiana wymiana.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4