Masz zwierzaka? Pamiętaj o zasadach bezpiecznej podróży!

Masz zwierzaka? Pamiętaj o zasadach bezpiecznej podróży!

13 Sie 2019, 16:26

Co drugi Polak jest posiadaczem zwierzęcia domowego - wynika z badań Kantar Public. Eksperci przyznają, że podróżowanie z nimi jest coraz popularniejsze. Swojego pupila na urlop zabiera nawet 2/3 Polaków. Dbając o bezpieczeństwo każdego, nawet czworonożnego podróżnego, Koncesjonariusz wspólnie z Operatorem autostrady A2 Świecko - Konin rozpoczynają kampanię edukacyjną "Masz zwierzaka? Miej zasady!".

Przepisy nie precyzują w jaki sposób przewozić zwierzęta w aucie. Regulacje dotyczące ich transportu opierają się jedynie na interpretacji przepisu mówiącego o zakazie używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osobom znajdującym się w aucie oraz poza nim. Rozpoczęta właśnie akcja "Masz zwierzaka? Miej zasady!" ma na celu pokazanie dobrych praktyk oraz zapewniających bezpieczeństwo zasad podróżowania ze zwierzętami.
Masz zwierzaka? Pamiętaj o zasadach bezpiecznej podróży! "Posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność, zarówno na co dzień, jak i w czasie urlopu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że, nieprzestrzeganie zasad jazdy samochodem ze zwierzętami może okazać się bardzo niebezpieczne. Wybierając się w podróż powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym, czy nasz pupil jest właściwie zabezpieczony w razie wypadku, ale również czy warunki, w których z nami jedzie, są dla niego komfortowe" mówi Agnieszka Zabrocka, wiceprezes Fundacji Głosem Zwierząt, partner merytoryczny akcji.

Jakich zasad warto zatem przestrzegać, by podróż była wygodna i bezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla naszego pupila?

1. Nie przewoź zwierząt "luzem" w samochodzie - zwierzęta powinny zawsze być wożone w transporterkach lub w odpowiednich uprzężach/pasach.

2. Przygotuj przestrzeń przeznaczoną dla psa lub kota w sposób zapewniający równe, ale miękkie, wygodne i stabilne podłoże – w ten sposób zwiększysz komfort swojego zwierzaka.

3. Nie hamuj ostro – zwierzę ma mniejszą masę od Ciebie, gwałtowne hamowanie może być dla niego bardzo stresujące, a dla Ciebie niebezpieczne.

4. Pamiętaj, że zwierzęta też mają swoje potrzeby fizjologiczne – zadbaj o to, robiąc co jakiś czas postoje.

5. Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego pupila na MOPie. Przed wyjściem z samochodu zapnij go na smycz, nie pozwól mu biegać bez opieki - może wpaść pod inny samochód lub uciec na jezdnię. Parking to też najodpowiedniejsze miejsce by dać mu pić.

6. Nie pozostawiaj zwierząt samych w nagrzanym samochodzie – podobnie jak u człowieka, łatwo o przegrzanie, czy odwodnienie.

7. Pamiętaj, że zwierzęta też czasem cierpią na choroby lokomocyjne – obserwuj ich zachowanie i reaguj.

8. Nie słuchaj w czasie jazdy głośnej muzyki – to może dodatkowo stresować zwierzaka.

9. Nie puszczaj na niego nawiewu/klimatyzacji – zwierzęta mają wrażliwe uszy i łatwo u nich o zapalenie.

10. Gdy zauważysz błąkające się po autostradzie zwierzę – zadzwoń do Centrum Zarządzania Autostradą (61 83 83 112) lub zgłoś to obsłudze Infolinii (+48 800 022 242).

O bezpieczeństwo towarzyszących nam w podróży zwierząt należy zadbać nie tylko w samochodzie, ale też poza nim. Patrole autostradowe nierzadko zwracają uwagę na niefrasobliwe zachowanie właścicieli psów i kotów na przyautostradowych parkingach.

"Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się nasz pies czy kot w nowym dla siebie miejscu. Przed wyjściem z samochodu zapnijmy go na smycz. Na MOPie nie spuszczajmy go z uwięzi. Pomimo, że jesteśmy na parkingu nie zapominajmy, że miejsce to jest częścią bardzo ruchliwej autostrady. Jeśli nasze zwierzę się wystraszy lub ucieknie może narazić na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu." mówi Krzysztof Gruszczyński Mistrz Organizacji ruchu Drogowego z Obwodu Utrzymania Autostrady w Kotowie.

POLECAMY Jak podróżować bezpiecznie z naszym pupilem?

W ramach akcji "Masz zwierzaka? Miej zasady!", Autostrada Wielkopolska przygotowała film. Główną rolę odgrywają w nim podopieczni Fundacji Głosem Zwierząt, którzy wcielając się w role aktorów, pokazują o czym powinniśmy pamiętać podróżując ze zwierzakami. W ramach akcji planowane jest przeprowadzenie szeregu konkursów – zarówno w radiu, jak i na blogach prowadzonych przez osoby piszące o zwierzętach. Za zaangażowanie słuchaczy i czytelników, Autostrada Wielkopolska przekaże wybranym schroniskom 0,5 tony karmy dla zwierząt.

Partnerami akcji są: Fundacja Głosem Zwierząt, Radio Eska, producent karmy Brit, sklep Zoozakupy.pl.

źródło: Autostrada Wielkopolska SA
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2987
Zdjęcia: 11337
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus Design Dome: gdzie technologia spotyka tradycję Lexus Design Dome: gdzie technologia spotyka tradycję
    W mieście Toyota City, w japońskiej prefekturze Aichi, znajduje się studio designu Lexus Design Dome, odpowiedzialne za wszystkie kreatywne procesy Lexusa. Tutaj Lexus prowadzi wszystkie etapy projektowania auta – od ...
    Hybrydowe "rakiety" czyli sportowe samochody z napędem hybrydowym Hybrydowe "rakiety" czyli sportowe samochody z napędem hybrydowym
    Sportowe samochody powstały z myślą o tym, by dostarczać niezapomnianych wrażeń z jazdy, a także wyjątkowych wrażeń estetycznych. Wraz z ewolucją motoryzacji pod maski tych, dostarczających emocji, najwspanialszych samochodów ...

  •