Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach!

Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach!

22 Lut 2019, 14:30

Bardzo często przy wzmożonym ruchu na autostradzie czy na innej wielopasmowej drodze kierowcom wydaje się, że warto zjechać na sąsiedni pas, bo samochody poruszają się po nim szybciej. Dlaczego czasami nie warto tego robić? O czym jeszcze pamiętać przy zmianie pasa ruchu? Porady przygotowali eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czy na pewno musisz zmienić pas?
Poruszając się po mieście w godzinach szczytu czy po ruchliwej autostradzie, wielu kierowców odnosi wrażenie, że auta na sąsiednim pasie przemieszczają się szybciej. W rzeczywistości jednak, jak dowiodły badania, bardzo często prędkość ruchu na obu pasach jest podobna, ale kierowcom w wyniku iluzji wydaje się inaczej. Warto w takiej sytuacji nie ulegać pokusie zmiany pasa, bo gdy taką próbę podejmie wielu kierowców, ruch stanie się jeszcze mniej płynny.
Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach! Nie utrudniaj wyprzedzania
Są sytuacje, w których zdecydowanie powinniśmy zmieniać pas – chodzi o to, by nie utrudniać innym wyprzedzania. Uporczywa jazda lewym pasem jest wykroczeniem, dlatego zwłaszcza gdy poruszamy się po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu z prędkością poniżej dozwolonej, powinniśmy zjechać na prawy pas. Jeśli tego nie zrobimy, kierowcy za nami mogą podejmować bardziej ryzykowne manewry, np. wyprzedzanie z prawej strony, może to też prowokować do agresywnych zachowań jak jazda "na zderzaku".

Nie zmuszaj innych do hamowania
Zmianę pasa ruchu należy wykonywać w możliwie płynny sposób. Przed rozpoczęciem manewru powinniśmy osiągnąć przynajmniej taką samą lub wyższą prędkość niż samochody jadące za nami. W przeciwnym razie wjeżdżając na sąsiedni pas, przyczynimy się do powstania fali ostrego hamowania. Ze względu na opóźniony czas reakcji każdy kolejny samochód za nami będzie hamować później i coraz gwałtowniej, co może doprowadzić do kolizji.

Pamiętaj o kierunkowskazie
Należy odpowiednio wcześnie sygnalizować zamiar zmiany pasa. Często można zaobserwować, że kierowcy włączają kierunkowskaz praktycznie w momencie, gdy już wjeżdżają na sąsiedni pas. To bardzo niebezpieczne, bo w ten sposób nie dajemy szansy kierowcom jadącym za nami, by zwolnili lub w inny sposób dostosowali swoją jazdę do naszych zamiarów.

Uwaga na martwe pole!
Przed zjechaniem na sąsiedni pas nie wystarczy zerknąć w lusterka – powinniśmy się upewnić, że żaden samochód nie znajduje się w tzw. martwym polu. W przeciwnym razie możemy zajechać komuś drogę lub wjechać w inny pojazd i spowodować wypadek. Na szczęście obecnie coraz więcej aut posiada system kontroli martwego pola, który może ochronić kierowcę przed takim niebezpieczeństwem.

POLECAMY Co oznacza dla kierowcy znak STOP?

Jeżeli znacie jeszcze jakieś ważne zasady o których warto pamiętać to piszcie w tym temacie!

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3014
Zdjęcia: 11396
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Supra - 5 rzeczy o których warto wiedzieć Toyota Supra - 5 rzeczy o których warto wiedzieć
    Toyota Supra to ikona samochodów sportowych i bardzo ważny model w historii Toyoty. Pierwsza Supra pojawiła się na rynku pod koniec lat 70. i aż do 2002 roku samochód był sprzedawany nieprzerwanie w postaci ...
    Kia Rio 1,4 DOHC CVVT o mocy 109 KM Kia Rio 1,4 DOHC CVVT o mocy 109 KM
    Pod maską koreańskiego mieszczucha znalazł się silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra generujący moc 109 KM. Wyposażony w manualną skrzynię biegów która oferuje sześć przełożeń. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h ...

  •