Mięki dowód, brak przeglądu a sprzedaż ?

10 Gru 2020, 11:57

Witam,
Od września przerejestrowywuje auto z śp. Taty na siebie. Otrzymałam dowód tymczasowy ale niestety w trakcie oczekiwania na wydanie dowodu twardego skończył się przegląd. W tym czasie auto się zepsuło i po próbie naprawy u mechanika (stał miesiąc) auta nie da sie naprawić.

Postanowiłam je sprzedać. Znalazł się kupiec, spisaliśmy umowę i kupujący mówił że auto sobie naprawi a ja doślę mu otrzymany stały dowód z urzędu. Po oczekiwaniu na otrzymanie dowodu z urzędu, dzwoni do mnie urząd, że nie mogą mi wydać dowodu stałego, bo nie ma przeglądu. Auto sprzedane na dowodzie tymczasowym.

Auto jest uszkodzone, nie nadaje sie do jazdy i jest jeszcze (2 tyg) w naprawie u mechanika kupującego i nie rokuje na naprawe (ale jeszcze czekam na info, może się im uda naprawić). Urząd mówi, że mam zrobić przegląd i przerejestrowywanie ruszy.

Jak to rozwiązać? Czy kupujący ma jechać na lawecie na stacje diagnostyczną i zrobić przegląd, który określi niedopuszczenie do jazdy? Urząd musi mieć potwierdzony przegląd że auto jest dopuszczone się do jazdy. Co mam robić?
kikizmora
Nowicjusz
 
Posty: 2

10 Gru 2020, 13:31

Nie możesz sprzedać samochodu z miękkim (tymczasowym) dowodem bo nowy właściciel ne będzie w stanie go zarejestrować.

Jedyne co to uzyskanie przeglądu technicznego odebranie dowodu stałego i na jego podstawie sprzedaż auta. Tu nic innego nie wymyślisz.

Nie otrzymasz dowodu jak pojazd będzie niedopuszczony do ruchu bo normalnie przy negatywnym badaniu technicznym taki dowód jest zatrzymywany.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Gru 2020, 14:57

Niech kupiec naprawi samochód, zrobi przegląd, otrzymasz nowy dowód, spiszecie nową umowę i powinno być ok.
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

10 Gru 2020, 15:53

@malmon3
Niech kupiec naprawi samochód, zrobi przegląd, otrzymasz nowy dowód, spiszecie nową umowę i powinno być ok.

No właśnie sęk w tym, bo może go nie naprawić.
A jak nie uda się naprawić samochodu, to kupiec będzie musiał oddać go na złom i ze świskiem do mnie - a wtedy nie dokończe rejestracji na siebie, tylko od razu wyrejestrowywuje samochód?
Jak mamy spisać nową umowę jak od początku grudnia ją spisaliśmy i on robi z tym autem co zechce.

@Rokiko
Nie możesz sprzedać samochodu z miękkim (tymczasowym) dowodem bo nowy właściciel ne będzie w stanie go zarejestrować.

O tym dowiedziałam się po fakcie, po spisaniu umowy i od urzędnika. :(
kikizmora
Nowicjusz
 
Posty: 2

11 Gru 2020, 15:08

kikizmora napisał(a):No właśnie sęk w tym, bo może go nie naprawić

Wszystko się da naprawić...ale pytanie jest czy opłaca się jeszcze naprawiać.

Poza tym nie sprzedaje się samochodu na dowodzie czasowym.

A pytanie co z ubezpieczeniem?
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Moto Session 2017 / relacja
    Targi Moto Session wpisały się już na stałe do naszego kalendarza i odwiedzamy je regularnie przedstawiając Wam relację zdjęciową z tej imprezy W tym roku Targi odbyły się w pierwszy weekend kwietnia czyli dużo wcześniej ...