Mieszalność oleji

17 Wrz 2009, 17:54

Witam wszystkich panowie od pewnego czasu nurtuje mnie jedna ciekawostka czy mozna do oleju polsyntetyka castrola magnateca dolac castrola mineralnego??? szukalem na roznych forach ale nikt nie potrafi wprost odpowiedziec. pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez 18alexkwidzyn18, 05 Paź 2009, 22:07, edytowano w sumie 1 raz
Nienawidze odkurzaczy (skuterow)
18alexkwidzyn18
Nowicjusz
 
Posty: 40

17 Wrz 2009, 18:45

Tu jest dużo informacji na temat olejów - https://www.forumsamochodowe.pl/dobor-ol ... t15579.htm
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

17 Wrz 2009, 20:42

18alexkwidzyn18 napisał(a):Witam wszystkich panowie od pewnego czasu nurtuje mnie jedna ciekawostka czy mozna do oleju polsyntetyka castrola magnateca dolac castrola mineralnego??? szukalem na roznych forach ale nikt nie potrafi wprost odpowiedziec. pozdrawiam

ogólnie producenci zakazują mieszania olejów, ale ogólnie wiadomo że oleje mają w większości wspólną bazę :wink: a nawet niektóre oleje, różnie opakowane to ten sam olej (Castrol-Lotos, Mobil-BP) i oleje tej samej klasy lepkości można mieszać, (np:15W40 Castrol-15W40 Shell)
natomiast z pomieszania półsyntetyka i mineralnego może się bardzo ładna galaretka zrobić :mrgreen:
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

17 Wrz 2009, 21:57

Nie nalzey mieszac mineralnego z syntetycznym.
W Krwi benzyna, zamiast Serca turbina
dawidbn
Zaawansowany
 
Posty: 777
Miejscowość: Koszalin

26 Wrz 2009, 21:43

Najnowsze publikacje na temat mieszania olejów ze sobą jasno informują,że mieszanie syntetyku z minerałem jest dopuszczalne,ja tak robię od zawsze i nigdy z tego tytułu nie miałem problemu ,przecież olej półsyntetyczny zawiera od 10- ciu do -30 stu % dodatków syntetycznych.Pocieszny o galaretce zrobionej z oleju zapomnij,widziałeś coś takiego? :mrgreen: Ja mieszałem ze sobą w dowolnych proporcjach MOBIL 1 0-W40 z Magnatec -iem 10W40,mineralnym Castrolem 15w-40 itd.nigdy olej mi się nie spienił ,galaretki też w mym silniku nie widziałem nigdy :!:
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

27 Wrz 2009, 14:39

Jak się wymiesza olej syntetyczny z półsyntetycznym bądz mineralnym lub półsyntetyczny z mineralnym,to nie będzie żadnej galaretki.Nic się w sumie nie stanie.Problem będzie tylko tego typu,że jak olej np. syntetyczny wymiesza się z np. mineralnym,to do silnika przy następnej wymianie oleju,nie można już nalać oleju syntetycznego.W zależności od tego,ile się tego mineralnego nalało,można co najwyżej nalać oleju półsyntetycznego.A dokłądniej chodzi o jego gęstość - wlewająć olej mineralny do syntetycznego,zwiększa się gęstość tego oleju w silniku.
Co do mieszania olejów różnych marek - teoretycznie też nic się nie powinno stać,ponieważ olej to olej,tyle tylko,że innej marki i wyprodukowany ewentualnie w innej rafinerii.Ale tego,że nic tak napradę się nie stanie,to chyba nikt ci nie zagwarantuje na 100%.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    35 lat legendy - Toyota Celica
    Toyota Celica zadebiutowała w latach 70. i od razu stała się benchmarkiem dla sportowych samochodów. Przez 35 lat na rynku pojawiło się 7 generacji modelu, które biły rekordy sprzedaży. Sportowa Toyota stała ...

27 Wrz 2009, 15:15

Racja,np .olej Motorcraft FORDA jest produkowany przez Castrola,obecnie dostępny dość tani olej K2 jest produkowany przez renomowaną f-mę petrochemiczną ale dystrybutor nie chce zdradzić jej nazwy.Ogólnie najlepiej jest nie mieszać syntetyku z minerałem gdyż minerał pogorszy parametry syntetyku,mieszając (w sytuacjach awaryjnych)oleje należy zachować parametry jakościowe,o ile przy jednostkach starszych konstrukcji nie ma raczej żadnego ryzyka(sprawdziłem) to przy silnikach wyrafinowanych do ,których wymagań są produkowane oleje specjalne(np.low soaps),wymieszanie oleju syntetycznego z minerałem może uszkodzić filtr cząstek stałych lub katalizator,dlatego starajcie się nie mieszać olejów,my posiadający jednostki przedpotopowe możemy sobie lać co chcemy(nie mam nawet sondy lambda i kata),nie wszyscy jednak tak mogą ale trzymajcie się jednej zasady ,jeśli jesteście gdzieś w trasie a trzeba będzie dolać oleju(w bagażniku zapasu nie ma)to lepiej jest dolać minarała do syntetyku niż jechać na zbyt niskim stanie oleju ale jeśli silnik macie wyrafinowany to wymieńcie po dolewce jak najszybciej cały olej na ten zalecany przez producenta(lepkość,jakość) ,wniosek?Miejcie zapas takiego oleju w bagażniku jaki macie w silniku :!:

[ Dodano: Nie Wrz 27, 2009 16:18 ]
Napisałem minarała?! :lol: No i dobrze :grin: ,można się wpakować na minę jeśli silnik mineralnego oleju nie toleruje!
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

29 Wrz 2009, 13:33

panowie ok jak mieszacie nowe to wszystko jest ok ;) ale wlejcie sobie do starego minerała po kilkunastu tysiach syntetyka :mrgreen:
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

03 Paź 2009, 13:22

No dobrze i myślisz że coś się stanie?!Nigdy w życiu :!: Gdybyś np.gdzieś wynalazł bańkę oleju mineralnego z lat 80 tych i wlał do silnika to ręczę ci ten olej zgryzłby się z obecnie produkowanym paliwem i być może z obecnie produkowanymi olejami.Zauważ że teraz benzyna zupełnie inaczej pachnie jak dawniej a i olej napędowy jest trochę inny.Oleje muszą także dobrze współpracować z paliwami a nie tylko ze sobą(przy ewentualnych dolewkach innego oleju)
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)