Mieszanie płynów-egzamin

23 Gru 2011, 19:24

Witam.
Jestem tutaj nowy,to też bardzo proszę o wyrozumiałość z Waszej strony.

Mam następujące pytanie dot.mieszania płynów w samochodach osobowych.
Jakie płyny wolno mieszać ze sobą?
jedni mówią że kolor oznacza właściwości danego płynu,inni z kolei mówią,że kolor cieczy pełni tylko funkcję ozdobną,a mieszać wolno tylko takie same gatunki-bez względu na producenta,oraz kolor.
Jedni mówią,że płynu chłodniczego(oraz hamulcowego) nie wolno mieszać,z kolei inni są zdania,że wszystkie płyny są mieszalne.

No i jeszcze olej silnikowy-z tego co wiem,nie wolno mieszać,jednak mechanicy mówią,że oleje silnikowe mają podobne właściwości i można je mieszać.

Może ktoś z Was omówi mi jak to z tym jest?
Na chwilę obecną to ja mam "wymieszane" w głowie :oops:

Tak dla info. .W temacie wpisałem zdanie "egzamin"ponieważ moje pierwsze podejście na kat. "B" oblałem na placu!!Poprostu egzaminator zapytał się mnie "czy wolno mieszać płyn" .Jak to usłyszałem to się zestresowałem i ...po wszystkim.Na początku stycznia mam drugi egzamin i chciał bym go zdać,nie chcę znowu wyłożyć się przy tych płynach.



Pozdrawiam
Derex
 

23 Gru 2011, 20:08

jeśli chcesz pod egzamin to wystarczy powiedzieć że płyn chłodzący można mieszać te o tych samych kolorach i to egzaminatorówi wystarczy.a czy on miał prawo to się pytać to bym wątpił.
Jako że jestem mechanikiem oferuje możliwość ogladniecia samochodu do kupna oraz np.zrobienia dodatkowych zdjęć
zwykle dla osób z forum biorę tylko za paliwo i jakieś do około 100-150zł za pomoc
seba145
Zaawansowany
 
Posty: 981
Miejscowość: bydgoszcz
Prawo jazdy: 27 09 2011
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307sw 2.0Hdi 90km2002r
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

23 Gru 2011, 21:22

Płyny chłodnicze oparte na glikolu można mieszać ze sobą. Nawet gdy są w różnych kolorach ale to raczej nie jest dobry pomysł chociażby ze względów estetycznych ;)
Łukasz93
Początkujący
 
Posty: 59

23 Gru 2011, 21:52

czy on miał prawo to się pytać to bym wątpił


instruktor nic mi nie mówił na ten temat.Po niezdanym egzaminie zadzwoniłem do mojego inst. z zapytaniem dlaczego nie wspomniał nic o mieszaniu płynów.Instruktor odpowiedział,że kursant ma pokazać oraz omówić poszczególne podzespoły pojazdu,a mieszanie płynów do tego nie należy.W sumie to nawet instruktor zdziwił się ,że oblałem na rzeczy,która nie jest wymagana. Widocznie egzaminator doczepił się tylko po to,bym niezdał.

Mam rozumieć,że to mieszanie wygląda następująco:
olej silnikowy-wolno mieszać tylko te same gatunki(bez względu na producenta)
płyn hamulcowy-nie mieszamy,ew.dolewamy takiego płynu,który aktualnie znajduje się w zbiorniku
płyn chłodniczy-wolno mieszać tylko o takich samych właściwościach-bez względu na kolory(dobrze kombinuję?)
płyn do spryskiwaczy-wolno mieszać

jeśli są jakieś błędy,to proszę poinformujcie
Derex
 

24 Gru 2011, 06:23

Mieszanie uważam za wyczerpane, ale nurtuje mnie co masz wpisane na karcie egzaminacyjnej - zawsze można się odwołać ..
Co to za instruktor, że Ci ie doradził napisać odwołanie od wyniku ..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Gru 2011, 11:00

płyn chłodniczy można mieszać jeśli ma podobne/te same włąściwości kolor nie ma tu nic do rzeczy, przykładowo kolor czerwony u VW będzie fiolerowy/niebieski w GM :mrgreen:
ogólnie najlepiej do mieszania nadają się koncentraty, ale też trzeba czytać co się do czego wlewa, jest kilka samochodów które mają specyficzny płyn chłodniczy i do nich nie wolno wlewać nic innego :wink: oleje silnikowe można mieszać pod warunkiem zachowania tych samych parametrów, mieszać może tylko leje tej samej klasy i tego samego rodzaju, ale mieszania oleju do pompowtryskiwaczy bym zbytnio nie ryzykował :mrgreen:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    SEAT 124 Sport Coupe na trasie Silveretta Classic
    Między 5 a 7 lipca około 160 rzadkich historycznych modeli samochodów podążyło drogą historycznego Rajdu Silvretta Classic, przez zapierające dech w piersiach górskie serpentyny. 550 km alpejskich dróg ...
    [C] 147 GTA / S3 8L / Impreza GD WRX / Golf IV R32
    Podstawowe kryteria zestawienia: - segment C - silnik benzynowy o mocy ponad 200KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2002 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Alfa Romeo 147 3.2 GTA - 250KM - Audi S3 ...